Informacje

14.08.2017 06:32 ROZSTRZYGNIĘTO KONKURS

Rewolucja na placu Narutowicza. Jest wykonawca projektu

SERWISY:

Znamy wykonawcę projektu przebudowy placu Narutowicza. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych poinformował, że jest nim ta sama firma, która wykona projekt budowy ekranów w alei Stanów Zjednoczonych.

Zwycięską firmą jest Schüßler-Plan Ingenieurgesellschaft mbH. "Przy wyborze wykonawcy pod uwagę brane były dwa kryteria: cena oraz doświadczenie projektanta w branży drogowej" - czytamy w komunikacie ZMID-u.

W ramach umowy opracowany zostanie projekt budowlany i wykonawczy. Dodatkowo firma będzie musiała uzyskać niezbędne decyzje administracyjne dla realizacji przebudowy.

Mniejsza pętla

Plac Narutowicza uważany jest za serce Ochoty. Obecnie na jego terenie znajduje się pętla tramwajowa, ale po remoncie to miejsce ma diametralnie się zmienić. Plac z węzła komunikacyjnego zamieni się w miejsce zielone, przyjazne mieszkańcom.

Przede wszystkim zmniejszona zostanie pętla tramwajowa. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl władze dzielnicy i pracownia Dawos, która odpowiadała za wstępną koncepcję remontu, chciały jej likwidacji, ale po protestach i głosach przeciwko, ratusz zdecydował że pętla zostanie.

Więcej zieleni i zwężona jezdnia

Na placu przybędzie zieleni, zaplanowano również fontannę i inne formy małej architektury. Dodatkowo jezdnia placu Narutowicza będzie zajmować znacznie mniej miejsca. Ma zostać wyprostowana i przebiegać wzdłuż Grójeckiej w obu kierunkach - zamiast trzech pasów na odcinku między Kopińską a Niemcewicza będą dwa, węższe.

O przebudowie placu Narutowicza mówi się od kilku lat. Już w 2011 roku odbyły się pierwsze konsultacje przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Rok później ogłoszono konkurs na najciekawszą koncepcję.

Przez kolejne lata temat nie był szerzej poruszany. Powrócił we wrześniu 2015 roku, kiedy to warszawscy radni przyznali niemal 25 mln złotych na przebudowę placu.

md/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mazowszanka 62

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 14:27 Mazowszanka 62

  Te plany są zupełnie absurdalne , radni ochoty chyba na głowę upadli . Niech do cholery zostawią plac G.Narutowicza taki , jaki jest obecnie , nikt ich nie prosił o takie zmiany . Mieszkam na Ochocie już 51 lat i mnie te zmiany nie są do niczego potrzebne .

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2017 17:31 WARSZAWA…

  Gdzie mój grzeczny komentarz ?

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2017 16:36 WARSZAWA…

  makarenko~makarenko

  Remont totalnie bez sensu !
  Pętla tam jest zupełnie niepotrzebna.
  Powinno się zlikwidować pętlę i dać torowisko na wprost do okęcia.


  Pętla jest niepotrzebna ???
  Chyba nie jeździmy komunikacją miejską ??
  Już w bardzo wielu przypadkach,gdy był wstrzymany ruch w stronę Centrum lub Banacha/Okęcia lub coś innego się działo,to właśnie przez tą niepotrzebną pętlę zawracały tramwaje,dzięki czemu pasażerowie mieli dostęp do komunikacji miejskiej.
  Mnie przeszkadza tam to,że siedzą tam osoby,które piją i nie tylko,ale nikt nie robi z tym porządku.

 • makarenko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2017 09:32 ~makarenko

  Remont totalnie bez sensu !
  Pętla tam jest zupełnie niepotrzebna.
  Powinno się zlikwidować pętlę i dać torowisko na wprost do okęcia.

 • PreczZKorkamiNaChelmzynskiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2017 04:22 ~PreczZKork…

  Zupełnie nie rozumiem po co ta cała przebudowa. Zwężenie jezdni spowoduje zwiększenie korków = więcej spalin. Czyli nasadzą drzewek a smog będzie większy. Mieszkańcy będą mogli wypoczywać wśród spalin

  Jeśli miasto nie ma co zrobić z pieniędzmi to znam dużo ważniejsze potrzeby, choćby budowa połączenia Wiatraczna-Targówek, budowa przystanku PKP Chełmżyńska, rozbudowa sieci wod-kan - tak, tak, nadal w Warszawie wielu mieszkańców nie ma kanalizacji!!!

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2017 21:23 ~kolo

  wraszawiak~wraszawiak

  ŁAPY PRECZ OD PLACU NARUTOWICZA! Wystarczy już nam spieprzona Świętokrzyska!

  Dokładnie. Będzie zmiana w ratuszu, trzeba będzie to ponaprawiać. Tylko za czyje pieniądze? Jak to mówią - po pierwsze nie szkodzić.

 • wraszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2017 19:01 ~wraszawiak

  ŁAPY PRECZ OD PLACU NARUTOWICZA! Wystarczy już nam spieprzona Świętokrzyska!

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2017 18:55 WARSZAWA…

  RJG~RJG

  Bardzo dobrze, że ktoś w końcu zajmie się tym paskudnym miejscem. Po diabła tam tam szerokie jezdnie, po co tyle torów tramwajowych, z których połowa jest niewykorzystana? Już dano Plac Narutowicza powinien zostać przebudowany i uporządkowany.


  To ty chyba nie wiesz,jak potrzebna jest ta pętla,gdy trzeba skorzystać z niej awaryjnie,gdy zamknięty jest ruch tramwajowy na jakimś odcinku,gdy trzeba gdzieś skrócić tramwaje po wcześniejszym zatrzymaniu itd. Czemu nie piszesz o tych,którzy tam piją i smrodzą ?

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2017 13:38 ~Rosomak


  nemesis~nemesis

  WARSZAWIACY NIE CHCĄ PRZEBUDOWY PLACU NARUTOWICZA!!
  Czy wy w tym spleśniałym ratuszu w końcu to zrozumiecie??
  W dodatku dlaczego mają się tym zajmować Niemcy? Niech się Niemcy odpieprzą od placu Narutowicza!
  guiguiguigui~guiguiguigui


  Popieram. Ale im bardziej Warszawiacy nie chcą tym bardziej Ratusz chce im na złość zrobić.
  Zresztą ma też (Ratusz) inną motywację. Wiedzą, że ich dni u władzy są policzone, a tu tyle zobowiązań. Trzeba jeszcze kilka wałków zrobić.

  Jasne, że Warszawiacy nie chcą tej przebudowy. Tak niewiele zostało nam po zniszczeniach wojennych miejsc z klimatem i tradycją, żeby i to stracić. Wyburzono już kino Moskwa, Supersam, kino Skarpa, teraz dobierają się do tego Placu. Wstyd po prostu.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2017 13:33 ~Rosomak


  Piękny Roman~Piękny Roman


  [/cytat_2690147]
  Taaaa, może było napisać pół wieku żeby uchodzić za bardziej wiarygodnego. Ciekawe, że gro ludzi nie chce PRZEBUDOWY, ale zawsze się znajdzie jakiś 1 jasio co usilnie wypowiada się ZA WSZYSTKICH.
  Budy można wywalić, cały rejon można odrestaurować, ale takie zmiany jakie prezentował do tej pory ratusz to NISZCZENIE.
  I co Cię tak ta pętla boli?
  Bo jest zaplecze, które może zostać wykorzystane w sytuacji awaryjnej i przy odpowiednim planowaniu, tak wiem trudne dla ztm, w pełni ją wykorzystać.
  Jacek~Jacek

  Niektórzy nie zauważają ironii nawet jak im usiądzie na głowie i nasika na plecy.
  Napisałem w odniesieniu do wpisu nemesis który stwierdził że "WARSZAWIACY NIE CHCĄ PRZEBUDOWY PLACU NARUTOWICZA!!"itd. A już o niemcach to dał popis zaściankowości.
  Otóż zdania są podzielone i nie ma "wszyscy". Ja uważam że wyprostowanie Grójeckiej to b. dobry pomysł. Również zmniejszenie liczby peronów na pętli ma sens bo jak pamiętam nigdy wszystkie nie były wykorzystywane. Wywalenie bud (pub i ZTM) też dobrze by placowi zrobiło.
  p.s.
  nie jestem jasio tylko jacuś :)
  i rzeczywiście nie mam 50 lat a tylko 48
  p.s.2. "było napisać" to chyba rusycyzm i w dodatku nielogiczny
  Pozdrawiam

  Gratuluję "stylu". Wygłupiłeś się jasiu vel jacusiu i dobrze o tym wiesz. To, że o czymś nie pamiętasz, to żaden argument; to że czegoś nie rozumiesz, to już twoja przypadłość psychiczna. Nie próbuj poprawiać czegoś, co jest dobre i na czym się nie znasz. To ci radzi twój starszy internetowy kolega, architekt.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »