Informacje

24.11.2017 13:07 ogłoszenie miasta

Reprywatyzacja w stolicy.
11 "śpiochów" do wybudzenia

SERWISY:


W ogólnopolskich dziennikach i na stronie internetowej Warszawy ukazały ogłoszenia w sprawie kolejnych "śpiochów". To kamienice z wnioskami o zwrot, o które nikt od dziesięcioleci się nie upominał.

"Śpiochy" to nieruchomości, które zostały objęte tzw. dekretem Bieruta, w stosunku do których złożono następnie wnioski o zwrot. Jednak po złożeniu tych wniosków wnioskodawcy, ani ich spadkobiercy przez dziesięciolecia nie zabiegali o zwrot nieruchomości. W konsekwencji status prawny "śpiochów" jest nieuregulowany.

11 kamienic

Aby to zmienić stołeczny ratusz zaczął zamieszczać ogłoszenia w prasie i na swojej stronie internetowej dotyczące takich właśnie nieruchomości.

Miasto pierwszą pulę ogłoszeń dotyczących "śpiochów" zamieściło 23 lutego, teraz - poinformował w piątek ratusz - ukazała się ósma partia ogłoszeń w sprawie kolejnych 11 kamienic.

Adresy nieruchomości to: Barkocińska 28 i Szydłowiecka 4, Barkocińska hip. 2654, Czerniaków W-2558, Dworska 26, Grabowska 10 d. 4, Kolonia Sielce W-1349, Powązkowska 17, Prosta 9, Szlenkierów 12, Szczęśliwicka 19 i Szczęśliwicka 31.

Przy podawaniu ulic ratusz posługuje się przedwojennymi danymi, z których część jest już nieaktualna, a przy niektórych podaje dawne numery hipotek.

Wszystkie osoby, które złożyły wnioski zwrotowe przed 1950 r. mają teraz sześć miesięcy od ukazania się ogłoszenia na zgłoszenie się do Urzędu m.st. Warszawy, a następnie kolejne trzy miesiące na przedstawienie dokumentów potwierdzających prawa do danej nieruchomości. Jeśli to się nie stanie, postępowanie dekretowe zostanie umorzone, a nieruchomość pozostanie w zasobach miasta.

Ratusz poinformował, że łącznie opublikowano już ogłoszenia odnośnie 148 nieruchomości. Pierwsza partia ukazała się w lutym br. Spośród 84 "śpiochów", dla których upłynął już termin sześciu miesięcy, do 29 nieruchomości zgłoszono roszczenia. Dla 55 nieruchomości wolnych od roszczeń rozpoczęła się procedura, która doprowadzi do wpisania miasta jako właściciela w księgach wieczystych.

Uregulowanie sprawy "śpiochów" - podkreślił ratusz - jest możliwe dzięki tzw. małej ustawie reprywatyzacyjnej. Została ona uchwalona w 2015 r. Wprowadziła m.in. ograniczenie handlu roszczeniami na terenie stolicy, a także dała podstawę do odmowy zwrotu nieruchomości służących obecnie celom publicznym.

TAK WYGLĄDAŁO POSIEDZENIE KOMISJI REPRYWATYZACYJNEJ W SPRAWIE HOŻEJ:

PAP/ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • nick

    zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 15:38 ~nick

    No, w pewnym mieszkaniu w Śródmieściu, zapewne pojawiła się myśl: jak tu ustanowić kuratora, albo na tym skorzystać...

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »