Informacje

15.06.2018 11:46 ostatnia droga

Robert Brylewski
spoczął na Powązkach

SERWISY:


Urnę z prochami Roberta Brylewskiego złożono w piątek na Powązkach Wojskowych. Wcześniej odbyły się uroczystości pogrzebowe artysty, który zmarł 3 czerwca.

Uroczystości rozpoczęły się po godzinie 10. W domu pogrzebowym wystawiono urnę z prochami artysty.

"Jak iskry, jak promienie"

- Słowa tu na nic. Bo nawet w swoim nieprzebranym bogactwie zawsze się wymyka słowom, zawsze się wymyka opisom, zawsze się wymyka próbom jakiejkolwiek definicji, i tak będzie zawsze, to wielkie, wewnętrzne bogactwo Roberta, które znajdowało wyraz w nieprawdopodobnym procesie uzewnętrzniania tego wszystkiego, co nosił w sobie, czym żył - mówił Tomasz Lipiński, przyjaciel artysty i współzałożyciel Brygady Kryzys, podczas uroczystości pogrzebowych w.

- Wszystkie te rzeczy były jak iskry, jak promienie, które wystrzeliwują z ogniska (...). Wszystkie te iskry i promienie trafiały prosto do naszych serc, dlatego jest tylu ludzi, tak nieprzebrana ilość ludzi, dla których Robert był i zawsze będzie kimś bliskim, nawet jeśli go osobiście nie znali - dodał.

Jak mówił, Robert Brylewski "tyle razy w przeszłości, w najprzeróżniejszych konfiguracjach, zawsze był katalizatorem tego, co się działo", a jego dotknięcie zawsze, gdy w czymkolwiek uczestniczył, "nadawało temu czemuś jedyny i niepowtarzalny kolor, który tak dobrze znamy i tak dobrze rozpoznajemy".

Lipiński zaznaczył, że nawet w dniu pogrzebu Brylewskiego nie można powiedzieć, że jest to ostatnie z nim spotkanie. - Te wszystkie wspaniałe rzeczy, które pozostawił jako artysta, one żyją, one żyć będą. To są te iskry i te promienie, które ciągle będą rozsiewane po świecie, które będą zapadać w następne serca. To się nigdy nie skończy, dlatego w tym przeraźliwie smutnym dniu pomyślmy przede wszystkim o tym, ile Roberta zostało - podkreślił.

Koledzy ze sceny

Brylewskiemu - odprowadzanemu w ciszy, ale żegnanego muzyką - w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina i koledzy ze sceny. Na pogrzebie obecni byli także fani artysty oraz gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Tymon Tymański, Kazik Staszewski, Maciej Maleńczuk, Krzysztof Zalewski i Organek.

Oprócz tego na pogrzebie obecni byli m.in. multiinstrumentalista Milo Kurtis, dziennikarz i showman Kuba Wojewódzki, reżyser Wojciech Smarzowski i dziennikarz Filip Łobodziński.

Urna została złożona na jednej ze ścian cmentarza.

Robert Brylewski zmarł 3 czerwca. Kilka miesięcy wcześniej, w nocy z 27 na 28 stycznia, został pobity przy Targowej. Doznał wówczas szeregu obrażeń, w wyniku których trafił do szpitala. Później wracał do niego kilkukrotnie. CZYTAJ WIĘCEJ.

Gitarzysta, kompozytor, legenda

Urodzony w 1961 roku Robert Brylewski był wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów. Od lat 70. współtworzył lub brał udział w kilkunastu projektach muzycznych, z którymi wydał łącznie kilkadziesiąt płyt. Bliski był mu nie tylko punk rock, ale także reggae i muzyka elektroniczna. Był członkiem zespołów Kryzys, Brygada Kryzys, Armia czy Izrael. Zmarł w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej przy Szaserów.

O śmierci Brylewskiego poinformowali na Facebooku jego bliscy. "Z wielkim żalem powiadamiamy, że dziś rano, po kilkutygodniowej śpiączce, spowodowanej ciężkim urazem zmarł Robert Brylewski. Nasz tata, partner, syn, przyjaciel, dowódca naszych międzygalaktycznych i muzycznych podróży. Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym trudnym czasie. Rodzina".

ran,PAP/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • BartonFink

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2018 18:17 ~BartonFink

  Wywarł wielki wpływ na wielu - muzycznie i ideowo. Pamiętam go od czasów komuny. Ucząc się gry na gitarze zjeżdżałem kostką po strunach jak on w Armii, kostkowałem na niedociśniętych do progu, żeby uzyskać efekt tak zwanego trilowania chyba, o ile pamiętam - nie znałem tej nazwy, ale sam mi ją kiedyś zdradził spotkany po jakimś po koncercie, a teraz nie jestem jej nawet pewien :). Nie znałem go osobiście poza tą jedną rozmową. Izrael, Falarek, Studio Złota Skała... Od dwóch tygodni słucham mnóstwa jego projektów. Odkrywam rzeczy, o których słyszałem, ale je pominąłem - jak wczesny Izrael na przykład. Super muzyka, przekaz emocjonalny i ideowy, ktoś powie infantylny i naiwny - ale co wart jest świat, w którym taki przekaz uważany jest naiwny? Ta jego wiara we wspólnotę, w ludzi, tolerancja, bezinteresowność. Jednocześnie się wyniszczał i pamiętam jak było mi przykro widzieć na późniejszych koncertach jak jest zmęczony. Straszna szkoda. Beksiński, Brylewski - wspaniali artyści a tak podła śmierć z rąk polskiego troglodyty w obu przypadkach. Maleńczuk ma rację, że w tym kraju cham może wszystko, nawet zabić Brylewskiego. Na szczęście są też w tym kraju ludzie, dla których on nie umarł. Na szczęście tak wiele po nim zostało.

 • Paula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2018 17:28 ~Paula

  Zaiks~Zaiks

  Dla młodych anonimowa postać.


  Nie zgodzę się.

 • Zaiks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2018 14:36 ~Zaiks

  Dla młodych anonimowa postać.

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2018 14:25 ~green_is_bad

  smuteczek

 • mama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2018 13:43 ~mama

  RIP Afa! Twoja muza i przesłanie zostało w wielu sercach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »