Informacje

16.12.2016 16:46 najnowsza koncepcja

Rewolucja w centrum. Węższa Marszałkowska, zniknie rondo

SERWISY:


Jak zmieni się ścisłe centrum miasta w ciągu kilku najbliższych lat? Urzędnicy wstępnie wybrali koncepcje przebudowy ulicy Marszałkowskiej, Al. Jerozolimskich i przekształcenia ronda Dmowskiego w skrzyżowanie. To kosztowana inwestycja, dlatego na początek  na rondzie pojawią się przejścia dla pieszych. Proponowane zmiany portal tvnwarszawa.pl pokazuje jako pierwszy.

- Zakończyliśmy analizy, których zwieńczeniem jest powstanie koncepcji zagospodarowania korytarza ul. Marszałkowskiej na odc. od ul. Królewskiej do ul. Pięknej oraz korytarza Al. Jerozolimskich na odc. od ul. E. Plater do ul. Kruczej, wraz z przebudową ronda Dmowskiego - mówi tvnwarszawa.pl Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Propozycje przygotowała pracownia Dawos.

Przesuwanie drzew i jezdni

Powstały trzy propozycje zmian na ul. Marszałkowskiej, wszystkie zakładają zwężenie ulicy do dwóch pasów w każdym kierunku.

Pierwszy wariant:

szpaler drzew po obu stronach ulicy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Torowisko tramwajowe w osi jezdni i parkowanie równoległe na ulicy.

Drugi wariant:

wszystkie cztery pasy obok siebie (po dwa w  każdym kierunku), a drzewa po wschodniej stronie jezdni. Torowisko tramwajowe pozostaje w tym samym miejscu. Parkować można by było równolegle.

Trzeci wariant:

rozwiązanie asymetryczne. Pas zieleni po środku ulicy. Torowisko przeniesione na wschodnią stronę (bliżej Wisły) ulicy, a po zachodniej stronie cztery pasy ruchu (po dwa w każdą stronę).

Rondo Dmowskiego:

Szczególną uwagę poświęcono samemu rondu Dmowskiego. - Projektanci  zaproponowali skrzyżowanie, które zastąpi rondo. Będzie nawiązywało do wyżej opisanych wariantów zagospodarowania korytarza ul. Marszałkowskiej. Problemem w tym przypadku jest fakt, że likwidacja ronda niesie za sobą konieczność głębokiej przebudowy przestrzeni skrzyżowania, która będzie procesem kosztownym, długotrwałym oraz powiązanym z przekształceniem analizowanych ulic – wyjaśnia Kaznowska.

Podkreśla też, że te zmiany wymagają etapowania, a prace mogłyby być prowadzone przez różnych inwestorów w różnym czasie.

Wstępnie przyjęto, że do dalszych prac koncepcyjnych będzie przyjęty pierwszy wariant zmian na ulicy Marszałkowskiej, a dla Al. Jerozolimskich rozwiązanie zakładające na całym analizowanym odcinku po trzy pasy ruchu w każdą stronę (z uwzględnieniem autobusowego).

- Dla ronda Dmowskiego ustalono zmianę na skrzyżowanie z możliwością skrętów tramwajowych we wszystkich relacjach i uwzględnieniem przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych w poziomie jezdni – dodaje Kaznowska.

ZOBACZ PROPONOWANE ZMIANY DLA ULICY MARSZAŁKOWSKIEJ:

>>>ODCINEK 1<<<

>>>ODCINEK 2<<<

Cztery zebry na Dmowskiego

Najpierw jednak w życie mają wejść zmiany tymczasowe przy rondzie Dmowskiego. Będą zebry z przejazdami dla rowerów. Jak tłumaczy Kaznowska, nie znajdą się bezpośrednio przy rondzie, bo w narożnikach jest za mało miejsca na ich wytyczenie (chociażby ze względu na znajdujące się tam zejścia do podziemi - mówił o tym we wrześniu dyrektor Zarządu Dróg Miejskich). Będą kilkanaście metrów dalej.

- Planujemy też poszerzenie przystanku tramwajowego w Al. Jerozolimskich przy ulicy Poznańskiej, by mogły na niego dostać się po pasach większe potoki pasażerów – zapowiada Kaznowska.

Te prace ratusz wycenia wstępnie na ok. 5 mln zł (w to wchodzą między innymi koszty przebudowy i ustawienia sygnalizatorów na rondzie). Biuro Drogownictwa i Komunikacji w ratuszu na początku 2017 roku ma zlecić wykonanie projektu zmian.  Mają wejść w życie w 2018 roku.

Przekształcenie ronda w skrzyżowanie i zmiany na Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich to kwestia kilku lat.

O planach przekształcenia ronda Dmowskiego w skrzyżowanie pisaliśmy szeroko na początku grudnia ubiegłego roku.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • HGW dzięki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2017 09:45 ~HGW dzięki

  Rewolucja - Krwawa Rewolucja!

 • po trupach do celu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2017 18:28 ~po trupach do celu

  Faktycznie rewolucja. Krwawa rewolucja trzeba dodać. Ofiary,HGW wpisała w koszty, odzyskania terenów budowlanych.

 • powiślak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2017 11:19 ~powiślak

  Jestem za, ale ŻADNYCH UPRZYWILEJOWANYCH, tzw urzędnicy, "banada z Wiejskiej zwana posłami, ministrowie, szeregowi posłowie, z wyjątkiem być może Prezydenta Polaków lepszego sortu, to ok. Zobaczymy kiedy wrócą do starej organizacji, ale najpierw zabezpieczyć od decydentów pieniądze na realizację powrotu do tego co było , a właściwie co jest.

 • HGW mściwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2017 16:04 ~HGW mściwa

  To nie rewolucja, to Armagedon!

 • inż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2017 10:35 ~inż

  To może napiszcie, jaką odległość będzie musiał pokonać człowiek na wózku lub matka z wózkiem, by z metra centrum dostać się do hotelu Novotel? Po nowych przejściach naziemnych?
  Oczywiście zakładając, że nie będzie już wind w przejściu podziemnym (bo przecież podobno po to budują przejścia naziemne, by nie trzeba było konserwować i instalować wind, podobno :)

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2017 09:41 ~gość

  A po co pasy zamiast przejść podziemnych? Za mało pieszych ginie w wypadkach?

 • mr gentelmen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2017 23:27 ~mr gentelmen

  FANTASTYCZNY PROJEKT. 30 lat trzeba było czekać, żeby urbaniści spojrzeli na zachód, gdyż do tej pory pełnymi garściami czerpali z wzorców mińsko-moskiewskich. Chyba, że to była mentalna sowieckość i po prostu zmiana pokoleniowa nareszcie się dokonała. A naród widzę w rozpaczy...Aż trudno uwierzyć w to, co czytam w większości komentarzy ! Wy tak na serio ?

 • StefanKarwowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2017 11:07 ~StefanKarwowski

  Co kilka lat remont (wyciąganie kasy) jak nie Marszałkowskiej to Świętokrzyskiej. Wąską Marszałkowską już kiedyś mieliśmy - nie sprawdzała się.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2017 18:23 ~gość

  A może by tak za te pieniądze najpierw wyremontować te wszystkie dziurawe ulice warszawskie ?Wstyd,aby w stolicy kraju były ulice dziurawe jak sito.

 • żen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2017 10:34 ~żen

  Neva~Neva

  Czyli korki będą jeszcze większe. Gratuluję urzędnikom. Skąd biorą takich mądrych inaczej?

  Hanka podsyła :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »