Informacje

18.01.2011 20:20 PRAWIE 300 NAZW ULIC DO ZMIANY

Remanent w nazewnictwie vs. siła przyzwyczajenia

SERWISY:

Barburki i Montażowa do korekty, Żwirki i Wigury oraz Jana Pawła II do rozwinięcia, a place Defilad i Konstytucji dla porządku w papierach. Prawie 300 nazw ulic, placów i parków jest - zdaniem ratusza - do zmiany.

O tym, że ratusz chce uporządkować nazwy ulic pierwsze poinformowało "Życie Warszawy". Igor Sokołowski, prowadzący program "Miejski Reporter" chciał zapytać przedstawicieli miasta, z jakimi kosztami wiązałaby się ta decyzja. Żaden urzędnik nie odpowiedział jednak na zaproszenie.

Za swoich przełożonych "świecić oczami" musiała więc Małgorzata Naimska z biura kultury, które zajmuje się nazwami ulic. Przygotowana przez biuro propozycja zmian to z kolei odpowiedź na postulaty radnych z podkomisji ds. nazewnictwa, którzy w poprzedniej kadencji przygotowali listę ulic, do poprawy. Skąd ten pomysł, tłumaczyła Mariola Rabczon, która w poprzedniej kadencji przewodniczyła podkomisji.

Porządek musi być!

- To są zmiany porządkujące. Mieszkańcy skarżą się, że nie ma miejsca, gdzie można sprawdzić oficjalną pisownię, a niektóre nazwy w ogóle oficjalnie nie istnieją. Funkcjonuje kilka różnych spisów, co powoduje błędy - przekonywała Rabczon.

Radni wpadli więc na pomysł, że nazwy uporządkują: oficjalnie przyjmą zwyczajowe, dodadzą imiona i funkcje tam, gdzie ich brakuje, poprawią ortografię. Ale zmiana adresu to kłopot dla mieszkańców i firm: trzeba wymienić dokumenty, pieczątki, zgłosić nowe dane do wielu instytucji, m.in. banków. To oznacza koszty.

- Chcemy to zrobić bez obciążania mieszkańców dodatkowymi kosztami - mówi ogólnikowo Rabczon. - To nie jest tylko wola radnych, ale i mieszkańców - podkreśla.

Edukacja na ulicach

- O ile z ortografią nie można dyskutować, o tyle nie mogę zrozumieć, skąd pomysł, by rozwijać nazwy, np. Żwirki i Wigury dołożyć imiona, gdzie indziej funkcje czy stopnie wojskowe? - dociekał Sokołowski.

Okazało się, że ten pomysł nie wyszedł od radnych. Narodził się w biurze kultury. - Niektóre ulice występują pod różnymi nazwami. Ulica Mickiewicza w jednym spisie jest jako "A. Mickiewicza", gdzie indziej jako "Adama Mickiewicza" a jeszcze gdzieś indziej jako "Mickiewicza, Adama" - podkreśliła Naimska. Jej zdaniem, uporządkowanie jest konieczne choćby dlatego, żeby nazwy ulic móc wprowadzić do spójnej bazy danych. To wymóg postępującej informatyzacji.

- A imiona? To jest sprawa edukacyjna. Warto wiedzieć, że Żwirko i Wigura mieli imiona - dodała Naimska.
- Ale przecież wszyscy wiedzą, kim był Jan Paweł II. Czy trzeba mu dodawać słowo "papież" na początku"? - zastanawiał się Sokołowski.
- Być może zostanie tak, jak jest. Po to są konsultacje. Ale w systemie powinna być konsekwencja. Jeśli jest ulica Księdza Ignacego Skorupki, to z papieżem powinno chyba być podobnie.

Docelowo ratusz chce, by na każdej ulicy pojawiły się tablice z informacjami o patronach.

Kto za to zapłaci?

Naimska broniła też ratusza: - Mniej więcej wiadomo, ile będzie kosztowała zmiana, ale nikt się na razie nie chce wypowiadać, bo to dopiero projekt uchwały. Nie wiadomo, w jakiej formie zostanie przyjęta, jest dopiero na etapie konsultowania.

- Jak konsultować, nie mając pełni wiedzy? - zastanawiał się Sokołowski.

- Miasto na pewno zostanie obciążone wymianą tabliczek informacyjnych, co na pewno będzie rozłożone w czasie. To największy koszt - przekonywała urzędniczka. - Jeśli chodzi o dokumenty, to od lipca w nowych dowodach osobistych nie będzie adresu. Na prawach jazdy i innych rzeczach się nie znam, ale jest możliwość, by uchwałą radnych zwolnić mieszkańców z opłat.

Długość ma znacznie

Urzędnicy liczą, że uda się opracować takie zapisy, by różne pisownie nazwy ulicy mogły funkcjonować równolegle, a wymiana dokumentów nie była konieczna od razu. Do tego potrzebna jest uchwała, która uzna, że "A. Mickiewicz" i "Adam Mickiewicz" to ten sam patron. To ułatwiłoby życie także ososbom mieszkającym przy ulicach o długich i złożonych nazwach, które trudno czasem wpisać do dokumentów i formularzy. Mogliby używać umownych skrótów

- Można powiedzieć "Wpadnijcie do mnie na Marszałkowską", ale co ma powiedzieć mieszkaniec ulicy 21. Pułku Piechoty imienia Dzieci Warszawy? To siedem wyrazów! Jak to wymówić? Jak zaprosić na herbatę? - na aspekt praktyczny zwrócił też uwagę kolejny gość "Miejskiego Reportera", doktor Marek Ostrowski, varsavianista. - Może warto wprowadzić ograniczenie, że nazwy mają być krótkie? Jestem za porządkowaniem, o ile prowadzi on do porządku - żartował.

Jego zdaniem, na pewno zmienić trzeba nazwy, w których jest błąd ortograficzny. Warto też rozstrzygnąć, czy imiona i nazwiska powinny być spolszczone i to ujednolicić. - Problem pojawia się, gdy ulica jest podzielona na odległe od siebie kawałki, przecięte np. trasami szybkiego ruchu - podkreślił Ostrowski i sugerował, by radni znaleźli się takimi przypadkami, przez które ludzie błądzą po mieście.

Gość Igora Sokołowskiego był też przeciwny dodawaniu stopni i funkcji do nazwisk patronów. - Można dopisać "generał", ale czy pisać ulica "Kompozytora Fryderyka Chopina"? A co napisać Emilii Plater albo Jackowi Kuroniowi? - zastanawiał się i przekonywał, że system może być uporządkowany, ale to nie musi się przekładać na zmianę tabliczek, gdzie mogą pozostać nazwy pisane tak, jak przywykli mieszkańcy.

roody/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Yondra Mahore

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2012 02:09 ~Yondra Mahore

  Jeżeli juz zmiany - to przede wszystkim przywrócenie ulicy Leszno w jej historycznym przebiegu. Powrót ulicy Dworskiej zamiast tymczasowego Kasprzaka i Chodkiewicza - Jana Karola, hetmana. Temu ostatniemu zabierali ulicę i komuniści i zakonnicy.

 • Rafał Wodzicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2011 08:53 ~Rafał Wodzicki

  Słusznie wskazuje się na własności eksploatacyjne nazw, które muszą mieścić się w formularzach, bazach danych, na tablicach autobusów i być łatwo przekazywalne.
  Warto zwrócić uwagę, że sprawa Grochowa-nie-Pragi-Pd. sprzed roku (http://grochowniepragapd.blox.pl) ucichła, choć niewiele kosztuje i przeciwstawia się historycznej nieprawdzie. Podobnie powinny być zmienione nazwy niektórych obszarów MSI i nieprawdziwe nazwy typu King Cross Praga na Gocławku, Kolorowa Praga, Osiedle Młoda Praga na Gocławiu osiedle Saską Kępa na Kępie Gocławskiej. Zmiany nazw muszą być i siła przyzwyczajenia jest tylko jednym z parametrów sytuacji.
  Nie powinno się natomiast robić takich rzeczy jak z ul. Stołeczną, co z założenia prowokuje konflikt, który i tu i widać. Każdy system (dobry czy zły) broni się przed zmianą.

 • Rafał Wodzicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2011 08:27 ~Rafał Wodzicki

  Stacja metra Wilanowska powinna się nazywać Szopy, na co zwracałem uwagę. Nazwa Dworzec Południowy jest wymysłem niemieckiego zarządcy kolei wąskotorowej, której widać chciał nadać znaczenie. Stacja kolei wąskotorowej nazywała się własnie Szopy, bo okolica to Szopy Polskie Szopy Niemieckie, co sobie wydawcy planów i Miasto gdzieś zgubili. Cały system nazw dla stacji systemu kolejowego (też metro) zaprojektowałem i opublikowałem. Bardzo często były one wynikiem nonszalancji i nie zastanawianiem się nad sensem. Dlatego trzeba zmieniać.
  Nazwa Wilanowska występuje w historii powstania warszawskiego i chodzi o tę na Czerniakowie. Rzeczywiście nie wiadomo jak powstała ta druga.... Może tak jak nazwy w Wesołej, która została przyjęta do Warszawy pod warunkiem nie zmieniania nazw już istniejących w mieście???

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2011 16:05 ~Wierzbno

  Panie Ostrowski niech Pan się odczepi od ulic, które z różnych powodów zostały pocięte na nieciągłe kawałki.Nikt by nie błądził po mieście, gdyby sprawdził na mapie papierowej, GPS lub w internecie, gdzie jest dany adres. Dlaczego z powodu jakiegoś matoła mają cierpieć mieszkańcy tych ulic ??

 • jsg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2011 15:12 ~jsg

  1.Gdzie szukać w spisie ulicy Adama Mickiewicza - pod A czy pod M
  2.Oczywiście przywrócić Stołeczną
  3.Dlaczego stacja metra Dworzec Południowy nazywa się Wilanowska?
  4.Po co nam ulica Wilanowska i Aleja Wilanowska?

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2011 14:12 ~Ewa

  Ja rozumiem, że tam gdzie widnieją ewidentne błędy ortograficzne to należy uporządkować, ale żeby zaraz zmieniać czy wydłużać nazwy ulic absurd. Czy urzędnicy nie widzą w swoich drukach ile to jest miejsca na wpisanie czegokolwiek. Czy ich pomysłem mamy mnożyć papierki i zwiększać ich objętość - następny absurd.
  Niektórzy musieliby wymienić mnóstwo dokumentów - kto za to zapłaci. Urzędnik?

 • cmon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2011 12:19 ~cmon

  nie wiadomo kto za to zapłaci a dyskutują o tym ;(
  i wszystko zostanie na głowie obywateli ;(

 • 19

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2011 12:18 ~19

  Dwudziestego Pierwszego Pulku Piechoty imienia Bohaterow Warszawy - kolejny absurd

 • fred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2011 12:02 ~fred

  Rondo Babka - wogóle się nie przyjeła nowa nazwa !!!

 • T_Bomb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2011 11:32 T_Bomb

  To może aby nieco rozluźnić atmosferę podajcie najtrudniejsze do wymówienia nazwy warszawskich ulic, alej, placów, skwerków. Ja na początek wrzucam dwie propozycje:
  ul. Jawaharlala Nehru
  ul. Tagore'a Rabindranatha
  Macie coś lepszego..?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »