Informacje

08.02.2017 14:48 ponad 30 hektarów przy al. Waszyngtona

Reprywatyzacja na Saskiej Kępie:
śledztwo w sprawie łapówki

SERWISY:

2,5 mln złotych miała wynieść łapówka wręczona "prezydentowi lub wiceprezydentowi" Warszawy przy reprywatyzacji południowopraskich ogródków działkowych. Prokuratura podkreśla, że śledztwo prowadzone jest "w sprawie", a nie "przeciwko".

O sprawie jako pierwsza pisała "Rzeczpospolita". 19 stycznia wszczęte zostało śledztwo, które dotyczyło "przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości przez funkcjonariuszy publicznych z urzędu miasta stołecznego Warszawy i udzielenia korzyści majątkowych również znacznej wartości".

Organy ścigania poinformować miał radny Jan Śpiewak. Miał się przy tym powołać na informacje znalezione w internecie.

Wstrzymali prace nad planem?

Z kolei w środę Miasto Jest Nasze napisało na Facebooku, że chodzić miało o 2,5 mln złotych. Z zawiadomienia, które stowarzyszenie dostało z prokuratury, wynika że łapówkę przyjąć miał "prezydent m. st. Warszawy lub jego zastępca".

Do korupcji miało dojść w 2008 roku, a zaniechanie urzędników Hanny Gronkiewicz-Waltz miało polegać na tym, iż wstrzymali się oni od złożenia w Radzie Warszawy projektu uchwały o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu ogrodów działkowych w rejonie ul. Kinowej, al. Stanów Zjednoczonych oraz al. Waszyngtona w Warszawie.

Jak powiedział w środę rzecznik prokuratury okręgowej Warszawa Praga, śledztwo jest prowadzone "w sprawie", a nie "przeciwko".

Śpiewak: jako radny mam obowiązki

Z kolei w rozmowie z PAP Śpiewak podkreślił, że zawiadomienie złożył na podstawie kilku przesłanek: - Pierwsza sprawa to fakt, że nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Przez 10 lat Hanna Gronkiewicz-Waltz - mimo licznych apeli mieszkańców, radnych, ekspertów - nie uchwaliła, nie chciała uchwalić planu zagospodarowania przestrzennego, który by przeciął możliwość spekulowania tymi gruntami. To obecnie są działki, tereny zielone i takimi terenami zielonymi powinny pozostać - powiedział.

- Druga sprawa, to kwestia skargi (na decyzję uchylającą zwrot terenów na Saskiej Kępie - PAP), którą złożyła pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Występowała niejako w imieniu osób, które chciały przejąć tę nieruchomość - ocenił.

I doda: - Trzecia sprawa: w lipcu przeczytałem wpis na blogu, który prowadzi były pracownik tej spółki deweloperskiej, która miała być beneficjentem tego zwrotu i zawiadomiłem CBA, ponieważ ta sytuacja sprawiała wrażenie takiej, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa przy załatwianiu tej sprawy ze strony ratusza - dodał.

Pytany o kwotę 2,5 mln zł korzyści majątkowej, którą miała przyjąć prezydent lub wiceprezydent Warszawy odpowiedział, że jest to kwota, którą podał autor bloga, na którym opublikowano doniesienia o nieprawidłowościach - Robert Prystrom. Jak podkreślił Śpiewak, sam nie wie, czy kwota ta jest wiarygodna oraz czy wiarygodny jest sam Prystrom, dlatego złożył zawiadomienie do prokuratury. - Nie jestem w stanie ocenić wiarygodności tego człowieka. Wiem, że istnieje, wiem, że pracował dla tej spółki i to tyle. Jako radny miałem obowiązek - jako że wiele rzeczy wskazywało, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa - i złożyłem takie zawiadomienie - powiedział.

Gronkiewicz-Waltz odpowiada

W środę po południu do sprawy odniosła się na prezydent stolicy:

"Decyzję o zwrocie "ogródków Waszyngtona" reaktywowanej spółce podjęto z up. Lecha Kaczyńskiego. Przez ostatnie 10 lat trwało postępowanie sądowe odzyskanie tych gruntów i jednocześnie niepłacenie odszkodowania. Doszło do tego w XI 2016 r. Zarzuty Śpiewaka wyglądają na chęć przykrycia kompromitacji PiS w stolicy" - napisała na Twitterze.

 

Hektary warte miliony

W całe sprawie chodzi o 32 hektary ogródków położonych naprzeciw Parku Skaryszewskiego. Teren może być wart nawet 142 mln zł, czyli niewiele mniej niż słynna działka na placu Defilad, którą rozpętała aferę reprywatyzacyjną w ubiegłym roku.

Ogródki zwrócili w 2003 roku urzędnicy ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego. Decyzję podpisał były szef Biura Nieruchomości Marek Kolarski. Zrobił to bez wiedzy swojego przełożonego, za co później został zwolniony.

Kaczyński próbował wycofać się ze zwrotu, lecz sąd uznał, że unieważnienie wydanej decyzji jest już niemożliwe.

Reaktywacja spółki

Przed wojną właścicielem terenu była belgijska spółka Nowe Dzielnice. W czasie wojny i zaraz po niej przestała prowadzić działalność, a ogromny teren przeszedł w ręce miasta. Pod koniec lat 90. spółkę jednak reaktywowano na podstawie akcji kolekcjonerskich. Powołano nowy zarząd, spółkę wpisano do rejestru, a następcy prawni dawnego właściciela wystąpiła o zwrot ziemi.

W 2000 roku Nowe Dzielnice sprzedały roszczenia do gruntu spółce Projekt S (dziś Projekt Saska). Trzy lata później ratusz oddał działkę, mimo wątpliwości co do legalności reaktywacji Nowych Dzielnic i samej transakcji z Projektem S.

Postępowania przed sądem i prokuraturą toczyły się latami. Ratusz chciał odzyskać grunt, spółka – zatrzymać przy sobie. Górą byli raz jedni, raz drudzy.

Korzystny finał

"Rzeczpospolita" porównała ten przypadek do słynnej Chmielnej 70 (gdzie przedwojennemu właścicielowi przyznano odszkodowanie na mocy umowy międzynarodowej, tak i tu - śledczy dotarli do dokumentów, z których wynikało, że belgijskiej spółce również odszkodowanie przyznano już w latach 60.

Finał całej sprawy nastąpił dopiero pod koniec ubiegłego roku. Dzięki staraniom prokuratury Sąd Okręgowy uznał, że umowa, na mocy której prywatna spółka przejęła prawa do ogródków działkowych przy al. Waszyngtona jest nieważna. Wyrok się uprawomocnił, a ogródki działkowe pozostały własnością publiczną, o czym informował wiceprezydent Witold Pahl.

Zobacz materiał o zwrocie działki na pl. Defilad:

PAP/kw/b/pm/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Janboa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 08:33 ~Janboa

  Ta reprywatyzacja to przekręt na wielką skalę. Dzieje się tak od wielu lat. Nikt oficjalnie nie reagował.Za Kaczyńskiego też.Udają że nie wiedzieli. Skargi relegowanych mieszkańców? Nie istnieją. Za tym szwindlem stoi jakaś mafia, która ma ich wszystkich w kieszeni.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 23:00 ~obserwator

  Poczytajcie blog Prystroma. Nie tylko fragmenty poświęcone reprywatyzacji w Warszawie. Tak byście mogli ocenić całokształt. A później odpowiedźcie sobie na pytanie czy jest on mesjaszem czy też mitomanem.
  Pozdrawiam

 • uyffuyuyf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 22:05 ~uyffuyuyf

  Wyborca~Wyborca

  Pani Prezydent tweetuje zza granicy. Ciekawe, czy zdecyduje się na powrót z wakacji?


  Raczej nie wróci.

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 20:54 ~Wyborca

  Pani Prezydent tweetuje zza granicy. Ciekawe, czy zdecyduje się na powrót z wakacji?

 • Afera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 19:27 ~Afera

  Afera dzikiej reprywatyzacji zatacza coraz szersze kręgi. Ostatnio zatrzymano kolejne osoby z ratusza. Czy przyjdzie też kolej na panią prezydent?

 • Lizaki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 19:05 ~Lizaki

  StasiaWp~StasiaWp

  To mi śmierdzi zdradą. PiSowcy chcą ośmieszyć Jarosława Kaczyńskiego i wyciągają niby przypadkiem sprawy z Lechem K. Teraz HGW powinna sprawdzić wszystkie sprawy z czasów Prez LK. Tam będzie więcej trupów w szafie. Buldogi pod dywanem.

  No, co też ty ? Poddani chcą ośmieszyć swojego władcę ? Oni zajęci są raczek lizaniem mu zabłoconych butów, a gdzie tu mówić o ośmieszaniu.

 • Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 18:57 ~Warszawa

  Pewnie, zabierzcie wszystko, postawcie osiedla (bo ich jeszcze mało), a potem wielkie zdziwienie, że SMOG!
  A co ma być jak usuwają całą zieleń z Warszawy? Za sadzenie drzew się bierzcie, a nie stawianie bloku na bloku!

 • Kantor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 18:38 ~Kantor

  Bl0toBl0to

  Wiadomo kto stoi za tym Śpiewakiem od lat i jakiego narodu reprezentuje on interesy. Nie dajcie się nabrać. Tu nie chodzi o Polskę i Polaków.

  Wszystkiemu winni są Żydzi i cykliści, co ?

 • Bez honoru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 18:35 ~Bez honoru

  Śpiewak~Śpiewak

  Gronkiewicz-Waltz się ośmiesza.

  Chyba bardziej już nie może.

 • Rabunek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 18:33 ~Rabunek

  leopold~leopold

  Warszawiacy czy wam nie wstyd dokonywać jakichś reprywatyzacji . Przecież to jeszcze żyjący pamiętają iż cały naród składał się na odbudowę Warszawy i tylko dzięki temu jest ona taka jak teraz gdyby nie naród to nie wiem czy Warszawa byłaby dziś stolicą a wy co rozkradacie ją teraz. Budynki i ulice zostały odbudowane dzięki narodowi i nic nie macie do reprywatyzowania. Możecie jedynie płacić za grunt ich właścicielom ale nie za domy domy należą do społeczeństwa Ja byłem w Warszawie w 1948r i widziałem jak była warszawa zburzona i kto ją odbudowywał. Sam również dałem ile miałem na odbudowę Warszawy a teraz złodzieje rabują to co naród odbudował.

  Insynuujesz, że to my, warszawiacy rozkradamy Warszawę ? Oj, bo możemy się obrazić, poza tym złodzieje wywodzą się z napływowej masy prowincjuszy, którzy opanowali nasze miasto.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »