Informacje

30.10.2014 16:24 robotnicy skuwają tynk

Robotnicy na wieży przy św. Annie.
"Odpadły zdobienia"

SERWISY:


Na wieży przy kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu pracują robotnicy - zaalarmowała na warszawa@tvn.pl internautka. - Część tynku spadła na ziemię, ale na szczęście nikomu nic się nie stało - mówi tvnwarszawa.pl rektor kościoła.

Na miejsce pojechał reporter tvnwarszawa.pl. Potwierdza, że na podnośniku pracują robotnicy i skuwają część zdobień. - Od jednego z nich dowiedziałem się, że odpadały spore kawałki zdobień, które mogłyby wyrządzić krzywdę przechodniom – relacjonuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

"Tynk będzie odtwarzany"

Potwierdza to przedstawiciel parafii. – Odspoiło się 40 metrów kwadratowych tynku, część spadła na ziemię, ale na szczęście nikomu nic się nie stało – wyjaśnia rektor kościoła Akademickiego św. Anny, ks. Jacek Siekierski.

Po godz. 16 robotnicy zdejmowali resztę tynku, zabezpieczali też teren zakładając siatkę. Jak informuje rektor, na miejscu jest przedstawiciel stołecznego konserwatora zabytków.

Na razie jednak tynk na wieży nie będzie odtwarzany. – Pogoda na to nie pozwala. Zapewne na wiosnę ruszą pracę – dodaje ks. Siekierski.

Jak informuje nasz reporter robotnicy skuli praktycznie wszystkie elementy ozdobne elewacji.

O sprawę zapytaliśmy również ratusz. Rzecznik urzędu miasta podkreśla, że wieża widokowa należy do kościoła. - Jednak już w piątek rozpoczniemy rozmowy na temat zabezpieczenia terenu i renowacji tynku. Prace będą konsultowane ze stołecznym konserwatorem zabytków - obiecuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Zagrożona świątynia?

Pod koniec 2011 informowaliśmy o problemach samego kościoła św. Anny. Pękały jej ściany i odpadał tynki z fasady. Wszystko przez wody podmywające skarpę wiślaną, na której stoi. Pogarszający się stan kościoła sprawił, że przeprowadzono odwodnienie skarpy, a w listopadzie 2011 zaczęły się prace remontowe. W remoncie wspomagano się nowoczesnymi technologiami.

wp/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mądrala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2014 20:21 ~Mądrala

  Metoda prof. Cebertowicza polegała na elektroosmozie - utwardzano cały rozpulchniony grunt krzemianami. Zatrzymało to na pół wieku osuwanie się skarpy, podkopanej przy budowie tunelu W-Z.

 • LOS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2014 19:48 ~LOS

  Wraca z ta demokracja ,czy sie stoi czy sie lezy 100 zl sie nalezy,nie przypuszczalem ze to tak szybko wroci,a na koniec dodam ze konsekwencje beda oplakane takiego podejscia pracownikow i takich kar tzn zadnych ktore za fuszerke dostana WSTYYYYYYD

 • Nieciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2014 18:37 ~Nieciej

  Pojedzie do Wisły i wszyscy powiedzą, że "Wina Tuska" :D

 • Mucha_komucha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2014 18:19 ~Mucha_komucha

  A ja uważam że to zemsta ducha Świerczewskiego, któremu zabrano patronat ulicy.

  Bo św. Anna przestała chronić to miejsce od chwili gdy proboszcz w miejscu, w którym w stanie wojennym ZOMO regularnie pałowało warszawiaków układających krzyż z kwiatów, urządził pizzerię z wyszynkiem piwska

 • Cebertyzacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2014 17:37 ~Cebertyzacja

  To może być skutek osuwania się skarpy wiślanej, a z nią całego kościoła. Pamiętam alarm, jak wszczęto w trakcie budowy trasy W-Z, kiedy całe zbocze zaczęło się osuwać. Zastosowano wtedy metodę utwardzani gruntu prof. Cebertowicza, polgającą na " zastrzykach " cementu wprost do ziemi. Wtedy pomogło, skarpa stanęła. Dzisiaj mogła ruszyć znowu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »