Informacje

07.04.2011 06:23 Jak zmieni się wizytówka Woli?

"Remont to za mało"
Nowe pomysły na Chłodną

SERWISY:

- To, co dzielnica nazywa rewitalizacją, jest zwykłym remontem nawierzchni ulicy Chłodnej - twierdzą aktywiści zajmujący się przestrzenią miejską z Grupy M20. Urządzili spacer po odnawianym odcinku ulicy, zrobili zdjęcia, opisali to co widzieli i mówią wprost: by ratować Chłodną należy w pierwszej kolejności otworzyć kluby, galerie i kawiarnie w parterach budynków.

 Po wieloletnich staraniach prace na Chłodnej ruszyły we wrześniu ubiegłego roku. Ulica jest wykładana zabytkową kostką, oznaczone będą ślady dawnej pierzei, staną latarnie typu pastorał.

Na Chłodnej ograniczony zostanie ruch, część ulicy zajmie deptak, pojawi się też zabytkowy tramwaj z zaprzęgiem konnym.

"Pomimo dobrych chęci władz Woli, wymiana nawierzchni na luksusową to zdecydowanie zbyt mało" - sugeruje grupa M20. Co zatem proponują? "By ratować Chłodną należy w pierwszej kolejności uruchomić lokale w parterach istniejących budynków. Są idealnym miejscem dla klubów, kawiarń i sklepów" - piszą.

Odcinek ul. Chłodnej i Elektoralnej od al. Jana Pawła II do ul. Żelaznej powinien przyciągać warszawiaków i turystów knajpami, pubami i restauracjami w parterach. O ile budynki usytuowane na narożnikach taką rolę spełniają, o tyle gorzej jest w centralnej części ulicy.

Pustynia na południu

Z jednej strony warszawiaków przyciąga klub Chłodna 25, odwiedzają też do oberżę pod Czerwonym Wieprzem, u zbiegu z Żelazną, z drugiej niezgaospodarowana pozostaje część parterów przy ul. Elektoralnej. - Budynek pod numerem 28 ma podcienia, w których można zrobić lokale. Gorzej jest z tym pod numerem 26, gdzie w parterach są mieszkania - mówi Witold Weszczak z grupy M20. - Tam, gdzie jest to możliwe władze dzielnicy mogą rozmawiać ze spółdzielniami oraz wspólnotami i zachęcać do przekształcenia w lokale. Ich ewentualne dostosowanie to sprawa kilku miesięcy - dodaje.

Zupełnie inna historia to zagospodarowanie południowej pierzei ulicy Chłodnej. Niewykorzystana zostaje część budynku straży pożarnej, ciężko też mówić o szybkich zmianach w miejscu, gdzie są budynki Ściany Wschodniej i krzaki. Tutaj sprawa jest o wiele trudniejsza, a ewentualna odbudowa kamienic czy postawienie nowych obiektów zależy od miejskich planów i rozmów z potencjalnymi inwestorami.

"Warto dać szansę Chłodnej"

- Kamienic nie damy rady odbudować, bo to są ogromne koszty - odpowiada Monika Beuth-Lutyk, rzecznik Woli. - Jednak rewitalizacja całej ulicy ma prowadzić do tego, żeby ożywić okolice i przyciągnąć wydarzenia kulturalne, których na Woli jest sporo - dodaje. I podkreśla, że powstanie m.in. przestrzeń z kawiarenką u wylotu ulicy Białej.

- Warto dać szansę temu projektowi. We wrześniu rewitalizacja ma się zakończyć i przetrzeń będzie odpowiednio zaaranżowana. Wtedy warto zastanowić się co z parterami i miejscami na kawiarenki - uważa rzeczniczka dzielnicy.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Anka z Pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 23:57 ~Anka z Pragi

  Chłodna po remoncie mnie zachwyciła! I ten stary bruk, i oznaczenia dawnych numerów kamienic, i drzewka i stare, przedwojenne tory tramwajowe, a przede wszystkim kładka. Z początku myślałam, że to dziwne, że stanie tam coś na kształt pomnika - symbolu, ale efekt bardzo mi się spodobał. Mało trochę zdjęć z czasów wojny, ale cieszę się, że w ogóle są. Jeśli o mnie chodzi, to najchętniej odbudowałabym w całości przedwojenną Warszawę z jej cudnymi kamieniczkami, maleńkimi sklepikami, brukiem, dzwoniącymi tramwajami... Skoro jednak nie jest to możliwe, wdzięczna jestem za tę namiastkę starego ducha dawnej, żydowskiej bądź, co bądź ulicy. Urodziłam się wiele lat po wojnie i starą Warszawę znam jedynie z fotografii i opowieści ludzi, którzy tu mieszkali i przeżyli. Dzisiejsza Warszawa nie ma ani stylu, ani klimatu, może z wyjątkiem Starówki i okolic Placu Grzybowskiego. A nowa Chłodna jest urokliwa, słoneczna, pełna czaru, jaki wyobrażam, sobie, że miała przed wojną. Oby więcej takich inicjatyw. A co do tego, że kładka przypomina o Holokauście, mam nadzieję, że więcej w Warszawie znajdzie się miejsc upamiętniających getto. Nie po to, aby się komukolwiek przypodobać, albo rozpamiętywać i rozdrapywać rany. Ale o Zagładzie należy pamiętać. Zawsze. Bo gdy się zapomnina taką lekcję historii, to trzeba ją będzie powtórzyć.

 • mieszkanka Chłodnej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 09:53 ~mieszkanka…

  Dlaczego mieszkańców ul. Chłodnej traktuje się jak rzeczy, które tam przeszkadzają ?? Gdzie mieszkają aktywiści organizacji M20 ?? Może pod swoimi domami zaczną realizować ten scenariusz horroru ?? Opamiętajcie się. W samych 2 mrowiskowcach na Chłodnej mieszkają tysiące ludzi. Najpierw gmina ustaliła nam 800% podwyżki podatku a teraz ten cały cyrk ! Już teraz z powodu sprzedaży alkoholu do 23-ciej Chłodna jest jak wielka melina !! To my utrzymujemy te hordy urzędników w Gminie a Gmina zamiast pracować dla dobra mieszkańców to w czyim interesie działa ??

 • NINA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2011 21:04 ~NINA

  Bardzo wszystko mi się podoba na tej odnowionej Chlodnej. Ale martwię się, że spotka ją ten sam los co Plac Grzybowski - miliony wydane a brak konserwacji i wandale doprowadzą wszystko do ruiny. U nas tak zawsze, bo Polacy nie potrafią o nic dbac, nie są systematyczni. U nas nic sie nie konserwuje, raczej czeka się na kompletną dewastację, aby wszystko robic od początku. I w ten sposob nigdy nie ma trwałego efektu. Zawsze jest balagan.

 • Moja Wola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2011 15:59 ~Moja Wola

  Pierwsza rzecza jaka mnie denerwuje to instalacja kładki ,mało ze beda mieli muzeum,umschlagplatz,itd itp,Pani Prezydent oddaje im nagminnie grunty to teraz ta kładka.. Zydzi lubia sie kiwac i uzalac nad soba wciagajac w to innych..ludzi i wmawiajac im ze to oni sa najgrorzej poszkodowani i lubia zwracac na siebie uwage ale nie patrza na innych a moze by cos zrobic na Chłodnej co upamietniało by Polakow tam walczacych????Dlaczego musi byc ta kładka podswietlana nie wystarczy tablica ??? Gdzie doceniany nasz Polski trud włozony w to aby pomoc miedzyinnymi zydom?????????? W kazdej tej kwestii władze powinny robic referendum i pytac ludzi zwiazanych z ta dzielnica

 • Marta_natolin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 15:38 ~Marta_natolin

  Zajmijcie sie w tym miescie NORMALNA komunikacja a nie jakimis tramwajami konnymi! Nie mozna wszystkiego robic pod turystow ktzorzy zreszta szybko z CHlodnej uciekna jak wjda w konska bombe bo pewnie nikt nie posprzata. Co za idiotyczny pomysl.
  Wycofac sie z pomyslu parkingu dla samochodow elektrycznych i umozliwic ludziom zmotoryzowanym normalna ajzde ta ulica. Dosc juz dyskryminacji kierowcow bo ZTM i tak sie rozpuscil jak przyslowiowy dziadowski bicz. Acha i nie polozcie takiego samego syfu jak na Francuskiej, bo ten chodnik wyglada na kilka lat - paskudny, szary. gdzie te piekne lampy ktore tam mialy byc?

 • Reks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 15:06 ~Reks

  Pieniądze przeznaczone na rewitalizacje ul Chłodnej lepiej by były zagospodarowane jak by były przeznaczone na odnowienie elewacji kamienic przy ul Chłodnej to by był większy efekt Tak to przerzucają tę kostkę i remontują chodniki co nie dawno były robione i jak na razie to nie widać większych efektów i szkoda tych pieniędzy. A co do działaczy M 20 proponowałbym żeby działalność prowadzili pod swoimi chałupami i tam gdzie mieszkają dopiero zrozumieją jakie są utrudnienia z działalności klubów i kawiarenek

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 14:27 ~Rurex

  Jaki zabytkowy tramwaj???? Jedyny wagon konny, który ma więcej jak 10 lat został przez Muzeum Techniki wywieziony w siną dal. To co ma tam jeździć to replika byle czego z 2007 roku!!!

 • T.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 13:15 ~T.

  Aby cokolwiek zmienić, najpierw należałoby obniżyć czynsze za lokale użytkowe na Woli i ceny ich wynajmu. Znajomy miał lokal na Chłodnej ale po roku zrezygnował bo dobiły go koszty prowadzonej działalności. Warszawa nie przyciąga inwestorów ale ich skubie z kasy i puszcza z torbami.

 • W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 10:38 ~W

  "We wrześniu rewitalizacja ma się zakończyć i przetrzeń będzie odpowiednio zaaranżowana. Wtedy warto zastanowić się co z parterami i miejscami na kawiarenki"
  Wtedy? A dlaczego nie od razu? Co stoi na przeszkodzie? Uwiąd urzędniczy czy brak wyobraźni?!

 • gośćzchłodnej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2011 09:29 ~gośćzchłodnej

  Mam pytanie: kto z tzw. "działaczy" M20 mieszka na Chłodnej? Kto zgodziłby się by pod jego oknami nocami kwitło "życie towarzyskie"? Może najpierw należałobu zrobić wszystko, by mieszkańcom tych okolic zaproponować godną zamianę mieszkań, a dopiero później kombinować sprawy klubów, knajpek itp. Już dzisiaj, wieczorem nie można otworzyć okien bo hałas samochodów jadących po bruku jest okropny. Zamieńmy więc część mieszkalną na usługową (np. biura), a wtedy zagospodarowanie parterów nie będzie problemem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »