Informacje

01.07.2017 07:16 Pociągi dojadą tylko do Służewca

Remont linii grodziskiej.
Bez SKM do Piaseczna

SERWISY:

Zbliża się remont kolejowej linii grodziskiej. W związku z pracami, pociągi SKM będą kursować tylko do Służewca. Pasażerowie nie są z tego zadowoleni i apelują do ZTM o wydłużenie trasy do Piaseczna.

Nie zanosi się jednak na to, aby ich prośby zostały wysłuchane. W komunikacie wysłanym przez Zarząd Transportu Miejskiego urzędnicy wprawdzie nie informują wprost, że wydłużenia nie będzie. Zamiast tego, wyliczają szereg argumentów mających pokazać, że to zły pomysł.

"Tymczasowa linia SKM do Piaseczna nie byłaby rozwiązaniem zadowalającym ze względu na to, że istotny wpływ na kursowanie pociągów linii S1 oraz ich rozkład jazdy będą miały prace prowadzone na stacji Otwock, która za kilka miesięcy będzie przebudowywana w ramach modernizacji linii kolejowej nr 7 do Lublina" - informują urzędnicy z Zarządu Transportu Miejskiego.

"To spowoduje, że problematyczne będzie zachowanie regularności odjazdów i równych odstępów pomiędzy poszczególnymi pociągami" - dodają.

Zamieszanie i dezorientacja

Według urzędników, "uruchomienie pociągów SKM do Piaseczna na krótki okres, a następnie ich zawieszenie może wprowadzić niepotrzebne zamieszanie oraz dezorientację wśród pasażerów, korzystających na co dzień z połączeń kolejowych na tej trasie".

Zwłaszcza, że na stacji Warszawa Zachodnia obecnie nie ma możliwości zawracania pociągów z kierunku południowego z uwagi na brak torów odstawczych i związane z tym ewentualne blokowanie torów przy peronach. "Na linii średnicowej także nie ma już miejsca na żadne dodatkowe kursy SKM" - podkreślają pracownicy ZTM.

Ponadto w 2019 roku planowane jest rozpoczęcie gruntownej przebudowy stacji Warszawa Zachodnia, a w dalszej perspektywie modernizacja dalekobieżnej linii średnicowej. "W trakcie realizacji tych prac znacząco zmniejszy się liczba dostępnych torów dla pociągów, które tamtędy kursują. Dlatego też, do czasu ich zakończenia nie jest możliwe uruchomienie jakichkolwiek dodatkowych połączeń" - podsumowują.

Zamknięcie linii, duże utrudnienia

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, remont linii do Grodziska rozpocznie się we wrześniu, a zakończy na przełomie 2018 i 2019 roku. W tym czasie mieszkańcy podwarszawskich gmin będą praktycznie odcięci od pociągów. Uruchomione zostaną za to cztery autobusowe linie zastępcze.

Pierwsza - z Grodziska Mazowieckiego do Dworca Zachodniego. Ma kursować co kwadrans i zatrzymywać się we wszystkich miejscowościach po drodze. Druga linia - z Milanówka do Grodziska będzie miała charakter wahadłowy. Za to trzecia i czwarta to linie szybkie kursujące co kilka minut z Brwinowa i Pruszkowa do Dworca Zachodniego Alejami Jerozolimskimi.

Remont linii grodziskiej dotknie też mieszkańców dwóch warszawskich dzielnic: Ursusa i Włoch. ZTM zapowiada, że na czas prac częściej kursować będą autobusy: 127, 517, 716 i 717.

Czytaj także o remoncie linii obwodowej:

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Men 49

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2017 17:38 ~Men 49

  To jakas totlna porazka

 • Men 49

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2017 17:36 ~Men 49

  Komus sie kierunki geograficzne pomylily w ztm,bo S1 nie ma nic wspolnego z S2 i S3.....

 • tg3179

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 20:48 ~tg3179

  a po miałbym jeździć do Piaseczna? mi wystarczy do Służewca.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 18:46 ~jam

  S1 bedzie jeździło z Otwock do Służewca na czas remontu lini podmiejskiej W.Włochy Grodzisk Maz. i tylko w tygodniu

 • pat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 15:54 ~pat

  Zapewne chodzi o Grodzisk Wielkopolski

 • Realista_Praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 14:10 ~Realista_Praga

  Warszawa Lotnisko Chopina też ma ograniczoną przepustowość. W ciągu jednej godziny co 20 minut wyprawiany jest pociąg i nie ma już możliwości większego zagęszczenia linii o dodatkowe składy SKM S1

 • Realista_Praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 13:55 ~Realista_Praga

  m1as~m1as

  Gdzieś czytałem, że jednym z tłumaczeń ZTM o niepuszczeniu pociągów SKM do Piaseczna na czas remontu linii grodziskiej i zawracania składów już na Służewcu jest większa odległość końcowej stacji Piaseczno niż Pruszków względem Warszawy Zachodniej i brak składów do obsługi dłuższej trasy. Tymczasem pociągi do Pruszkowa jadą z Zachodniej ok. 25 minut, a do Piaseczna ok. 35 - czy to aż taka wielka różnica?

  Niestety tak, jak ma się ograniczoną flotę taboru SKM, a chce się zachować regularny takt linii. Gdy do Pruszkowa i z powrotem do Zachodniej potrzeba 50 minut + minimum 10 minut na "obrót składu" w Pruszkowie (zmiana kierunku jazdy), a do Piaseczna i z powrotem potrzeba 70 minut + 10 minut na zmianę kierunku jazdy w Piasecznie. Przepisy wewnętrzne na "PKP" wymagają po każdej zmianie kierunku jazdy przeprowadzić uproszczoną próbę hamulca.

 • skorpion77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 12:27 ~skorpion77


  kaz~kaz

  Redaktor nie zna się na geografii powinno być do Piastowa.
  mmm~mmm

  Chyba dziennikarzowi wyszedł groch z kapustą :/ pomieszane linie albo brak spójności wypowiedzi.

  Nie rozumiem kompletnie tego artykułu. Dlaczego pociągi SKM nie mogą dojeżdżać do lotniska tak jak teraz i tam zawracać jak zawracają teraz ? Dlaczego maja zawracać na Służewcu ? O co tutaj chodzi ?

 • maszynista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 10:06 ~maszynista

  Do Piaseczna czy do Pruszkowa? SKM jezdzi z Pruszkowa do Otwocka.. Jakas korekta? Bo nie rozumiem, i chyba wy tez nie rozumiecie co piszecie. Czy moze chodzi o Piastów...

 • rosa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 09:51 ~rosa

  częściej powinien też kursować 187

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »