Informacje

05.02.2018 17:42 wpisana do rejestru

Reprezentacyjna sień, skromne detale.
Kamienica przy Miodowej zabytkiem

SERWISY:

Warszawa zyskała nowy zabytek. Mazowiecki Konserwator Jakub Lewicki wpisał do rejestru kamienicę przy Miodowej 3. Budynek został wyróżniony za wyjątkowe wartości artystyczne i naukowe.

Kamienica nie miała łatwej historii. Powstała już w 1912 roku według projektu dwóch architektów: Henryka Stifelmana i Stanisława Weissa. Jednak podczas Powstania Warszawskiego z blisko połowy budynku zostały gruzy - był zniszczony w 48 procentach.

Odbudowana po wojnie

Po wojnie przystąpiono do przywrócenia dawnego blasku. W 1948 roku rozpoczęły się roboty rozbiórkowe. Jednocześnie prace nad nowym projektem zaczął architekt Bronisław Iwańczyk. Projekt zatwierdzono w 1952 roku, natomiast cała inwestycja zakończyła się cztery lata później. "Budynek w nowej odsłonie uzyskał klasycyzującą, historyczną szatę, zmniejszone otwory okienne z kamiennymi obramieniami oraz stromy mansardowy dach kryty dachówką ceramiczną" - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pracownicy Lewickiego przekonują, że obiekt posiada wyjątkowe wartości artystyczne. Wymieniają m.in. reprezentacyjną sień i klatkę schodową, które częściowo zachowały się z pierwotnej budowli z 1912 roku, a z czasem zyskały bogatą dekorację i marmurowe okładziny. Służby konserwatorskie zwracają też uwagę na "skromny powojenny detal", którym jest kamienny cokół, opaski wokół witryn i podokienniki w postaci ramek z cokołami. One nadają kamienicy jednolitą, historyzującą formę, dostosowaną do otaczającej ją zabudowy.

Z ośmiu kondygnacji zostały dwie

W pierwotnej wersji (czyli przed wojną) kamienica miała osiem kondygnacji. Dziś ma cztery, co pracownicy konserwatora oceniają za dobrą zmianę. "Istniejąc w poprzedniej ośmiokondygnacyjnej formie [kamienica - red.] stanowiła zbyt wyrazistą dominantę, stojącą w opozycji do pobliskiego kościoła św. Anny czy pałacu prymasowskiego. Nadmiernie wyróżniałaby się również w panoramie widocznej z nowo budowanej trasy W-Z" - piszą w komunikacie.

"Powyższe świadczy także o wartościach naukowych kamienicy, która dokumentuje powojenną odbudowę Warszawy, a w szczególności jej najstarszej części, którą oczyszczono z narosłej głównie w XIX wieku chaotycznej zabudowy mieszkalnej i usługowej. Jednocześnie odsłaniając i eksponując najbardziej wartościowe dla tożsamości miasta obiekty architektoniczne i fortyfikacyjne" - dodają.

Decyzja Lewickiego nie jest ostateczna. Strony mogą się od niej odwołać do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ghghgh

    zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2018 19:54 ~ghghgh

    Śmiać się i też płakać, że jedną kamienicę wpiszą do rejestru a w miejsce kolejnej wybudują 10 wieżowców i bunkrów ze szkła w sąsiedztwie z blokowiskami. Przykładem jest Sezam, a mogli wybudować na wzór pałacu Tarnowskich całą aleję wzdłuż Marszałkowskiej i zrobić z okolic Placu Defilad najpiękniejszy skwer otoczony kamienicami w których mieściłyby się biura, mieszkania czy tez sklepy a nawet galerie handlowe, to mało istotne. Nie wiem komu służą, konserwatorzy bo na pewno nie Warszawie. Chrońcie komunizm który nie pytał się mieszkańców budując socjalizm na ulicach, bo od tego jesteście i wszyscy o tym wiemy a nie od ochrony i przywracanie zabytków Warszawie.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »