Informacje

18.05.2015 15:50 na drewnianych stropach przy starym mieście

Remontując kamienicę,
odkryli XVII-wieczne polichromie

SERWISY:

Pełną parą idą prace remontowe w 11 kamienicach Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta. Budowlańcom cały czas towarzyszą konserwatorzy, którzy dokonali już pierwszy odkryć, m.in. XVII- i XVIII-wiecznych polichromii.

Front robót jest imponujący - prace toczą się jednocześnie we wszystkich budynkach muzeum.

- To 11 kamienic połączonych w jedną całość. Modernizacja polega na remoncie i konserwacji kamienic z zewnątrz, jak i wewnątrz. W ramach projektu realizowanego z funduszy norweskich zrealizowany zostanie także pierwszy etap wystawy głównej oraz konserwację i digitalizację eksponatów – mówiła w poniedziałek Joanna Dudelewicz, koordynatorka projektu z Muzeum Warszawy.

Stropy będą lżejsze

Aktualnie robotnicy skupiają się na pracach wyburzeniowych i rozbiórkowych, odsłonięto niemal wszystkie stropy, dzięki czemu można było obejrzeć ich różnorodne konstrukcje. Po zakończeniu prac, stropy mają być lżejsze.

- Dokumentacja projektowa zakłada odciążenie podłóg. Obecne stropy były zasypane polepą z gruzem z lat 40. i 50., to był ciężki materiał zasypowy. Pozbyliśmy się go, teraz uzupełniamy to keramzytem, stabilizowanym mleczkiem cementowym, potem pójdą jastrych i dopiero podłoga z parkietu – opowiadał Robert Wanat, kierownik robót.

Odkryli polichromie

Choć pomieszczenia zostaną niemal w całości "wybebeszone", to historyczny układ zostanie zachowany. Zachowane zostaną także polichromie z XVII i XVIII wieku, na które konserwatorzy natrafili na drewnianych stropach w kamienicy pod numerem 34.

- Trwa ściąganie ciemnych werniksów, konserwatorzy sięgają do najbardziej wartościowych warstw. Drewniane stropy ocalały, bo nad nimi jest strop żelbetowy Kleina, dzięki, któremu kamienica nie zawaliła się w czasie wojny. Strop został wzmocniony tuż przed wybuchem wojny  – tłumaczyła Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.

Natomiast na parterze budynku przy Rynku Starego 36 odkryto XVII-wieczną polichromię z motywem kwiatowym. O wyjątkowości odkrycia świadczy napis do pracowników, który znalazł się na ścianie "Uwaga zabytek. Zakaz kucia w pomieszczeniu (obowiązuje ścian i sklepień)". Na razie nie jest przesądzone, czy polichromie zostaną w całości odsłonięte. - Zdecyduje o tym komisja konserwatorska – zdradziła Dudelewicz.

Długo czekały na remont

Prace, które realizuje firma Castellum, mają potrwać do 30 kwietnia 2016 roku i pochłoną w sumie ok. 60 mln zł. Kamienice na Starym Mieście, gdzie znajduje się muzeum, zostały znacznie zniszczone w drugiej połowie 1944 roku. Od czasu powojennej odbudowy nie były remontowane. Na czas prac budowlanych eksponaty (placówka ma ich niemal 300 tysięcy!) zostały wywiezione i zmagazynowana głównie w Pałacu Kultury i Nauki.

- Na tym plany inwestycyjne wobec Muzeum Warszawy się nie kończą. Mamy pieniądze na remont elewacji Muzeum Woli (to oddział placówki ze Starego Miasta – red.), szykujemy się do otwarcia jesienią Muzeum Warszawskiej Pragi, myślimy też o budowie dużego magazyny na muzealne eksponaty – zapowiedział Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy, a Ewa Nekanda-Trepka dodała, że plany inwestycyjne jej placówki sięgają 2022 roku.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wszechwiedzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2015 10:50 ~Wszechwiedzący

  lupus71~lupus71

  "Aktualnie robotnicy skupiają się na pracach wyburzeniowych i rozbiórkowych" Czujecie klimat? Rozpieprzają zabytek i zdziwieni, że odkryli zabytkowe stropy.

  To jakieś kompletne barbarzstwo, szczególnie biorąc pod uwagę syf, jaki zamierzają tam wstawić (szklany kloc)

  Za coś takiego konserwator zabytków powinien zgnić w więzieniu


  O czym ty pierniczysz... rozbierają to, co zostanie wymienione na nowe, po drodze natknęli się na ostatki tego, co cudem przetrwało II. Wojnę Światową. Nikt w kamienicach żadnych szklanych kloców nie stawia.

 • Grem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2015 09:38 ~Grem

  Akurat kamienice gdzie znajduję się muzeum Warszawy częściowo przetrwały wojnę. Tak naprawdę to dwie. Kamienica pod murzynkiem(uszkodzona latarnia, wypalone okna i częściowo wnętrza/stolarka) oraz kamienica baryczków(wypalona, ocalały mury i częściowo stolarka). I w tych właśnie dwóch ocalały stropy, które zostały zabezpieczone żelbetem bezpośrednio przed II wojną światową - to uchroniło je przed zawaleniem podczas wypalania i wyburzania przez Niemców podczas i po Powstaniu Warszawskim.

  Dlatego strona Dekerta na rynku Starego Miasta stanowi jedyny w miarę oryginalny relikt staromiejskiej warszawy.

  Na ul. Nowomiejskiej znajduję się jeszcze jedna kamienica, w której przetrwała drewniana klatka schodowa i stolarka z XVIIIw.

  Reszta kamienic na starym i nowym mieście została zburzona lub częściowo ocalały mury tudzież piwnice.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2015 09:06 ~Bielańczyk

  securitate~securitate

  Drewniany strop i polichromie? Przecież tam było wszystko wypalone aż do piwnic


  Nie wszystko wbrew pozorom.

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2015 09:02 ~kok

  Nie rozumiem, zawsze się mówiło że Stare Miasto było całkowicie zburzone i wybudowali je na nowo po wojnie. To skąd te zabytki?

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2015 18:21 ~lupus71

  "Aktualnie robotnicy skupiają się na pracach wyburzeniowych i rozbiórkowych" Czujecie klimat? Rozpieprzają zabytek i zdziwieni, że odkryli zabytkowe stropy.

  To jakieś kompletne barbarzstwo, szczególnie biorąc pod uwagę syf, jaki zamierzają tam wstawić (szklany kloc)

  Za coś takiego konserwator zabytków powinien zgnić w więzieniu

 • josef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2015 16:26 ~josef

  czy autor filmu może podać skad pochodzi muzyka od tego filmu?
  Dzięki pozdrawiam.

 • securitate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2015 16:12 ~securitate

  Drewniany strop i polichromie? Przecież tam było wszystko wypalone aż do piwnic

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »