Informacje

23.01.2017 21:58 Instytut Adama Mickiewicza

Resort kultury go zwolnił. Sąd orzekł:
akt wadliwy, niezgodny z prawem

SERWISY:

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście wydał wyrok ws. odwołania Pawła Potoroczyna z funkcji szefa Instytutu Adama Mickiewicza. Według sądu akt odwołania "jest wadliwy", a zwolnienie nastąpiło "w sposób niezgodny z przepisami prawa pracy". Instytut odwołał się od wyroku.

Potoroczyn z funkcji dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza został zwolniony we wrześniu 2016 r. Resort kultury swoją decyzję motywował "utratą zaufania kierownictwa ministerstwa do dyrektora IAM". Odwołanie Potoroczyna ministerstwo tłumaczyło też "trudnościami we współpracy pomiędzy MKiDN i innymi agendami rządowymi i pozarządowymi, a dotychczasowym dyrektorem IAM, w obliczu nowych wyzwań i konieczności modyfikacji polityki promocji polskiej kultury za granicą".

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście w uzasadnieniu napisał, że "akt odwołania powoda nie tylko nie zawierał uzasadnienia, ale w ogóle nie wskazano w nim jakiejkolwiek przyczyny odwołania".
W związku z tym, w opinii sądu, akt odwołania uniemożliwia kontrolę prawidłowości rozwiązania stosunku pracy, a co za tym idzie "należy uznać go za wadliwy" - napisano.

Zdaniem sądu "rozwiązanie z powodem stosunku pracy nastąpiło w sposób niezgodny z przepisami prawa pracy regulującymi sposób rozwiązania stosunku pracy z dyrektorem instytucji kultury".

O decyzji sądu napisał w sobotę na portalu społecznościowym były dyrektor instytutu. Potoroczyn powiedział, że nie chce komentować wyroku, ponieważ jest to wyrok sądu pierwszej instancji.

 

 

 

 

 

 

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że pełnomocnik ministra nie otrzymał jeszcze wyroku sądu wraz z uzasadnieniem. "Decyzja, co do dalszych działań w tej sprawie zostanie podjęta po jego otrzymaniu i analizie" - poinformowało MKiDN.

Apelacja od wyroku sądu

Rzeczniczka Instytutu Adama Mickiewicza Magdalena Mich poinformowała, że placówka wniosła w ustawowym terminie apelację od wyroku sądu pierwszej instancji. "W tej chwili czekamy na wyznaczenie terminu posiedzenia Sądu Okręgowego w Warszawie" - czytamy w komunikacie.

Paweł Potoroczyn ukończył Wydział Filozofii UW, studiował także na Wydziale Historii UW. Jest dyplomatą, menedżerem kultury, wydawcą, producentem filmowym i muzycznym. Pracował m.in. jako prezes zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej, konsul do spraw kultury w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Instytutu Polskiego w Londynie. Instytutem Adama Mickiewicza, którego celem jest popularyzowanie polskiej kultury za granicą, zarządzał od 2008 r.

Za jego kadencji Instytut przeprowadził m.in. akcje "Polska! Year" (Rok Polski) w Wielkiej Brytanii, współtworzony przez MKiDN i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rok Polski w Izraelu oraz projekt "Azja", w ramach którego szereg akcji - w tym pokazów teatralnych polskich reżyserów: Jarzyny, Lupy i Warlikowskiego - odbywały się m.in. w Chinach, Republice Korei, Indiach, Singapurze Birmie i Japonii.

Instytut Adama Mickiewicza był właścicielem słynnej instalacji - tęczy z pl. Zbawiciela:kb/sk / Źródło: PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Podatnik z Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 13:22 ~Podatnik z…

  Za promocję "tęczowej" Polski już dziękujemy!

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 11:02 kubat

  A cóż to za problem dla obecnej "wadzy" zmienić Kodeks Pracy? Żaden, w nocy uchwalenie, rano podpis "notariusza", a i TK zapewne uzna za zgodne z Konstytucją, z powodów o których nie trzeba mówić.

 • Tęcza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 08:41 ~Tęcza

  To panu dyrektorowi Warszawa zawdzięczała kilkuletnią batalię o usunięcie z Placu Zbawiciela ohydnej " Tęczy ". .Nie wiedzieć czemu to paskudztwo było własnością IAM, który lansując autorkę, nie cofał się przed niczym, żeby obrzydliwa konstrukcja ze sztucznych kwiatów wbrew woli mieszkańców szpeciła najładniejszy plac w Warszawie. Nie dziwię się, że ministerstwo go się pozbyło.

 • Justyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 08:30 ~Justyn

  A od kiedy to w PiS przejmują się prawem?

 • lewakom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2017 23:30 ~lewakom

  mówimy zdecydowane NIE

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »