Informacje

01.03.2018 20:27 domki na jazdowie

Rocznica "Finlandii w Warszawie". Co czeka klimatyczne osiedle?

SERWISY:


Ich historia w Warszawie rozpoczęła się w marcu 1945 roku, ale to w ostatnich latach toczył się bój o być albo nie być dla domków fińskich. Klimatyczne osiedle z Jazdowa obchodzi właśnie 73. rocznicę powstania. Co je czeka w najbliższej przyszłości? O to spytaliśmy urzędników.

1 marca 1945 rok – to wtedy zaczęła się historia domków fińskich na Jazdowie. Jak podaje w swoim kalendarzu Dom Spotkań z Historią, tego dnia do Warszawy przybył pierwszy transport modułowych domków rodem z Finlandii.

"W ramach odszkodowań za udział w wojnie po stronie niemieckiej Finlandia musiała między innymi grzywnami zapłacić i taką, że przekazała stronie radzieckiej duże ilości drewnianych, niedużych domków z gotowych, dużych elementów, które można było zmontować w całość. Robiła się taka chałupka: dwie izby i kuchenka. Takich domków parę pociągów przyszło do Warszawy. (…) Tam zamieszkali po prostu cywile niezbędni do odbudowy Warszawy, inżynierowie, ale przy okazji załapało się paru wykładowców na wyższych uczelniach, bo przecież o mieszkanie w Warszawie nie było trudno, ale [wręcz było] to rozpaczliwie niemożliwie" - tak relacjonował to wydarzenie Tadeusz Lipszyc, którego opis znajduje się w Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka Karta.

Chcieli wyburzyć

I "takie chałupki" stanęły na Jazdowie. W 1945 roku w domkach mieszkali pracownicy Biura Odbudowy Stolicy. Potem chętnie wprowadzali się do nich artyści, m.in. Maria Czubaszek, Jan Pietrzak, Barbara Wrzesińska, Jonasz Kofta.  Służyły mieszkańcom, tworząc przez lata zielone osiedle. Przyciągały również turystów i warszawiaków, którzy chcieli poczuć klimat Finlandii w stolicy Polski. Wszystko to pobliżu ambasad, Sejmu, parku Ujazdowskiego i Trasy Łazienkowskiej, czyli centralnej części miasta.

Nad tym sielankowym klimatem zawisł jednak miecz Damoklesa. Mniej więcej osiem lat temu wyszło na jaw, że władze Śródmieścia planują wyburzyć domki. Urzędnicy przekonywali, że po kontrolach, jakie przeprowadził ZGN na terenie domków, potwierdziło się, że niektórzy z mieszkańców ogrodzili dodatkowy teren, który jest publiczny. Inni zmodernizowali domki. Podkreślali również, że domki mają tylko tymczasowy charakter.

Część mieszkańców zdecydowała się na lokale zastępcze, byli też tacy, którzy zapowiedzieli, że nigdzie się nie ruszają, bo z decyzją urzędników się nie zgadzają. Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy również, jak rozebrano ostatecznie cztery chatki. Protesty przeciwko wyburzaniu wzmagały się, organizowano też odwiedziny na Jazdowie na przykład z okazji Nocy Muzeów. I nagle nastąpił zwrot - władze miasta postanowiły jednak zachować osiedle. Ratusz zapowiedział, że część nadal będzie służyła mieszkańcom, a inne zostaną zagospodarowane na cele kulturalne. I tak się stało.

Zbiórka na odbudowę

Mieszkańcy stolicy coraz częściej przychodzili do domków przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych. Ale nie obywało się bez problemów - jeden z domków spłonął w grudniu ubiegłego roku. Mowa o domku: "Jazzdow3przez4", gdzie odbywały się jamy jazzowe i były organizowane warsztaty. Teraz osoby odpowiedzialne za zagospodarowanie chatki chcą ją wskrzesić. W najbliższy weekend organizują Weekend dla Obudowy. Będzie można włączyć się w zbiórkę pieniędzy, posłuchać muzyki, obejrzeć wystawę, czy wziąć udział w warsztatach tanecznych.

To jeden z przykładów zagospodarowania domków. A co z całym osiedlem? Czy budynkom grozi rozbiórka? O to spytaliśmy władze Śródmieścia.

Poza tym spalonym na Jazdowie jest jeszcze 26 domków. "Siedem zamieszkałych przez lokatorów komunalnych, pięć pustostanów i 14 użytkowanych przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe na cele kulturalne, społeczne i statutowe” - napisała w mailu do naszej redakcji Barbara Domańska z urzędu dzielnicy.

Jak podkreśliła, śródmiejski ratusz nie zamierza domków wyburzać. I przypomina, że zostały objęte ochroną konserwatorską (znalazły się w gminnej ewidencji zabytków).

- Obecnie trwa procedura sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Parku Ujazdowskiego. Kompleksowe zagospodarowanie terenu Jazdowa oraz ustalenie jego funkcji zostanie określone w tym dokumencie. Liczymy, że ustalenia planu pozwolą na zachowanie wyjątkowości tego miejsca - zapewnia Domańska.

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • markeboy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2018 07:39 ~markeboy

  nie znikną bo znajomi znajomych tam mieszkają

 • Doroty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 22:32 ~Doroty


  bezmózg


  Jola_SkoroszeXXI~Jola_SkoroszeXXI

  Zburzyć te zbutwiałe rudery. To dobra miejscowka by postawic nowoczesne budynki. Drewniane chalupy moga byc gdzies w Otwocku, a nie w Wawie.
  mklp~mklp  Prosze nie prezentuj nam swojego stanu , to nic nie da.

 • Posed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 12:56 ~Posed

  [cytatt_2797975]
  dlaczego użytkownicy czują się właścicielami?
  [/cytat_2797975]
  Roszczeniowcy zrobili sobie tam prywatny folwark za friko , pytam dlaczego?

 • bp1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 12:44 ~bp1

  Mimi~Mimi

  Takie same domki stały na Jelonkach, służyły potem jako kwatery dla studentów (akademiki). Teraz tam jest osiedle z betonu a szkoda takich klimatycznych domków.


  MIMI gdzie na Jelonkach jest osiedle betonowe w miejscu drewnianych domków. Domki się maja swietnie tak jak i większe długie drewniane domy. I nie były fińskie tylko rosyjskie. Mieszkali w nich ludzie budujący PKiN. Więcej powiem osiedle z racji wieku jest wpisane w rejestr zabytków i jest nie do ruszenia. I bardzo dobrze.

 • mklp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 11:55 ~mklp

  bezmózg


  Jola_SkoroszeXXI~Jola_SkoroszeXXI

  Zburzyć te zbutwiałe rudery. To dobra miejscowka by postawic nowoczesne budynki. Drewniane chalupy moga byc gdzies w Otwocku, a nie w Wawie.

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 11:54 ~kolo

  To może też większość Warszawy na czele z MDM-em???
  Zacznij myśleć  decio~decio

  Zburzyć te stalinowskie rudery !!!

 • pol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 11:51 ~pol

  Ty byłeś tam w ogóle???
  Jakie pustkowie???
  Klimatyczne alejki z klimatycznymi domkami przy Parku Ujazdowskim.
  Przydałby się tylko lekki remont.
  Teren jest udostępniony dla okolicznych mieszkańców na spacery.
  I ja z nich korzystam - wcale nie ma tam pustkowia.
  Przeprowadziłem się na Ursynów,ale chętnie wracam tam z żoną na spacery.
  Dopiero jak wyburzą te domki,to dopiero deweloperzy rzucą się,jak hieny.  tom~tom

  teren tego osiedla to pustkowie gdzie prawie nikt z mieszkańców się nie zapuszcza, uważam że domki powinny być przeniesione a teren oddany dla zwykłych obywateli i nie żadnych aktywistów, instytucji kulturalnych itp bo będzie tak jak jest teraz

 • zJelonek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 11:22 ~zJelonek

  Mimi~Mimi

  Takie same domki stały na Jelonkach, służyły potem jako kwatery dla studentów (akademiki). Teraz tam jest osiedle z betonu a szkoda takich klimatycznych domków.

  Domki na Jazdowie to domki jednorodzinne, podobne stoją nadal na Jelonkach. W jednym z takich mieszkała moja wychowawczyni z podstawówki.
  Zlikwidowano rzeczywiście część domków w których były akademiki, ale to był inny typ domków. Kilka nadal stoi. W jednym jest np. biblioteka publiczna.

 • wesoły diabeł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 10:38 ~wesoły diabeł

  Mam nadzieje że uda się to klimatyczne osiedle ochronić. Pewnie jest paru cwaniaków co chciało by tam grodzone osiedle dla bogaczy postawić.

 • żulik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 10:25 ~żulik

  Pamiętam, robiliśmy tam kiedyś finlandię!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »