Informacje

14.09.2014 18:24 "Jak szok po ataku na World Trade Center"

Reżyser "Miasta44": ginący ludzie, płonące budynki, jak obrazy ze złej bajki

SERWISY:

 


- Ten film przypomina, jak kruchy jest porządek świata; że trzeba doceniać każdą chwilę, dbać o to, co się ma, bo w każdej chwili możemy to stracić - mówi Jan Komasa. Opowiadające o powstaniu warszawskim "Miasto44" w jego reżyserii trafi do kin 19 września.

W rozmowie z PAP 32-letni Komasa wspominał, że gdy w ramach przygotowań do realizacji "Miasta44" spotykał się z weteranami powstania, zadawał im m.in. pytanie: "Czy chodząc przed wojną po Warszawie, spacerując Marszałkowską, pomyśleliście choć raz, że wkrótce możecie stracić to miasto?".

- Odpowiadali, że nie, że to nie mieściło im się w głowach. Kiedy później widzieli, co wydarzyło się z ich miastem - ginących ludzi, płonące budynki - było to dla nich niczym obrazy ze złej bajki. Nie do pomyślenia. Ze wszech miar bestialskie, barbarzyńskie. Ludzie przyzwyczajają się, że świat, zastany porządek tego świata, "już taki będzie" - powiedział reżyser, który przygotowuje się do prezentacji "Miasta44" w konkursie głównym festiwalu w Gdyni (39. edycja festiwalu potrwa od 15 do 20 września).

Reakcje na widok płonącej w 1944 roku Warszawy Komasa porównał do "szoku po ataku na World Trade Center". - Myślę, że to był ten rodzaj szoku, o jakim opowiadali mi znajomi z Nowego Jorku - powiedział reżyser.

Oddać klimat walki o wolność

Przyznał, że tworząc film, starając się oddać na ekranie czas Powstania Warszawskiego, również musiał "zacząć się bać". - Musiałem porzucić bezpieczne sfery mieszczucha, chodzącego spokojnie po ulicach w cywilizowanym świecie - opowiadał.

W ocenie samego Komasy "Miasto44" to film m.in. "o kruchym porządku świata".

- Mamy coś, ale możemy to stracić. Dlatego o to dbajmy. Nasza walka o wolność i godność powinna trwać każdego dnia. Wolność nie jest dana na zawsze, mogą ją nam odebrać w sekundę. Trzeba pracować ciągle nad tym, co się ma, na wielu poziomach. I cieszyć się z tego, co się ma. Z rodziny, z drugiej osoby, z pracy. Ważne, by doceniać każdą chwilę - powiedział filmowiec.

Fabuła "Miasta44", które Komasa wyreżyserował na podstawie własnego scenariusza, koncentruje się wokół losów dwójki młodych bohaterów - "Biedronki" (jej rolę zagrała 18-letnia Zofia Wichłacz) i Stefana (23-letni Józef Pawłowski). "Biedronka", czyli Alicja, pochodzi z rodziny o ziemiańskich korzeniach, mieszka w dworku pod Warszawą. Na początku filmu przebywa poza miastem i tak naprawdę jest obok wojny, nie doświadcza terroru, przez który przechodzą warszawiacy. Rodzice chcą zapewnić jej ciepło i bezpieczeństwo. Alicja ma wszystko - pozornie, ponieważ jednak czegoś jej brakuje. Dziewczyna podejmuje, po raz pierwszy w życiu samodzielnie, bardzo ważną decyzję - idzie do powstania.

Miłość w czasie Powstania

Nastolatka trafia do konspiracji - i poznaje wówczas Stefana - a następnie bierze udział w powstaniu jako sanitariuszka. Stefan przykuwa uwagę Alicji, ponieważ jest inny niż ludzie, którzy wcześniej ją otaczali. "Biedronka" dowiaduje się, że Stefan opiekuje się swoją rodziną. Jego ojciec, oficer, zginął na początku wojny. Stefan został sam z matką, aktorką, i młodszym bratem. Następnie zaangażował się w działalność konspiracyjną, a potem, wbrew woli matki, poszedł do Powstania.

Po zaangażowaniu się w Powstanie "główny bohater przechodzi przez fazę, kiedy przestaje być cukierkowym chłopcem, i zostaje wypełniony mrokiem" - opowiadał o Stefanie Jan Komasa.

Wśród innych bohaterów "Miasta44" są: odważna dziewczyna z robotniczej rodziny z Woli - łączniczka Kama (w jej roli Anna Próchniak), która tak jak "Biedronka" kocha się w Stefanie, żołnierz AK "Kobra" (Tomasz Schuchardt), który podczas powstania bierze ślub z ukochaną Beatą (Karolina Staniec) oraz "Miki" (Grzegorz Daukszewicz), żołnierz AK, przed powstaniem student politechniki. Rodzina "Mikiego" w czasie okupacji dawała schronienie Żydom, za co zapłaciła życiem. Losy tego bohatera powiązane są z losem Adama (Jan Kowalewski), 16-letniego żydowskiego chłopca, którego bliskich zamordowano podczas wojny. Ważną postacią w filmie jest ponadto Janek Góralski "Góral" (Maurycy Popiel), dowódca oddziału, do którego wcielony zostaje Stefan.

"Przestylizowana scena seksu"

Realizując "Miasto44", Komasa zdecydował się na mieszanie konwencji w warstwie wizualno-dźwiękowej oraz na przestylizowanie pewnych scen.

- Są w tym filmie sceny opowiadane w innej konwencji niż realistyczna - podkreślał na początku września po pokazie prasowym filmu w Warszawie. Celowo przestylizowana została np. scena seksu. Komasa tłumaczył, że nie chciał epatować na ekranie erotyzmem, "opowiadać wprost, być dosadnym". - Scena seksu jest jedna - w konwencji snu, transu, komiksu - powiedział.

Muzyka różnych pokoleń

Mówiąc o ścieżce dźwiękowej "Miasta44", na której znalazły się muzyka symfoniczna nagrana z orkiestrą (skomponowana przez Antoniego Komasę-Łazarkiewicza), a także m.in. utwór Czesława Niemena i muzyka elektroniczna (np. techno, dubstep), tłumaczył: Chciałem użyć środków muzycznych, które sam lubię. Mówiono mi też, że ten film taki właśnie powinien być - żeby nie bać się niszczyć poczucia bezpieczeństwa widza. Zaznaczył, że jako reżyser "nie potrzebuje spójności w warstwie wizualno-dźwiękowej". - Mogę mieszać konwencje i dobrze się w tym czuję - powiedział.

Komasa zaznaczył, że w "Mieście44" ukazuje "ludzi w sytuacji testowej, kryzysowej", którzy w różny sposób reagują na koszmar wojny.

- Chciałem pokazać rozpiętość ludzkich postaw. Jako reżyserowi zależało mi też, by nie przyzwyczajać widza do myślenia typu: "Aha, już wiem, jak to się skończy, jakie to będzie rozwiązanie" - wyjaśnił. Jak mówił, opowiadając o filmowych bohaterach, starał się często "przełamywać te postaci". - Gdy następuje "przełamanie postaci, której ufamy i która wydaje nam się czysta moralnie, widz zostaje wyrwany z poczucia, że już wszystko wie - powiedział reżyser.

Ponad 5 tysięcy ton gruzu

Zdjęcia, za które odpowiadał operator Marian Prokop, kręcono w 2013 r. w Warszawie i okolicach, a także w Łodzi, we Wrocławiu oraz w Walimiu i Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Aktorom towarzyszyło ponad 3 tys. statystów. Budową dekoracji zajęło się 10 ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 tys. ton gruzu.

Aby przedstawić wygląd Warszawy z 1944 roku, "zrekonstruować" na ekranie dawną stolicę, filmowcy zastosowali nowoczesne techniki komputerowe. Za efekty specjalne do "Miasta44" odpowiada hollywoodzki specjalista Brytyjczyk Richard Bain, który współpracował z takimi twórcami kina, jak Christopher Nolan i Peter Jackson, i ma w dorobku efekty m.in. do "Casino Royale", "Incepcji", "King Konga".

Za scenografię do "Miasta44" odpowiadali Grzegorz Piątkowski i Marek Warszewski, a za kostiumy Dorota Roqueplo i Magdalena Jadwiga Rutkiewicz-Luterek.


PAP/jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ttt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2014 08:45 ~ttt

  Bollywood dla maluczkich. Poczytajcie wspomnienia chłopaka z batalionu Chrobry "Mrówka na szachownicy" .E-książka do pobrania na stronach Muzeum Powstania Warszawskiego. To jest prawda o powstaniu , a nie filmidło Komasy o miłości . Przypomina to bollywódzkie produkcje takie jak "wróg u bram" czy "pearl harbour" . I tyle w temacie

 • Franciszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2014 08:33 ~Franciszek

  qwerty~qwerty

  "Obłęd '44"

  Polecam przeczytać.

  Zychowicz w swym proniemieckim oratorstwie zapędza się do zanegowania sensu całego wysiłku zbrojnego Armii Krajowej.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 22:36 ~qwerty

  "Obłęd '44"

  Polecam przeczytać.

 • Oto bajka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 20:26 ~Oto bajka

  res~res

  A czy pokażą te dziesiątki tysięcy ludzi, cywilów, ukrytych w piwnicach w oczekiwaniuna pewną śmierć, klnacych powstańców, którzy bali się albo wstydzili do tych piwnic schodzić? Sami powstańcy wspominają o tym...

  Ależ skąd, to jest film o młodzieńczych miłościach w ogniu wojny. Wszystko w konwencji złej bajki.

 • Wahadełko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 20:23 ~Wahadełko

  fira~fira

  ten komentarz przypomina o ludobójstwie dokonanym przezK.G.AK.KTÓRA DLA MAŁOSTKOWYCH INTERESÓW NIE ZAWACHAŁA SIĘ WYSŁAĆ NA RZEŻ POWSTAŃCÓW I CYWILÓW.

  NIE ZAWAHAŁA SIĘ.

 • res

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 19:23 ~res

  A czy pokażą te dziesiątki tysięcy ludzi, cywilów, ukrytych w piwnicach w oczekiwaniuna pewną śmierć, klnacych powstańców, którzy bali się albo wstydzili do tych piwnic schodzić? Sami powstańcy wspominają o tym...

 • fira

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 19:12 ~fira

  ten komentarz przypomina o ludobójstwie dokonanym przezK.G.AK.KTÓRA DLA MAŁOSTKOWYCH INTERESÓW NIE ZAWACHAŁA SIĘ WYSŁAĆ NA RZEŻ POWSTAŃCÓW I CYWILÓW.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »