Informacje

09.03.2014 07:35 Gdański zastępuje Centralny

Remont mostu średnicowego.
Duże zmiany w rozkładach

SERWISY:


Od niedzieli pasażerów pociągów dalekobieżnych czekają zmiany w organizacji ruchu. Część pociągów, zamiast przez Dworzec Centralny, pojedzie przez Gdański. Zmienia się też rozkład Szybkiej Kolei Miejskiej. Remont mostu średnicowego potrwa do 15 czerwca.

Zmiany dotyczą 40 pociągów PKP Intercity. Jak wyjaśniła na czwartkowej konferencji prasowej rzeczniczka firmy Zuzanna Szopowska, przez trzy miesiące dworzec Gdański przyjmie około 6 - 7 tysięcy pasażerów dziennie więcej, niż normalnie.

Do biletu dołożą ulotkę

Pociągi jadące z Dworca Centralnego na zachód i południe pojadą bez zmian. Siedem pociągów na wschód i północ - do Olsztyna, Białegostoku czy Lublina - odjedzie z dworca Gdańskiego. 18 pociągów, m.in. z Trójmiasta, Szczecina, Bydgoszczy, Poznania, Katowic, Wiednia, Budapesztu, Pragi i Berlina zakończy bieg na Gdańskim. 15 pociągów tranzytowych przez Warszawę pojedzie przez Gdański, pomijając dworce Zachodni, Centralny i Wschodni.

Jak wyjaśniła Szopowska, do każdego biletu przewoźnik będzie dodawał informacyjną ulotkę. Pasażerowie, którzy będą musieli się przesiąść w Warszawie, będą mogli przejechać pociągiem Kolei Mazowieckich, metrem, autobusem lub tramwajem na podstawie biletu PKP Intercity.

Kolejarze apelują, by przed podróżą sprawdzać godziny kursowania pociągów. Można to zrobić w internecie, pod numerem infolinii 19 757, a także na profilach przewoźników na portalach społecznościowych. Informacje mają być dostępne także na dworcach.

Linia S30, zmiany w rozkładach

Ze zmianami muszą liczy się także pasażerowie pociągów podmiejskich. SKM S3 kursująca na trasie Wieliszew - Warszawa Lotnisko Chopina zostanie podzielona na dwie linie:

- S3 kursującą na odcinku Warszawa Centralna – Warszawa Lotnisko Chopina

- S30 łączącą Warszawę Wschodnią z Legionowem i Legionowem - Piaskami.

Linia S30 będzie kursowała tylko w dni robocze. Kursy wydłużone do Legionowa - Piasków będą realizowane w godzinach szczytu komunikacyjnego.

Na czas remontu zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu linii SKM S9 ułatwiające dojazd do centrum Warszawy. Pociągi będą jeździły przez cały tydzień na trasie Warszawa Zachodnia (peron 8) – Legionowo Piaski / Wieliszew.

Pasażerowie, którzy będą chcieli dojechać do stacji kolejowych położonych w południowej części miasta m.in. Warszawa Służewiec, Warszawa Rakowiec będą mieli do dyspozycji:

- linię SKM S9 z przesiadką na Dworcu Gdańskim do metra lub tramwajów dojeżdżających do Dworca Centralnego, z którego będą odjeżdżały pociągi SKM S3;

- linię SKM S9 i pociągi Kolei Mazowieckich z przesiadką na Dworcu Zachodnim (peron 8) do pociągów linii SKM S3 i pociągów Kolei Mazowieckich kursujących linią radomską (odjazdy z peronów 3-6);

- linię SKM S30 z przesiadką na Dworcu Wschodnim do pociągów SKM S2 i pociągów Kolei Mazowieckich kursujących linią radomską.

Honorowanie biletów

Na czas remontu będzie obowiązywało wzajemne honorowanie biletów Zarządu Transportu Miejskiego i Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia.

Dodatkowo, bilety KM ważne na linii KM9 (linia działdowska) oraz częściowo KM10 (linia Legionowo – Tłuszcz) będą honorowane w:

- pociągach SKM S30 na odcinku Legionowo Piaski – Warszawa Wschodnia i S9 na odcinku Legionowo Piaski – Warszawa Zachodnia (peron 8);

- w pociągach SKM S2 i S3 na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Lotnisko Chopina;

- w pociągach metra na odcinku ograniczonym stacjami Dworzec Gdański – Centrum.

Bilety ZTM będą honorowane w pociągach KM:

- na odcinkach: Legionowo Piaski – Warszawa Wschodnia, Legionowo Piaski – Warszawa Zachodnia (peron 8),

- obsługujących linię KM8 (linia radomska) na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Służewiec.

Remont mostu średnicowego

Przyczyną zmian w ruchu jest kolejny etap remontu mostu średnicowego. Przez most przechodzą tory tzw. średnicowej linii dalekobieżnej oraz linii podmiejskiej, z której korzystają pociągi obsługujące ruch aglomeracyjny. Tory linii podmiejskiej zostały wyremontowane w zeszłym roku, teraz przyszła kolej na remont dalekobieżnych. Prace mają się zakończyć do 15 czerwca.

Most średnicowy ma pięć przęseł i 470 metrów długości. Jest bardzo ważny dla ruchu kolejowego w stolicy, ale jednocześnie bardzo wyeksploatowany. Codziennie linią średnicową przejeżdża około 800 pociągów. Prace remontowe będą prowadzone obok przejeżdżających pociągów, 16 metrów nad poziomem wody.

Ta część remontu pochłonie 3,2 mln zł. W zeszłym roku kolejarze wydali na remont części podmiejskiej około 4,8 mln zł.

Kolejowa rewolucja w stolicy - czytaj też na tvn24bis.pl.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 22:58 ~Warszawiak

  Super Decyzja PKP, że znowu pociągi dalekobieżne wjeżdżają na stację Warszawa Gdańska. BĘDZIE TO DOBRE PRZETARCIE TRASY!!! Prawdopodobnie na dłuższy okres czasu dojazd pociągiem do tej stacji, bez dojazdu do Warszawy Zachodniej, Warszawy Centralnej i Warszawy Wschodniej to zły pomysł. Koszmar kolosalny z przesiadkami, który uwidocznił się w poniedziałek (10.03.2014) na Stacji Warszawa Gdańska, choć uważam, że w przyszłości, kilka pociagów dalkobieżnych powinno być skomunikowanych z północnymi obszarami Warszawy (tj. np. z Żoliborzem, Bielanami, Białołęką, Białołęką Wschodnią, Kobiałką, Żeraniem, Bródnem, Tarchominem, Szamocinem, Henrykowem, Buchnikiem), poprzez właśnie stację Warszawa Gdańska, albo pomyśleć nad budową nowego Dworca Północnego przy Trasie Toruńskiej lub na Żeraniu przy ul. Marywilskiej,gdzie zatrzymywały by się tam pociagi dalekobieżne.
  Niektóre pociagi jadące z zachodu mogły by jechac przez Dworce: Warszawę Zachodnią, Centralną, Wschodnią i Północną i dalej na Północ. A inne właśnie przez Warszawę Gdańską.
  Tak samo pociągi jadące z Gdańska przez Warszawę np do Lublina. Myślę, że warto pomyśleć nad takim Dworcem. Pociągi już niedługo będą dojeżdzac w 2-3 godziny do stolicy, więc i przesiadki będą lepsze.
  A pasażerowie powinni sie przyzwyczajać do zmian, bo świat się zmienia. Nie może być wiecznie tak samo jak w latach 70. XX wieku w PRLu.

  Trzeba również pamiętać o jak najlepszym skomunikowaniu Warszawy z okolicznymi miasteczkami SKMką np 1)z Otwocka do Warszwy Gdańskiej i dalej na Bemowo (jelonki) i Groty, 2)z Błonia przez Warszawę Odolany - Warszawa na Kole - Warszawa Powązki - Warszawa Gdańska

  Na Odolanach (wzdłuż ulicy Łęgi) też przydałaby się stacja dla pociągów dalekobieżnych, niedługo połączą wiaduktem Ul. Nowolazurową z Połczyńską. Dzielnice zbliżają się do siebie.

  A tory już są, w każdą stronę.

 • manolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 08:11 ~manolo

  Anatol~Anatol

  Wprowadzacie ludzi w błąd i panikę siejecie. Problem będzie tylko z dalekobieżnymi pociągami a nie skm-kami i podmiejskimi - na szczęście dla odmiany.

  Nie tylko. Zmieniły się rozkłady zarówno SKM jak i KM. I nie są to zmiany na lepsze.

 • info

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 17:46 ~info

  Hot news - dziś straż wyłowiła topielca z kanału żerańskiego są jeszcze na miejscu przy płochocińskiej

 • Anatol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 17:19 ~Anatol

  Wprowadzacie ludzi w błąd i panikę siejecie. Problem będzie tylko z dalekobieżnymi pociągami a nie skm-kami i podmiejskimi - na szczęście dla odmiany.

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 14:57 ~Azerate

  ZTM jak zwykle nie pomyślał - tym razem o dodatkowym skomunikowaniu Dw. Gdańskiego. 6-7 tys. dodatkowych pasażerów dziennie jakoś nie robi wrażenia na decydentach z tej nieudolnej instytucji. Szybcy są za to, gdy idzie o ucięcie rozkładów w czasie ferii, bo niby to w lutym całe miasto teleportuje się nie wiadomo gdzie.

 • elvis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 14:38 ~elvis

  Od paru lat nie słyszałem żeby był jakis remont lini średnicowej dalekobieżnej czy podmiejskiej ale niech wam bedzie..... a z tego co wiem to nie pomaluja tylko wyremontuja...... a co do wzniesienia prędkosci moge podniesc a nie musza

 • frommadryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 13:36 ~frommadryt

  Od jutra czeka nas jeden wielki ***, na szczęście mam urlop i nie ma mnie w stolicy:)

 • niestety_klient_PKP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 12:28 ~niestety_k…

  Ja znalazłem tutaj: http://intercity.pl/pl/site/niezbednik-podroznego/pociagi-i-stacje/prace-na-torach-zmiany-w-rozkladzie-jazdy/zmiana-organizacji-ruchu-kolejowego-9-marca-%E2%80%93-15-czerwca-2014-r.-rozklad-jazdy.html

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 10:48 ~nik

  bydle~bydle

  czy gdzieś się mozna KONKRETNIE dowiedzieć który pociag odjedzie z Gdańskiego a który nie bo rozkłady jazdy mówia tylko o centralnym
  Sprawdź rozkłady dla Dw. Gdańskiego to się dowiesz.

 • bydle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 10:29 ~bydle

  czy gdzieś się mozna KONKRETNIE dowiedzieć który pociag odjedzie z Gdańskiego a który nie bo rozkłady jazdy mówia tylko o centralnym

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »