Informacje

14.07.2013 07:30 zakończy się na jesieni

Remont staromiejskich uliczek. "To dewastowanie zabytku"

SERWISY:

Kolejne uliczki na Starym Mieście nabierają nowego wyglądu. Na Piwnej i Szerokim Dunaju robotnicy przekładają kostkę oraz wyznaczają specjalny pas dla niepełnosprawnych. To ostatnie rozwiązanie nie wszystkim przypadło do gustu.

- To, co uczyniono na ulicy Piwnej jest jawnym dewastowaniem zabytku – pisze na warszawa@tvn.pl Pan Robert.

Chodzi o pas, po którym będą mogli poruszać się niepełnosprawni na wózkach. Internauta denerwuje się, że w tym miejscu zniknął zabytkowy bruk. Twierdzi również, że z pasów nie będą korzystać niepełnosprawni, bo wystarczy im do tego układane na nowo chodniki. - Są układane z porfiru i mają gładką powierzchnię – zwraca uwagę pan Robert.

- Ulica w tej chwili wygląda jakby ktoś specjalnie ją oszpecił i to za pieniądze z budżetu, czyli nas wszystkich. Bywałem w różnych miejsca, gdzie starówki miast są pielęgnowane. Niedopuszczalne jest, aby zarządcy, konserwator, którzy mają stać na straży dziedzictwa i historycznego znaczenia miejsca pozwolili tak oszpecić tą piękną ulicę. Odtworzoną pieczołowicie podczas odbudowy Starówki – pisze nasz czytelnik.

Rozkopią Rynek Starego Miasta

W tym roku wyremontowane mają być nawierzchnie ul. Piwnej, Szeroki Dunaj oraz Rynku Starego Miasta. Jak informuje ratusz, z chodników znikną betonowe płyty i zastąpi je porfir. Przejścia na skrzyżowaniach ulic zostaną obniżone do niemal zera, aby ułatwić osobom z niepełnosprawnością ruchową, zjazd lub zejście z chodnika na jezdnię. Dodatkowo na ulicach o wyjątkowo niedogodnej nawierzchni takie jak Piwna czy pl. Zamkowy i dziedziniec trójkątny, wykonana zostanie w jezdni przy jednym z krawężników, ścieżka z gładką powierzchnią.

W zeszłym roku zakończono remont nawierzchni ulic Nowomiejskiej i Krzywe Koło. W trakcie remontu odtworzono nawierzchnie jezdni obu ulic z istniejącej kostki kamiennej oraz wykonano nowe chodniki z płyt porfirowych.

W roku 2014 miasto planuje z kolei remont ul. Jezuickiej, Kanonii, Dziekaniej, Świętojańskiej, gdzie zostaną zainstalowane lampy gazowe. Szczegółowy harmonogram powstanie jesienią tego roku.

bf/par

Starówka się zmienia – jednym z przykładów są piwnice staromiejskie przy ulicy Brzozowej, gdzie można zobaczyć jak wyglądało zniszczone i odbudowywane Stare Miasto:

bf//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Leszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2013 10:09 ~Leszek

  Czytam i jestem jednego pewien żadna z osób nigdy nie poruszała sie na wózku inwalidzkim. Wystarczy pożyczyć taki wózek i spróbować pokonać tą trasę chodnikiem polecam szczegolnie zakręt ul. Piwnej i Zapiecka i wtedy proszę pisac cos o pasie dla osób niepełnosprawnych na Piwnej.

 • Katastrofa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 22:25 ~Katastrofa

  Anna~Anna

  Muszę zgodzić się z panem Robertem. Wydzielony pas dla niepełnosprawnych, to porażka Ratusza. Właśnie przeszłam Piwną. Wygląda to idiotycznieWózki inwalidzkie z powodzeniem, jak do tej pory mogą przemieszczać się po chodniku. Paskudnie wygląda ten wydzielony pas. Tam zresztą zwykle stoją samochody dostawcze i nawet jakby jakiś niepełnosprawny uparł się skorzystać z "inowacji", to nie przejedzie. A wogóle niepełnosprawni w Polsce są tak biedni, że nie jeżdżą po Starówce. OSZPECILI PIĘKNĄ STARĄ ULICĘ, Z POWODU KRETYŃSTWA RATUSZA
  I NIEWYKSZTAŁCONYCH URZĘDNIKÓW!

  Cały
  Ratusz to jedna wielka porażka. Zgraja dyletantów obdarzonych tymczasowo władzą, robi co może, żeby w Warszawie było " Ładnie " według ich tandetnych standardów. Dać małpie brzytwę...

 • Atylla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 20:46 ~Atylla
  starsza~starsza

  Remony Starówki latem, gdy przewijają się tysiące turystów.
  Na taką głupotę tylko walcowa daje przyzwolenie. Nikt NORMALNY nie robi takich remontów w środku sezonu turystycznego.

  MaX~MaX

  Bo "normalni" remontują chodniki i ulice zimą, prawda?

  alex~alex

  Nie. Jesienią. Gdy jest mniej turystów.
  qwerty~qwerty


  Taaa jesienią a deszcze padają przez 3/4 miesiąca i nic nie można zrobić i to samo wiosną.
  Poza tym wtedy tez są turyści i co oni mniej ważni od tych letnich ???

  Jasne, Gronkowiec jest nieomylna. Ona chce dobrze, tylko nie wiedzieć czemu miasto wygląda jak po przejściu Hunów.

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 20:44 ~Tak pytam

  Dlaczego, ile razy chcę napisać, że Stare Miasto jest zabytkiem, włącza się czerwony pasek ? To jakaś wstydliwa sprawa ?

 • Na bruk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 20:25 ~Na bruk


  Remontować - a nie NISZCZYĆ! Zrobić nową nawierzchnię, albo ułożyć ''na nowo'' stary bruk. Teraz to wygląda jak zrobione na odwal - jak Quasimodo. Idź zobacz - przekonasz się.

  FAGO~FAGO

  Najlepiej to nic nie remontować i nic nie robić.. niech się wali i zapada.. tylko potem są komenty.. że w Warszawie to takie dziadostwo że nawet Starówki nie mogą odnowić. Dobrze zgodzę się wiadomo, że nowo położona kostka lub kamienie nie oddadzą starej rzeczywistości ale bez przesady ludzie tak piszecie o tej historii jak byście byli sami jej świadkami. Większość z was komentujących nawet dobrze nie wie kiedy było powstanie Warszawskie a wypowiadacie się na temat kostki.. wszechobecna głupota.. bądźcie tacy mądrzy w komunikacji miejskiej jak w prawie 30 stopniach jedzie autobus pełen ludzi okna zamknięte i niby klima i każdy z was stoi i gemby nie otworzy do kierowcy tylko musiałem wysiadać środkowymi drzwiami żeby wsiąść pierwszymi i kierowcy zwrócić uwagę.. a każdy z was ignorantów by tak jechał w upale i duchocie do końcówki. Bądźcie odważni na żywo a nie tylko w internecie... a jak wam się nie podoba nowa kostka to przecież nikt was na Starówkę siłą nie zaprasza.
  zdrowy na umyśle~zdrowy na umyśle  Fago-przestań się mądrzyć. Nie ty jeden mieszkasz w Warszawie.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 09:23 ~stonka

  Anna~Anna

  A wogóle niepełnosprawni w Polsce są tak biedni, że nie jeżdżą po Starówce.

  Do marketów nie chodzą, z komunikacji publicznej nie korzystają, do pracy też nie i do szkół także nie...

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 08:19 ~miki

  zabytek...

 • Żoliborzanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2013 13:12 ~Żoliborzanin

  Sporo murów ostało się po powstaniu warszawskim. Większość średniowiecznych kamienic była spalona, bez stropów, ale zostało to podniesione. Zachowany układ, zrówno ulic jak i pierwotnego usytyłowania kamienic.
  WAŻNE:
  2 września 1980 Stare Miasto zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO i był to 30 wpis. Warszawska Starówka znalazła się na tej liście jako przykład niemal kompletnej rekonstrukcji.
  W tekście wyjaśniającym napisano:
  ''Ponad 85% zabytkowego centrum Warszawy zostało zniszczone przez nazistowskie oddziały okupacyjne. Po wojnie mieszkańcy Warszawy podjęli dzieło odbudowy, które doprowadziło do odtworzenia kościołów, pałaców i domów będących symbolem polskiej kultury i narodowej tożsamości. Jest to wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji zespołu historycznego.
  Częścią tego zespołu są ulice Starówki, a to co jest w tej chwili budowane na Piwnej to rozbój w biały dzień.
  Kamienice na starym mieście są wpisane w rejestr zabytków - tym samym są ZABYTKAMI (z prawnego jak i oczywistego pkt widzenia)

  Żoliborzanka~Żoliborzanka

  Alejka dla niepełnosprawnych to rzecz do dyskusji, ale nie zapominajmy, że warszawska Starówka nie jest zabytkiem w takim sensie jak większość tłumaczy słowo zabytek, jest jednynie rekonstrukcją tego co było przed drugą wojną światową i to rekonstrukcją z materiałów które zostały znalezione na miejscu ruin jak i budulca zwiezionego z ocalałych części warszawy i okolic, robienie rabanu remontu jako takiego nie ma dla mnie najmniejszego sensu. • Żoliborzanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2013 13:31 ~Żoliborzanka

  Alejka dla niepełnosprawnych to rzecz do dyskusji, ale nie zapominajmy, że warszawska Starówka nie jest zabytkiem w takim sensie jak większość tłumaczy słowo zabytek, jest jednynie rekonstrukcją tego co było przed drugą wojną światową i to rekonstrukcją z materiałów które zostały znalezione na miejscu ruin jak i budulca zwiezionego z ocalałych części warszawy i okolic, robienie rabanu remontu jako takiego nie ma dla mnie najmniejszego sensu.

 • Coś starsznego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2013 07:36 ~Coś starsznego

  W tej chwili PIWNA wygląda OKROPNIE!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »