Informacje

12.10.2015 17:50 prace w hali głównej

Rewolucja na Dworcu Centralnym. "Jestem pełen najgorszych przeczuć"

SERWISY:


W hali głównej Dworca Centralnego wyłania się już konstrukcja budowanej antresoli. Ta ingerencja we wnętrza budynku budzi jednak niepokój ekspertów. - Jestem pełen najgorszych przeczuć – mówi tvnwarszawa.pl historyk Warszawy.


Wnętrza hali dworca mocno zmieniły się w ostatnich miesiącach. Największa rewolucja dotyczy budowy antresoli, której konstrukcja powstała w środku. Zastąpiła szklane kubiki.

"Posadzka z lastryko"

- Obecnie na antresoli kładziona jest posadzka z lastryko. Na ukończeniu są także prace związane z wykonywaniem okładzin ściennych. Wkrótce wykonawca przystąpi do montażu schodów ruchomych na antresolę oraz do montażu barierek – mówi Katarzyna Mazurkiewicz, rzeczniczka Prasowa Polskich Kolei Państwowych.

Ta konstrukcja budzi jednak negatywne emocje. - Sytuacja w hali głównej Dworca Centralnego mnie niepokoi. Ingerencja w jej wnętrza kończy się nieudanie. Nieudane były kioski, teraz kandelabry oświetleniowe, które zbijają z nóg swoją agresywnością, i do tego pomysł z budową wewnątrz antresoli. Jestem pełen najgorszych przeczuć - twierdzi Jarosław Zieliński, historyk Warszawy.

I zaznacza, że dochodzi do tego konflikt pomiędzy architekturą a komercyjnością. – Hala na Dworcu Centralnym ma sens z otwartą przestrzenią. Jeżeli się zabuduje, to będziemy mieli takie efekty, jak na dworcu głównym w Gdańsku, gdzie była piękna hala reprezentacyjna, a została podzielona na kondygnacje, klitki i sklepy – przekonuje Zieliński.

- Nie mówię, że nic w ogóle nie powinno się umieszczać we wnętrzu hali, ale dodatki nie powinny zdominować oryginalnego, zaprojektowanego przez Arseniusza Romanowicza układu przestrzennego - podkreśla Zieliński.

 

"Zyskają dodatkową przestrzeń"

Kolejarze podkreślają za to, że poprzednia aranżacja przestrzeni w hali głównej Dworca Centralnego nie była w pełni wykorzystana. - Szklane kubiki, które umieszczono na środku hali, nie sprawdziły się. Nowy projekt to zmieni. Dzięki antresoli podróżni zyskają dodatkowa przestrzeń, w której będą mogli oczekiwać na pociąg. Na piętrze pojawią się ławki dla pasażerów – zaznacza Mazurkiewicz. - Jednocześnie warto wskazać, że nowe powierzchnie komercyjne, które pojawią się na dworcu w ramach estetyzacji, są już niemal w całości wynajęte – dodaje.

Estetyzacja za 19,5 mln zł

Modernizacja dworca zaczęła się pod koniec marca 2015 r. W hali głównej, zamiast szklanych kubików, mają pojawić się nowe lokale usługowe. Powstanie również antresola, na którą z poziomu "0" będzie można dotrzeć schodami ruchomymi.

Zmienić ma się też nieremontowana dotychczas galeria zachodnia, wraz z dojściem do stacji WKD Śródmieście, i część galerii północnej. Dodatkowo lokale na galerii zachodniej mają być przeniesione na jedną stronę, dzięki czemu będzie więcej miejsca w podziemnych korytarzach.

Inwestycja ma zakończyć się w 2015 roku. Jej koszt to 19,5 mln zł.

TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ DWORZEC CENTRALNY:


 

ran/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »