Informacje

31.05.2017 09:12 Komunikacja w czasie remontu

Remont torów do Grodziska:
tak pojadą zastępcze autobusy

SERWISY:

Rok - począwszy od września - potrwają potężne utrudnienia związane z przebudową linii kolejowej ze stołecznych Włoch do Grodziska Mazowieckiego. Znamy już plany komunikacji zastępczej. Czy autobusy dadzą radę przewieźć wszystkich?

W ciągu 12 miesięcy PKP Polskie Linie Kolejowe przebudują przystanki, tory i sieć trakcyjną na linii nr 447. Remont ruszy we wrześniu, a pasażerowie z zachodniej części aglomeracji będą musieli się przesiąść do autobusów.

Kolejarze wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego przygotowali projekt organizacji autobusowej komunikacji zastępczej.

- Na trzon będzie składało się pięć linii autobusowych dedykowanych mieszkańcom Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Milanówka, Brwinowa i Piastowa. Połączenia zapewnią nie tylko przejazd do Warszawy ale także umożliwią komunikację między miastami leżącymi wzdłuż linii kolejowej - zapowiada ZTM.

Linia ZG (Warszawa – Grodzisk Mazowiecki)

Jej kursy zaplanowano co 15 minut a w dni świąteczne – co 30. 12-metrowe autobusy przejeżdżać mają w pobliżu przystanków kolejowych.

Linia ZM (Milanówek – Grodzisk Mazowiecki)

Wahadłowe kursy w dni robocze, w porach szczytu co 15 minut, mają umożliwić łatwiejszą przesiadkę pasażerów do pociągu w Grodzisku Mazowieckim. Linię także obsłużą 12-metrowe autobusy.

Linia ZB (Brwinów – Warszawa)

Będzie to przyśpieszone połączenie. Kursy zaplanowano co 10 minut w szczyci, co 15 przez resztę dnia i 30 pół godziny w dni wolne.

Jak informuje ZTM, w godzinach popołudniowych, w dni robocze co drugi kurs w kierunku Brwinowa będzie kierowany na obwodnicę Warszawy (drogę ekspresową S2) i autostradę A2.

Linia ZP (Pruszków – Warszawa)

Z Pruszkowa do stolicy kursy także będą przyśpieszone. W godzinach szczytu komunikacyjnego pasażerowie będą mogli liczyć na odjazdy co 8 minut, a w pozostałych i w dni wolne - co 15 minut.

W przypadku realizacji kursów autobusami 12-metrowymi, częstotliwość w szczycie będzie zwiększona. Planowane jest także wprowadzenie na tę trasę autobusów 18-metrowych.

ZTM uzależnia ich ostateczną długość od rozstrzygnięcia przetargu.

717 z Piastowa wzmocniona

Dodatkowo, istniejąca linia 717 z Piastowa do Warszawy zostanie wzmocniona. W szczycie autobusy będą odjeżdżały co 10 minut. W pozostałych godzinach i w dni wolne od pracy – co 15 minut. Na trasę wyjadą 18 i 12-metrowe pojazdy.

Natomiast 20 autobusów przegubowych zapewni połączenia z Ursusa i Włoch do centrum miasta. - Wybór linii przewidzianych do wzmocnienia będzie wynikał z możliwości prowadzenia ruchu lokalnymi ulicami w pobliżu modernizowanej linii kolejowej - informuje ZTM.

WKD alternatywą

Alternatywą dla pasażerów linii grodziskiej będą przejazdy Warszawską Koleją Dojazdową. Ponadto, bezpośredni dojazd do Warszawy z Grodziska Mazowieckiego bez postojów na stacjach i przystankach pośrednich, zapewnią pociągi Kolei Mazowieckich ze Skierniewic i Żyrardowa. Na przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie możliwe będą sprawne przesiadki z autobusów zastępczych do pociągów SKM, KM i WKD.

Remont za 285 mln złotych

W czasie modernizacji linii 447 kolejarze przebudują: 22 km linii kolejowej (łącznie 43 km torów), 22 km sieci trakcyjnej, 7 mostów i wiaduktów, 5 przejść podziemnych oraz zbudują dwa nowe, zamontują 15 nowych rozjazdów. W Pruszkowie powstanie tunel drogowy,6 stacji i przystanków przejdzie remont, a w Parzniewie (gmina Brwinów) powstanie nowy przystanek. Wszystkie obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj także o utrudnieniach związanych z przebudową linii obwodowej PKP:

skw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Irek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2017 02:19 ~Irek

  To jest jak zwykle Polskie piekło i nowobured..... w wydaniu nowych populistów. Chcę dojechać z Centrum Warszawy do Pruszkowa i nie wiem gdzie i na jaki przystanek w Warszawie się udać, oraz gdzie mnie wywiozą już w samej Warszawie jak wyjadę z przystanku w Pruszkowie. 17 km do ścisłego centrum Warszawy to podróż minimum 1-2 godziny przez mękę jak za komuny. Obiektywnie patrząc to czasy komuny wracają. Czas będzie stanąć na rogu z zadartą kiecą i czekać może coś przyjedzie, albo, nie Kupiłem cztery lata temu mieszkanie przy samym dworcu PKP w Pruszkowie żeby mieć dobry dojazd do centrum Warszawy. Najpierw zrobili mi jeden remont, teraz robią drugi, ciekawe kiedy zrobią trzeci. Odkąd kupiłem mieszkanie tą pird... pseudo-ekologiczną i wygodną dla pasażera komunikacją publiczną jechałem może z 5 razy, bo albo zaciekło komuś mózg, albo się tym debilom wydaje, że oni wiedzą lepiej. Debile jeszcze jednego remontu nie skończą to zaczną drugi i tak w koło nas będą mami wzrostem gospodarczym i 500+.

 • Mick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2017 10:38 ~Mick

  Pewnie jak ktoś kupił w tych okolicach mieszkanie na wynajem np w Brwinowie, to ma teraz "ciepło". Z całą pewnością, nie będą to teraz atrakcyjne miejsca do zamieszkania: stałego lub tymczasowego.

 • ja_to_ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2017 10:43 ~ja_to_ja

  edykow~edykow

  cudownie!!!!co za bezmyslnosc!!!!remont Alej w Pruszkowie i remont torów w tym samym czasie!!!przez Pruszkow juz teraz nie da sie przejechac...to jest absurd!!!nawet jak na taki kraj jak Polska


  remont Alej Jerozolimskich w Pruszkowie ma się skończyć w sierpniu i wykonawcy pewnie zrobią wszystko, żeby dotrzymać terminu. Tak więc bez paniki i psioczenia, remonty nie nałożą się na siebie.

 • Twój Słój

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2017 10:42 ~Twój Słój

  WSPÓŁCZUJĘ :-(

  Współczuję wam, mieszkańcy najbardziej obciążonej linii kolejowej w Polsce..
  Współczuję wyboru tak nieudolnych włodarzy Waszych miast, którzy zgodzili się na całkowite zamknięcie linii (po tym roku czy nawet dwóch (znając PKP PLK) nie wybierzecie ich już nigdy więcej, nie licząc Piastowa, który powiedział NIE)..
  Współczuję Wam Polcy i Polacy, że taka zakała tego kraju jak PKP PLK nadal istniej i niszczy nasze nerwy i zdrowie..

  TO NIE POWINNO SIĘ NIGDY ZDARZYĆ,
  a na pewno w cywilizowanym europejskim kraju by się nie stało.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2017 09:17 ~Gość

  Zrobić perony tymczasowe przy torach dalekobieżnych. Wystarczyłyby tylko Ursus, Pruszków i Milanówek, i dopiero stamtąd rozwozić autobusami na pominięte przystanki.Dwa, trzy długie składy rozwiązałyby problem. Wystarczy pomyśleć.

 • edykow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2017 21:39 ~edykow

  cudownie!!!!co za bezmyslnosc!!!!remont Alej w Pruszkowie i remont torów w tym samym czasie!!!przez Pruszkow juz teraz nie da sie przejechac...to jest absurd!!!nawet jak na taki kraj jak Polska

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2017 18:42 ~miki

  I tak mści się krótkowzroczność władz Milanówka i Grodziska, które wypchnęły na przedmieścia stacje WKD. A można by było nią dojeżdżać do Warszawy z centrów tych miast.

 • cynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2017 15:58 ~cynek

  Ale będzie sajgon.

 • załamana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2017 11:09 ~załamana

  Może i ładnie to wygląda kursy co 10, 15 minut, ale ile taki autobus będzie jechał. Ruszając o godzinie 7.00 o której się dojedzie do Zachodniej??

 • mcdm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2017 10:35 ~mcdm

  czy na A2/S2 tez bedzie busbas co 30 min?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »