Informacje

29.09.2012 07:31 ile kosztuje utrzymanie cnk?

Rekordowo popularny Kopernik
nie utrzyma się bez dotacji

SERWISY:

Popularność Centrum Nauki Kopernik - ponad 1 mln gości rocznie - zaskoczyła nawet jego twórców, ale nie znaczy to, że CNK sama się utrzymuje. Zgodnie ze statusem, dostaje dotacje od urzędu miasta i resortów nauki oraz edukacji.

CNK od czasu otwarcia w listopadzie 2010 r. odwiedziło ponad 2 mln gości. - Sukces frekwencyjny oznacza sukces misyjny, ale nie finansowy. Duża liczba zwiedzających oznacza wysoki poziom eksploatacji budynku i eksponatów. Bilety do CNK mają niskie ceny, dostosowane do możliwości finansowych społeczeństwa. Nie nastawiamy się na zysk, najważniejsza jest szeroka dostępność Centrum - wyjaśnia PAP rzecznik CNK, Katarzyna Nowicka.

Pieniądze z miasta i ministerstwa

Działalność centrum finansowana jest z dotacji organizatorów, którą w 34 proc. stanowią środki z urzędu miasta, w 33 proc. z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w 33 proc. z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak poinformowała rzecznik CNK, w latach 2011-2012 dotacja w sumie wynosiła 25 mln zł. Rzecznik przyznaje jednak, że nie ma gwarancji, że dotacje będą się utrzymywały na tym samym poziomie.

- Zgodnie z umową założycielską, wielkość dofinansowania jest ustalana na rok następny na podstawie przedkładanego planu finansowego CNK. Mamy nadzieję, dotacja będzie utrzymywać się co najmniej na tym samym poziomie, co umożliwi CNK utrzymanie dotychczasowego standardu ekspozycji - wyjaśnia rzecznik.

- Dotacja stanowi 42 proc. przychodów CNK. Gdyby organizatorzy wycofali się z dofinansowania CNK, to dalsze funkcjonowanie byłoby zagrożone. Przychody z biletów za wstęp do Centrum nie zapewniają samowystarczalności - informuje Nowicka.

Co najbardziej kosztowne?

Jak wyjaśnia rzecznik, pieniądze przeznaczane są przede wszystkim na bieżące utrzymanie wystaw stałych udostępnianych w Centrum (ok. 450 eksponatów które należy serwisować i udoskonalać), opłaty związane z funkcjonowaniem planetarium, laboratoriów, w tym również opłaty związane z administracją budynku.

- Najkosztowniejsze jest utrzymanie eksponatów w dobrej kondycji. Ogromna liczba zwiedzających oznacza wysoki poziom eksploatacji wystaw i zwiększa częstotliwość konserwacji poszczególnych urządzeń. W standardowych muzeach najwięcej środków pochłania sprowadzenie i instalacja wystawy - u nas, ze względu na interaktywność - jest niejako odwrotnie, najdroższe jest utrzymanie istniejących wystaw - wyjaśnia Nowicka.

Ponieważ fizycznie "Kopernik" nie ma możliwości przyjąć większej liczby gości, codziennością są kolejki. Niedawno centrum poczyniło jednak kroki, żeby skrócić czas oczekiwań przed kasami. Jak wyjaśniła Katarzyna Nowicka, od jakiegoś czasu rezerwacji grupowych - a więc np. dla szkół - można dokonywać tylko przez internet i przez infolinie, dzięki czemu indywidualni zwiedzający są obsługiwani w tygodniu praktycznie na bieżąco.

Skąd bierze się popularność "Kopernika"? Robert Firmhoher, dyrektor CNK uważa, że częścią fenomenu centrum jest wolność. "Nie ma tu przewodników, każdy wybiera samodzielnie swoją ścieżkę, decyduje, jakie chce przeprowadzić doświadczenia. Ta wolność oparta jest na naszym szacunku dla podmiotowości zwiedzających. Nie próbujemy mówić zwiedzającym, co mają myśleć. Dajemy im szansę odkrycia czegoś o świecie, a także odkrycia siebie. Bo poprzez doświadczenia, które tu robią, odkrywają swoje mocne i słabe strony, swoje zainteresowania.

bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2012 11:06 ~Pre

  goguss - jak na chcącego posady prezesa, powinieneś zacząć od nauki czytania ze zrozumieniem. 2 mln. to od listopada 2010 roku czyli 2 lata a to nie daje 32 mln zł rocznie a 16 mln. To już 50% tego co za co byś chciał utrzymywać rocznie ten obiekt. Z tych 16 baniek należy odprowadzić podatek czyli dla ułatwienia 1/5 czyli zostaje 12,8 mln czyli zostaje miesięcznie jakiś 1 000 000 byłeś tam zobacz ile jest osób, ile jest powierzchni którą należy oświetlić, ogrzać a latem schłodzić, pamiętaj że musisz dostarczyć wodę, i powietrze, posprzątać po hordach zwiedzających, naprawić eksponaty, zapewnić ochronę.
  Taki duży obiekt za 1 mln to trudna sprawa.
  Nie znasz się na zarządzaniu więc nie pisz.

 • Draco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2012 16:43 ~Draco

  Zabrzmi to dziwnie, ale wstęp do Kopernika jest zbyt tani. Wielogodzinne kolejki niezależnie od pogody dobitnie o tym świadczą...

 • POlak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2012 14:20 ~POlak

  wdeqw~wdeqw

  2 mln odwiedzających - bilet na wszystkie bajery ok 100zł = 200mln i sie nie moga utrzymac?


  Jakie 100 zł? Pogięło cię? Bilet kosztuje 11-22 zł. Dodatkowo dla 4 osób można wziąć rodzinny za 57 zł. Następnym razem nie kłam.

 • twoja stara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2012 10:44 ~twoja stara

  goguss~goguss

  2 mln x 16 zł (bilet dla studenta jsko średnia) = 32 mln

  Kolejny przekręt. Zatrudnijcie mnie na prezesa a utrzymam obiekt i zrobię parę nowych wystaw.
  To jest przecież śmieszne!


  jasne, taki prezes to skarb, pewnie telefony się urywajątyle ofert pracy masz. każdy jełop na tym forum jest geniuszem w każdej dziedzinie, szkoda tylko, że większość tych geniuszy jest bezrobotna i bez perspektyw. Ubiegając odpowiedź - bezrobocie to domena nieudaczników a nie zasługa rządu. jak ktoś chce to zawsze znajdzie pracę.

 • syf na powislu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2012 09:19 ~syf na powislu

  wilina~wilina

  trzeba było tej kupy nie budować to teraz nie byłoby problemu skąd wziąc pieniądze.Mieszkam w pobliżu tego syfu,nigdy w nim nie byłam i moja noga nigdy w nim nie stanie.Moloch dla słoików i tyle w temacie więc niech słoiki go utrzymują.


  syf to mało powiedziane, to co sie tam wyrabia to jest jakiś kosmos. tłumy przed wejściem 24 h/dobę, bandy rozwrzeszczanej dzieciarni drą mordy pod oknami cały dzień, autokary które blokują cały pas ruchu i wszystkie trawniki dookoła, rozjeżdzone, rozwalone, az przykro na to patrzeć.a kiedyś to była taka spokojna okolica, park, dużo zieleni..teraz nawet ostatnie drzewa ścieli wzdłuż wisły bo będą bluwary robić! smiech na sali.. żeby to bydlo miało gdzie piwo żlopać do 4 w nocy ryczeć rzygać i tłuc butelki. co tu dużo mówić bufetowa wie jak ożywić miasto - bedzie jedna wielka melina.

 • wdeqw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2012 08:20 ~wdeqw

  2 mln odwiedzających - bilet na wszystkie bajery ok 100zł = 200mln i sie nie moga utrzymac?

 • kasia6776

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2012 08:04 ~kasia6776

  to w Koperniku też przewałki robi89860037

 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2012 15:58 ~Kasia

  Ile osób jest tam zatrudnionych ? Nigdzie nie ma takiej informacji.

 • goguss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2012 01:05 ~goguss

  2 mln x 16 zł (bilet dla studenta jsko średnia) = 32 mln

  Kolejny przekręt. Zatrudnijcie mnie na prezesa a utrzymam obiekt i zrobię parę nowych wystaw.
  To jest przecież śmieszne!

 • mama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2012 00:38 ~mama

  onok~onok

  mama daj znac to moge Was zabrac bez kolejki za free.

  ale mąż by też chciał:-))))

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »