Uniwersytet Warszawski jest gotowy zaoferować miejsca na studiach dla grupy Syryjczyków, którzy zostaną przyjęci przez Polskę w przyszłym roku. Decyzję o ufundowaniu stypendiów dla podjął rektor uczelni.

Jak poinformowało biuro prasowe UW, uczelnia może przyjąć kilkuosobową grupę uchodźców na studia pierwszego i drugiego stopnia. Studenci będą też mogli uczestniczyć w kursach języka polskiego i kultury polskiej organizowanych przez Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców "Polonicum".

– Jeśli przyjeżdżają do nas ludzie, którzy w swoim kraju nie mogą studiować, uczyć się ani żyć, uniwersytet powinien do nich wyciągnąć rękę. Dlatego ufundujemy stypendia dla osób, które chcą rozpocząć naukę na uczelni lub dokończyć studia rozpoczęte w swoim kraju ojczystym – zadeklarował prof. Marcin Pałys, rektor uczelni.

Informację o gotowości przyjęcia na studia Syryjczyków uczelnia przekaże Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędowi ds. Cudzoziemców.

Wzajemna pomoc

Przy okazji, władze UW postanowiły przypomnieć, że kilka miesięcy temu przyznano "Medal za Zasługi dla Uniwersytetu" prof. Zbigniewowi Pełczyńskiemu, dzięki któremu w latach 80. XX wieku kilkuset polskich humanistów mogło wyjechać na stypendia do Oxfordu i Cambridge.

– Wyrażaliśmy wielokrotnie wdzięczność dla takich osób jak profesor Pełczyński i instytucji, które ułatwiły życie polskim naukowcom i studentom w czasach, gdy zdobywanie wiedzy za granicą nie było proste. Dziś to my możemy pokazać, że jesteśmy w stanie zrobić coś podobnego dla innych – wyjaśnił rektor.

O miejsce na studiach na UW będą mogli starać się uchodźcy, którzy spełnią formalne procedury i zostaną przyjęci do Polski.

Program dla Haitańczyków

To nie pierwszy przypadek, gdy Uniwersytet włącza się w pomoc dla cudzoziemców w trudnej sytuacji. Po tym, jak w styczniu 2010 roku trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti, uczelnia stworzyła specjalny program nauczania. 10 Haitańczyków przyjechało na UW w lutym 2011 roku. W 2013 roku skończyli studia licencjackie. Na początku 2015 roku ukończyli studia magisterskie.

Stypendia UW otrzymywali w tym i poprzednich latach także m.in. Afgańczycy, Irakijczycy i Nepalczycy.

Czytaj więcej o życiu uchodźców w Warszawie: