Informacje

13.02.2014 13:54 zmiany w rozkładzie kolei

Remont na moście średnicowym. Gdański musi zastąpić Centralny

Na początku marca kolejarze rozpoczną drugi etap remontu mostu średnicowego. Oznacza to spore utrudnienia dla pasażerów, bo część pociągów będzie musiała ominąć główne warszawskie dworce. Część ich funkcji przejmie Dworzec Gdański.

Most średnicowy ma cztery tory - dwa do ruchu podmiejskiego i dwa do ruchu dalekobieżnego. Tory podmiejskie były remontowane w ubiegłym roku przy całkowitym zamknięciu. Teraz kolejarze zabierają się za remont torów dalekobieżnych. Będzie on przeprowadzony nieco inaczej, bo tory będą zamykane na przemian. Najpierw robotnicy wyremontują jeden tor, a gdy go skończą i oddadzą do użytku (ma się to stać 26 kwietnia), przystąpią do prac przy drugim torze. Remont będzie przez to trudniejszy, ale utrudnienia dla pasażerów mniejsze. Zakończenie prac zaplanowano 14 czerwca br.

W czasie remontu część pociągów jadących z zachodu będzie musiała ominąć dworce Wschodni i Centralny. Zamiast tego będą zatrzymywać się na Dworcu Gdańskim. To oznacza, że niektórzy pasażerowie, którzy do tej pory mieli wygodne przesiadki na Centralnym, będą musieli teraz dotrzeć na  Gdański (bądź odwrotnie). Kolejarze chcieliby, by mogli w takim przypadku bezpłatnie korzystać np. z metra. Nie udało im się jednak jeszcze w tej sprawie porozumieć z ZTM.

Organizacja ruchu w czasie robót na moście

 • Pociągi wyjeżdżające z Warszawy w kierunku zachodnim będą kursowały torem dalekobieżnym linii średnicowej.
 • Niektóre pociągi przyjeżdżające z kierunku zachodniego, z wyjątkiem pociągów jadących z Łodzi, będą kursować przez Warszawę Gdańską z pominięciem stacji Warszawa Zachodnia.
 • Pociągi jadące objazdem przez Warszawę Gdańską, będą kontynuować podróż w kierunku Białegostoku, Olsztyna, Trójmiasta, Lublina z pominięciem stacji Warszawa Wschodnia.
 • Pociągi z Łodzi będą jechały przez Warszawę Centralną. Niektóre skończą bieg na tej stacji.
 • Pociągi międzynarodowe odjeżdżające z Warszawy, będą kursowały przez linię średnicową dalekobieżną i Warszawę Centralną. Pociągów międzynarodowe odjeżdżające na wschód w porze nocnej pojadą po części podmiejskiej.
 • Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej z i do stacji Warszawa Lotnisko Chopina będą kursowały do stacji Warszawa Centralna, natomiast w relacji do i z Wieliszewa będą kursowały tylko do stacji Warszawa Wschodnia z wyłączeniem porannego szczytu – wówczas zostaną skierowane na stację Warszawa Gdańska.
 • Pociągi Kolei Mazowieckich w relacji do Modlina i z powrotem będą kursowały tylko do stacji Warszawa Wschodnia. Z kierunku Zachodniego pociągi Bolimek, Radomiak, Mazovia będą kursowały przez stację Warszawa Centralną. Niektóre pociągi KM jadące na wschód będą rozpoczynały bieg na stacji Warszawa Wschodnia, w tym popularny pociąg Łukowianka.

Rozkład jazdy obowiązujący od 9 marca 2014 r. powinien być już dostępny dla pasażerów.

60 km/h zamiast 40 km/h

Most średnicowy ma 470 m. Prace obejmą tory o łącznej długości około 1150 m. Będą prowadzone obok przejeżdżających pociągów 16 m nad poziomem wody. Wykonawca wymieni wszystkie elementy torów - na jednym znajduje się 748 mostownic (podkładów). Roboty obejmą również montaż nowych elementów konstrukcji mostu odbojnic i blach przeciwpożarowych.

Prace zapewnią sprawną komunikację w obszarze warszawskiego węzła kolejowego. Po remoncie pociągi pojadą szybciej. Prędkość na moście wzrośnie z 40 km/h do 60 km/h i umożliwi utrzymanie bardzo dużej częstotliwości kursowania pociągów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zmartwiona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 08:23 ~zmartwiona

  Drogi TVNie proszę uprzedź podróżnych żeby 9 marca unikały pociągów zatrzymujących się rano na wschodnim, bo z powodu braku informacji i złej organizacji będzie tam galimatias niesamowity. Oby jak najwięcej ludzi miało wtedy wolne lub alternatywny środek transportu.

 • Maciej18

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2014 08:37 ~Maciej18

  kolejarzekanciarze~kolejarzekanciarze

  http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,lotnisko-modlin-bez-pociagu-mazowsze-sie-wycofuje,81791.html

  w tamtym roku remontowali most średnicowy i znowu go remontują??

  Teraz trasę dalekobieżną

 • corokuremontsrednicowego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 08:58 ~corokuremo…

  Mam nadzieje że białe kołnierzyki wsiadający na służewcu zajmą się kolejarzami i ich pomysłem. Pozdrwaiam też wszystkich warszawiaków z pragi, którzy będą musieli się zmieścić w autobusach z wszystkimi pasażerami wysiadającymi z pociągów legionowo i sulejówek:)

 • kolejarzekanciarze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 16:49 ~kolejarzekanciarze

  http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,lotnisko-modlin-bez-pociagu-mazowsze-sie-wycofuje,81791.html

  w tamtym roku remontowali most średnicowy i znowu go remontują??

 • problemnierozwiazany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 14:41 ~problemnie…

  http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,polaczmy-metro-z-modlinem-i-zelazowa-wola,59616.html

  Starosta warszawski zachodni Jan Żychliński ma pomysł, jak rozwiązać problemy komunikacyjne mieszkańców powiatu: II linię metra z Chrzanowa chce przedłużyć do Żelazowej Woli koleją naziemną. To samo rozwiązanie zaproponował dla Modlina – informuje Rynek Kolejowy.

  26.09.2012 18:19 ODWAŻNA PROPOZYCJA NA KONGESIE

  http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,12-linii-metra-w-warszawie-w-londynie-zajelo-to-150-lat,80412.html

  19.03.2013 18:26 PROJEKT GRAFIKA Z POZNANIA

 • adi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 19:24 ~adi

  Nie wiem jak kolejarze wyobrażają sobie dojazd osób z Warszawy Wschodniej do centrum z Łukowianki, która ma 6 wagonów. Przecież piętrusy mogą już jeździć przez śródmieście...

 • wpkppracujaidioci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 10:45 ~wpkppracujaidioci

  rozumiem , że trzeba zatrudniać osoby ułomne, bo nie wolno ich dyskryminować, ale może zmianą rozkładów zajął by się ktoś w pełni władz umysłowych. Pociąg z lotniska Modlin tylko do Wschodniej!? To nie lepiej żeby z Toruńskiej skręcił na Gdańska (metro) i przez zachodnia per 8 pojechał do lotniska Chopina. Ludzie to lotnisko powstało z naszych pieniędzy i jeżeli splajtuje to też za nasze pieniądze.

 • driVer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 13:47 ~driVer

  Lex~Lex

  Poproszę o dworzec PKP Warszawa wolapark z kad można było by łatwo dojechać do Warszawa Gdańska


  Poproszę o używanie rozumu i poprawnej polszczyzny.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 13:14 ~ech

  Wszystko fajnie tylko z Warszawy Zachodniej do Warszawa Kasprzaka stan torowiska jest tak tragiczny, że pasażerowie będą mogli wsiadać i wysiadać z pociągu "w biegu".

 • Karolina WI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 08:06 ~Karolina WI

  john WE~john WE

  a czemu maiły by być tańsze? dla was przyjezdnych powinny byc droższe !!! Albo w ogóle nie wjeżdzać do Warszaway


  john'ie z mokotowa a niby dlatego, że większośc firm w krajach rozwinietych tak robi ale co może wiedzieć o tym człowiek który przyjechał tu ze wsi 3 lata temu i nie stać go na wyjazd tylko siedzi od 6 do 20 w robicie żeby wyrobić na czynsz wynajętego psełdoapartamentu majacego wielkość mojego garażu oraz rate za leasing jakiegoś indyjskiego samochodu - bo zapewne dlatego masz blache WE! Bij piane dalej może się udławisz - amen ...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »