Informacje

25.08.2010 10:30 Unieważniono przetarg na remont "Poniatoszczaka"

Remont opóźniony. "Szubieniczki" zostają

SERWISY:

Most Poniatowskiego nie ma szczęścia. Wkrótce miał zostać wyremontowany, ale przetarg trzeba było unieważnić - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Okazało się także, że nie można przywrócić oświetlenia w zabytkowym kształcie, bo nie spełniałoby współczesnych norm.

O remoncie mostu Poniatowskiego pisaliśmy pod koniec lipca. Lada dzień ZDM miał rozstrzygnąć przetarg na projekt budowlano-wykonawczy inwestycji.

Jak udało nam się ustalić przetarg został unieważniony. Wpłynęła tylko jedna oferta, która nie spełniała oczekiwań drogowców. Jednocześnie zapewniają, że opóźnienia nie będą duże, bo wkrótce przetarg ma zostać ogłoszony ponownie.

Bliżej oryginału

Jeśli tym razem się uda, wymienione zostaną balustrady, tak aby były jednolite na całej długości mostu i prowadzącym do niego wiadukcie. Teraz te historyczne są przerwane współczesnymi, niepasującymi do przedwojennej stylistyki.

Projekt obejmuje także odnowienie jednej z 14 wież, którą kilka miesięcy temu ochrzciliśmy mianem "pechowej czternastki". Ponadto konstrukcja przeprawy zostanie zabezpieczona antykorozyjną substancją. Odświeżone zostaną także przejście między jezdniami. Niestety projekt nie będzie obejmował wymiany oświetlenia mostu.

Latarnia jak szubienica

– Obecne latarnie nie są najpiękniejsze. Porównanie do szubienicy, które pojawiło się, kiedy zostały zamontowane, ma w sobie dużo prawdy – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Ryszard Mączewski z fundacji Warszawa1939.pl.

Varsavianiści wielokrotnie apelowali o przywrócenie historycznego kształtu mostowych lamp. Jednak nieestetyczne "szubieniczki" nieprędko znikną z krajobrazu.

- Przetarg miał uwzględniać oświetlenie, ale okazało się, że latarnie w zabytkowej postaci nie spełniałyby dzisiejszych norm oświetlenia ulicy. Kąt padania światła nie obejmowałby torowiska – wyjaśnia Adam Sobieraj, rzecznik ZDM.

Normy początku XX wieku z pewnością nie były tak wyśrubowane, jak dziś. Należy też uwzględnić, że po wojnie most został poszerzony, a latarnie odsunięte od jezdni. Lampa w historycznym kształcie oświetlałaby głównie chodnik i ... Wisłę.

- Żeby spełniać parametry, latarnia musiałyby stanąć na krawędzi chodnika, co pociągałoby za sobą konieczność jego przebudowy. Poza tym takie usytuowanie oświetlenia byłoby niekorzystne dla przechodniów – zawraca uwagę rzecznik ZDM.

Pastorał lepszy niż Dali

W tej sytuacji pozostaje poszukać kompromisowego rozwiązania. Być może byłoby nim zainstalowanie warszawskich pastorałów, szczególnie że stały one przed wojną na wiadukcie prowadzącym do "Poniatoszczaka", co widać doskonale na zdjęciu u dołu.

- Biorąc pod uwagę to, co jest teraz, powieszenie pastorałek byłoby krokiem naprzód, choć zawsze znajdą się puryści, którzy powiedzą, że tylko wierna rekonstrukcja ma sens. Ja uważam, że pastorały byłby znacznie lepsze niż "szubieniczki" – twierdzi Mączewski. Według varsavianisty musi to być jednak wierna rekonstrukcja starowarszawskiego stylu, a nie "fantazja na temat".

Co na to ZDM? – Znajdziemy rozwiązanie, które nie będzie razić estetyką. Na pewno nie będzie to Salvador Dali – żartuje Sobieraj.

Miejmy nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie spełniające wymogi techniczne i akceptowalne dla konserwatora zabytków przed 6 stycznia 2014, kiedy to most obchodził będzie swoje setne urodziny.

Piotr Bakalarski


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stevan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 17:17 ~stevan

  Obejrzałem, nie, nie mają one wyraźnego wyglądu szubieniczek. Górna sztanca niweluje ten efekt. Trzeba przyjechać do Wrocławia. Tu są prawie prawdziwe szubieniczki na pl. Nowy Targ, tuż koło Urzedu Miejskiego. Ktoś dostał duże pieniądze za ten ośmieszający projekt. A mówi się, że na Ukrainie jest łapownictwo.
  Przez 3 lata po katastrofie smoleńskiej wieszali, we Wrocławiu, ozdoby choinkowe w kształcie bardzo zbliżonym do, znanych z TV, ruskich trumien w które pakowano ofiary.Pisma protestacyjne nic nie dawały, dopiero jak zainteresowałem tym ABW, to przestali wieszać to obrzydlistwo.
  Tak, urzędnicy głupieją coraz bardziej!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »