Informacje

07.08.2015 20:00 "Cud nad Wisłą"

Rekonstrukcja i apel poległych. 95. rocznica bitwy warszawskiej

SERWISY:

Rekonstrukcja przebiegu bitwy warszawskiej, apel poległych i złożenie kwiatów na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. w Ossowie uczczą 95. rocznicę batalii przypadającą 15 sierpnia. Historię bitwy ma również przybliżać planowane Muzeum Bitwy Warszawskiej.

Obchody rozpoczną się w przeddzień rocznicy bitwy warszawskiej, 14 sierpnia wieczorem apelem poległych pod Krzyżem Ignacego Skorupki w Ossowie. Uroczystości 15 sierpnia zainauguruje przedpołudniowa modlitwa pod tym samym krzyżem. Później zaplanowano odsłonięcie popiersi ofiar katastrofy smoleńskiej gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego i Stefana Melaka oraz mszę św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowaną przez abp Henryka Hosera. Wczesnym popołudniem odbędzie się apel poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 r.

- Potem rozpocznie się rekonstrukcja bitwy warszawskiej. Weźmie w niej udział ponad 100 rekonstruktorów uzbrojonych w broń z epoki, którym towarzyszyć będą efekty pirotechniczne i dźwiękowe. Później odbędą się Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich i festyn letni. Tego samego dnia na terenie Zespołu Szkół w Ossowie rekonstruktorzy zapoznają widzów z realiami linii frontu 1920 r. Będzie można przejść np. krótkie szkolenie piechoty i jazdy. W Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej będą też wyświetlane filmy historyczne - opowiadał Maksym Gołoś, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury "Park Kulturowy - Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku".

20 mln zł na realizację budynku

Placówka została powołana przez władze gminy Wołomin, która jest też inwestorem budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej. "Pierwsza koncepcja Muzeum powstała w 2009 r. niestety przekraczała możliwości gminy, dlatego została opracowana nowa, którą zaprezentowaliśmy rok temu. W grudniu 2014 r. otrzymaliśmy pozwolenie na budowę. Obecnie będziemy gromadzić fundusze na budowę Muzeum, ponieważ gmina nie jest w stanie w całości pokryć jej kosztów. Na realizację budynku potrzeba 20 mln zł, natomiast kwota na wyposażenie będzie uzależniona od wyników konkursu na koncepcję wystawy stałej i ekspozycję. Liczymy, że znajdą się środki na muzeum opowiadające o tym wielkim polskim zwycięstwie" - podkreślił Gołoś.

Jak zaznaczył, Muzeum będzie przede wszystkim pokazywać wojnę polsko-bolszewicką i wysiłek narodu polskiego w utrzymaniu niepodległości. "Chcemy też przybliżać z kim walczyliśmy i kto walczył. Będzie to szeroka narracja mówiąca o społeczeństwie, kulturze materialnej, ikonografii, wydarzeniach militarnych, polityce, dyplomacji czy postaciach tamtej epoki. Będziemy się starać to pokazywać w sposób nowoczesny, poprzez multimedia. Nie będziemy też stronić od artefaktów oryginalnych, które będziemy starać się pozyskać także ze zbiorów prywatnych" - relacjonował dyrektor.

Mural wzdłuż Muzeum

Muzeum będzie się składać z trzech dużych, ułożonych w ciągu pawilonów. - Nie będą one posiadać okien, by we wnętrzu stworzyć atmosferę kinową, multimedialną, by wszystko można było odpowiednio uwydatnić za pomocą dźwięku i światła. Pawilony będą poprzedzielane świetlikami, czyli takimi strefami rekonstrukcji historycznej, stanowiącymi symboliczne spojrzenie na pole bitwy. Budynek składa się z dwóch kondygnacji, trzecia mieści się tylko nad jednym z pawilonów i znajdzie się tam kawiarnia z widokiem na pole bitwy warszawskiej - mówił Gołoś.

Na dwóch pozostałych kondygnacjach będą strefy sal wystawowych z ekspozycją stałą, głównie multimedialną. Znajdzie się tam też m.in. sala wystaw czasowych, sala kinowa i pracownia dla dzieci. Wzdłuż Muzeum powstanie mur, na którym znajdzie się historyczny mural. Przed budynkiem zaplanowano duży plac reprezentacyjny stanowiący centralne miejsce obchodów kolejnych rocznic bitwy.

"Cud nad Wisłą"

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej określana mianem "Cudu nad Wisłą". Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w 2020 r.? Zobacz co na ten temat mówił Maksym Gołoś, dyrektor muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej:


PAP/ło

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2015 13:28 ~Tomasz


  Tomasz ~Tomasz

  Sojusznicza pomoc z Francji nie docierała z powodu blokady dostaw przez Niemcy, Austrię i Czechosłowację, która 28 lipca 1920 zajęła Zaolzie.
  kubatkubat

  Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś. Zwłaszcza końcówkę :-(

  W wyniku zbrojnej interwencji Czechosłowacji część Śląska Cieszyńskiego, Zaolzie zamieszkane w większości przez Polaków, zostało wcielone do Czechosłowacji.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2015 09:35 kubat

  Wołomin miodem i mlekiem opływa. Wszystkie drogi prawie jak autostrady, problem wodociągów i kanalizacji rozwiązany, służba zdrowia powszechnie dostępna i na najwyższym poziomie, problem wysypiska śmieci rozwiązany i co teraz? Ano teraz wybudujemy sobie muzeum za drobne 20 milionów zetów. Przepraszam, kto to rządzi w Wołominie i powiecie?

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2015 09:30 kubat

  Tomasz ~Tomasz

  Sojusznicza pomoc z Francji nie docierała z powodu blokady dostaw przez Niemcy, Austrię i Czechosłowację, która 28 lipca 1920 zajęła Zaolzie.

  Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś. Zwłaszcza końcówkę :-(

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 21:16 ~rami

  Pamiętajcie o mogiłach żołnierzy wojny o niepodległość 1920-21 na Powązkach Wojskowych. To bardzo duża kwatera blisko wejścia. Spoczywa tam głównie młodzież , w tym sporo nawet 15-16-latków .Najmłodszy pochowany tam żołnierz liniowy ma 14 lat . To ochotnicy , którym należy się najwyższy szacunek.

 • Kwatermistrz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 20:42 ~Kwatermistrz

  Za klęskę wojsk rosyjskich w bitwie warszawskiej Tuchaczewski obciążał Józefa Stalina. Twierdził on, że dyrektywa Kamieniewa, dotycząca przekazania z Frontu Południowo-Zachodniego 1 Armii Konnej i 12 Armii pod jego rozkazy zablokowana została właśnie przez Stalina.

 • Złota Rączka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 20:35 ~Złota Rączka

  W wyniku bitwy warszawskiej 15 października delegacje polskie i sowieckie zawarły w Rydze zawieszenie broni, a w marcu 1921 na jego bazie zawarty został traktat pokojowy, który do agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 na lat osiemnaście i pół uregulował stosunki polsko-sowieckie i wytyczył polską granicę wschodnią.

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 20:32 ~Tomasz

  Sojusznicza pomoc z Francji nie docierała z powodu blokady dostaw przez Niemcy, Austrię i Czechosłowację, która 28 lipca 1920 zajęła Zaolzie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »