Informacje

13.08.2019 20:13 odszkodowanie za nieruchomość

Robert N. i jego wspólnik dostali ponad
5 milionów złotych. Decyzja uchylona

SERWISY:

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje prezydenta Warszawy z 2015 roku o przyznaniu Robertowi N. i jego wspólnikowi Januszowi P. pięciu i pół miliona złotych za nieruchomość przy ulicy Topiel 16 - ogłosił we wtorek przewodniczący komisji Sebastian Kaleta.

Jak wyjaśnił, chodzi o cztery decyzje o ustaleniu i przyznaniu odszkodowania za niezabudowaną nieruchomość przy ulicy Topiel 16, wydane przez prezydenta m. st. Warszawy w marcu, kwietniu, sierpniu i październiku 2015 r.

Komisja oprócz uchylenia decyzji, nakazała miastu ponowne rozpatrzenie sprawy.

"Nigdy nie powinno dojść do wypłaty odszkodowania"

Kaleta powiedział, że nigdy nie powinno dojść do wypłaty odszkodowania dla Roberta N. i Janusza P.

Jak mówił szef komisji, decyzje o przyznaniu odszkodowania zostały wydane z naruszeniem przepisów. W ocenie komisji prezydent stolicy, wydając decyzje o odszkodowaniu, nie zbadał w wystarczający sposób, czy wystąpiła przesłanka dotycząca pozbawienia poprzedniego właściciela bądź jego następców prawnych faktycznej możliwości władania nieruchomością po 5 kwietnia 1958 roku. Wyjaśnił, że procedura przyznania odszkodowania może być zastosowana przez władze miasta, kiedy władztwo nad nieruchomością zostało utracone właśnie po tej dacie.

Jak dodał Kaleta, wydanie przez prezydenta stolicy czterech decyzji o ustaleniu i przyznaniu odszkodowania za nieruchomość przy ul. Topiel 16 było przedwczesne.

Podejrzenia korupcji

Przewodniczący komisji podkreślił, że miasto powinno wystąpić o zwrot pieniędzy wypłaconych Robertowi N. i Januszowi P.

- Te pięć i pół miliona złotych, które miasto stołeczne Warszawa wypłaciło w 2015 roku Robertowi N. i Januszowi P., według prokuratury, miały być wypłacone z tego powodu, że popełniono przestępstwo wręczenia korzyści majątkowej urzędnikom - powiedział Kaleta.

Jak mówił, w 2013 roku prezydent Warszawy odmówił reprywatyzacji samej nieruchomości, ponieważ znajduje się tam żłobek i przedszkole. - Robert N. i Janusz P. nie kwestionowali decyzji odmownej, ale wystąpili o odszkodowanie - wyjaśnił Kaleta.

Zaznaczył, że w ciągu kilku lat wypłacono ponad 100 mln zł tytułem odszkodowania za różne stołeczne nieruchomości między innymi na rzecz Roberta N.

Sprzeciw prokuratury

Jak podała komisja weryfikacyjna, umową z października 2013 r. spadkobierca dawnych właścicieli nieruchomości przy ul. Topiel 16, sprzedał prawa i roszczenia do tej nieruchomości znanemu mecenasowi występującemu w szeregu spraw reprywatyzacyjnych Robertowi N. oraz jego współpracownikowi Januszowi P.

W styczniu 2019 r. Prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wniósł sprzeciw od decyzji prezydenta Warszawy o przyznaniu odszkodowania.

Według ustaleń komisji przed wybuchem II wojny światowej nieruchomość przy ul. Topiel 16 była zabudowana budynkami mieszkalnymi. Z uwagi na poważne zniszczenia budynków podczas wojny, niedługo po jej zakończeniu dokonano rozbiórki zniszczonych budynków. A począwszy od lat 50. w sąsiedztwie nieruchomości przy ul. Topiel 16 funkcjonował przyzakładowy żłobek oraz przedszkole.

PAP/kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stalownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2019 11:23 ~stalownik

  Pojęcia nie mam jak to możliwe by w "Państwie Prawa" szemrani adwokaci i "biznesmeni" mogli skupować roszczenia do odszkodowań. To jest rodzaj legalizowania mafii. Sam jestem prawnukiem po znacjnoalizowanej odlewni stali (z prawie zerowymi szansami na odzyskanie czegokolwiek) i takim praktykom jestem stanowczo przeciw. To się nie godzi.

 • wiecej apartamentowow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2019 11:20 ~wiecej…

  Czegoś nierozumiem. W miejscu Topiel 16 właśnie budowany jest apartamentowiec po 22 tys z metra, acz adres ma dla niepozoru Topiel 18. Żłobek jest na Drewnianej, i raczej nie migrował ostatnimi laty. Na Topiel 16/18 to wycięto wszystko w pień i klasycznie równo z chodnikiem zrobiono "Apartamentowiec", a teraz czytam, że jeszcze ktoś za to dostał odszkodowanie i sprzedał działkę pod zabudowę. Brawo M st Warszawa i sądy!

 • bezprawie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2019 11:07 ~bezprawie

  Sąd i ratusz zblatowani z rekinem reprywatyzacyjnym.

 • bokser

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2019 10:30 ~bokser

  W ostatnich latach w sądach administracyjnych zapadały kuriozalne wyroki, choćby w sprawie dekomunizacji.

 • Janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2019 09:44 ~Janusz

  Muszą zwrócić 5,5 mln zł wypłacone przez Warszawę w 2015 roku za działkę przy ul. Topiel 16.

  W sprawie zarzuty korupcyjne usłyszeli urzędnicy warszawskiego ratusza.

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2019 22:46 ~Wyborca

  Spokojnie Panie Robercie N. i Januszu P. Ratusz ponownie rozpatrzy sprawę i przyzna Wam znów te pieniędze. A jak Komisja będzie robić problemy to pójdzie do sądu i sąd przyzna Wam rację. Najważniejsze, że PiS nie rządzi!

 • do sądu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2019 21:58 ~do sądu

  jak od wszystkich decyzji Komisji od tej też będzie odwołanie do sądu. Sąd będzie obradował i obradował do czasu aż PiS straci władzę i wtedy rozwiąża komisję.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »