Informacje

20.07.2015 08:41 marsz pamięci

Rocznica likwidacji getta.
"Przeszli przez piekło i zginęli"

SERWISY:

Marszem Pamięci szlakiem sprzed Umschlagplatz pod ocalały fragment muru getta przy ul. Siennej zostanie w środę w stolicy upamiętniona 73. rocznica likwidacji getta warszawskiego. Tegoroczny marsz jest szczególnie dedykowany pamięci najmłodszych bohaterów getta.

- W ramach upamiętnienia rocznicy likwidacji getta warszawskiego chcemy przypomnieć o losie jego mieszkańców. Ludzi, którzy nie mieli żadnej możliwości obrony i ginęli w poczuciu bezsilności i samotności - powiedział Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, który organizuje Marsz Pamięci.

Jak dodał, chodzi tu nie o kilka, czy kilkanaście osób, ale o setki tysięcy Żydów z warszawskiego getta, którzy zostali w ciągu niecałych dwóch miesięcy wywiezieni do obozu zagłady w Treblince i zagazowani. - Chcemy o nich przypomnieć - o tych kobietach, mężczyznach, dzieciach, którzy przeszli przez to piekło i zginęli - podkreślił.

Śpiewak zaznaczył, że nie znamy oczywiście wszystkich nazwisk ofiar getta. Ale wiemy "jaka pustka po nich powstała i chcemy o tym przypominać" - dodał. - Była to wielka strata także dla Warszawy, która utraciła wówczas tak wielu mieszkańców, a wraz z nimi również część swojej tożsamości i historii. Zginęło wtedy wielu ludzi ważnych dla kultury, dla miasta, ale także tysiące zwykłych mieszkańców. I pamięć o tych wydarzeniach jest główną ideą naszego Marszu - zaakcentował Śpiewak.

Ulicami Muranowa

Uczestnicy Marszu przejdą sprzed Umschlagplatz, ul. Stawki i al. Jana Pawła II, dalej ulicami Miłą, Smoczą, Nowolipie i Żelazną do ocalałego fragment muru getta przy ul. Siennej.

- Trasa będzie biegła od Umschlagplatz, skąd wyjeżdżały transporty do Treblinki, czyli miejsca gdzie kończyło się życie dla Żydów z getta. Podczas Marszu chcemy symbolicznie odwrócić bieg czasu i dojść do muru getta. W tym roku Marsz jest szczególnie dedykowany pamięci najmłodszych bohaterów getta, dzieci które szmuglowały żywność na stronę żydowską. To dzięki nim w dużej mierze ta dzielnica do końca nie umarła z głodu. Często 10-12-letnie były odpowiedzialne za przeżycie całych rodzin. I ich wyjątkową rolę chcemy upamiętnić - zaznaczył dyrektor.

Każdy z uczestników Marszu Pamięci otrzyma symboliczną wstążeczkę z imieniem jednego z dzieci. - I z tych wstążek chcemy utworzyć przy zachowanym fragmencie muru getta przy ul. Siennej rodzaj pomnika pamięci. I tam też, na skwerze przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, na zakończenie zaśpiewamy także, wspólnie z Olą Bilińską, znaną z getta pieśń "Warszawo ma". Zapraszamy do udziału w Marszu wszystkich, którzy chcą oddać hołd oraz dać wyraz pamięci o tragedii getta i jego mieszkańców - dodał Śpiewak.

Marsz Pamięci honorowym patronatem objął rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Rocznica likwidacji getta

Marsz poprzedzi uroczyste odczytanie Trenów Jeremiasza pod pomnikiem Umschlagplatz z udziałem przedstawicieli towarzyszeń Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holokaustu oraz Dzieci Holokaustu.

Jesienią 1940 r. Niemcy stłoczyli Żydów na obszarze warszawskiego getta, tworząc największą zamkniętą dzielnicą żydowską w okupowanej Europie. W lipcu 1942 r. rozpoczęli jego likwidację, wywożąc do obozu zagłady w Treblince ponad 250 tys. mieszkańców getta.

19 kwietnia 1943 r., kiedy siły niemieckie przystąpiły do jego ostatecznej likwidacji, opór stawili im bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Rozpoczęło się powstanie. W trwającej prawie miesiąc nierównej walce słabo uzbrojeni bojownicy stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią. Według raportów niemieckich od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Ok. 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, głównie Auschwitz i Majdanka.

 

PAP/jb/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zyd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2015 21:43 ~Zyd

  Czytam te bzdurne komentarze i szlag mnie trafia. Nie ma roznicy czy ktos jest katolikiem, łemkiem, zydem czy prawoslawnym. Polska przez setki lat byla krajem roznych wyznan a teraz prostaczki dzielicie Polakow na Zydow i Polakow wlasciwych. Polacy Polakow traktuja dzisiaj gorzej niz Zydzi Polakow przed wojna. Byli obywatelami polskimi, ktorym nalezy sie szacunek i pamiec. Jedyne co dostali od PRL to zawlaszczenie mienia ich i gmin zydowskich.

 • Toledo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2015 21:24 ~Toledo

  Babcia mi opowiadala, jak podle ja zydki
  przed wojna w Warszawie traktowaly ; cytuje : Wasze ulice a nasze beda kamienice ; wiec niech przestana nam wmawiac ze to nasi przyjaciele bo mam tego gadania powyzej uszu !

 • niehisteryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2015 15:43 ~niehisteryk

  Żydzi w getcie też byli Polakami a Polacy którzy zginęli na Wołyniu mieli różne pochodzenie i różną wiarę. Im wszystkim należy się uhonorowanie.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2015 12:54 ~karol

  historyk~historyk

  setki tysięcy - ale Polaków to zgineły na Wołyniu...może więc upamiętniajmy Polaków przede wszystkim...a jak zostanie czasu to upamiętniajmy mniejszości narodowe - tak proponuję, ok ? bo trochę to zakrawa na kpinę i prowokację że o Wołyniu Rząd i Prezydent celowo nie wspominają - marginalizując ten mord - w imię kontaktów z prawym sektorem z Ukrainy. To jak plucie nam Polakom w twarz.

  cenzura chyba przeoczyla twoj niepoprawny, niezgodny z polityka historyczna rzadu wpis. specslugusy juz namierzaja cie po ip.

 • pamiętamy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2015 09:51 ~pamiętamy

  1-go Sierpnia (za niedługo) bardzo ważna dla Warszawiaków 71 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (jednak zakonczońego tragicznie) w celu oswobodzenia spod jarzma hitlerowskiego zarówno Polaków jak też innych narodów zamieszkałych wtedy w Warszawie.

 • historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2015 09:31 ~historyk

  setki tysięcy - ale Polaków to zgineły na Wołyniu...może więc upamiętniajmy Polaków przede wszystkim...a jak zostanie czasu to upamiętniajmy mniejszości narodowe - tak proponuję, ok ? bo trochę to zakrawa na kpinę i prowokację że o Wołyniu Rząd i Prezydent celowo nie wspominają - marginalizując ten mord - w imię kontaktów z prawym sektorem z Ukrainy. To jak plucie nam Polakom w twarz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »