Informacje

05.03.2014 10:21 będzie kontrola nadzoru budowlanego

Reklama na zabytkowym pałacu. "Bez pozwolenia"

SERWISY:


Elewację Pałacu Błękitnego przy placu Bankowym skutecznie zasłoniła siatka z płachtą reklamową, która "finansuje remont elewacji". Pozwolenia na jej wywieszenie nie wydał konserwator zabytków, a nadzór budowlany zapowiada kontrolę prac remontowych.

Zabytkowy budynek przy ul. Senatorskiej przez wiele lat zajmowany był przez Zarząd Transportu Miejskiego, ale przeszedł w ręce spółki Theta Investments, która zapowiedziała jego remont.

"Bez pozwolenia"

Jednak ciężko stwierdzić, czy prace się w ogóle toczą, bo zza ogromnej płachty w jaką "opakowano" budynek nic nie widać. Za zasłonięcie budynku odpowiada firma, która zajmuje się reklamą zewnętrzną, ale nie jest właścicielem pałacu. Pierwsza wielkopowierzchniowa reklama pojawiła się już w maju.

"Stołeczny Konserwator Zabytków decyzją z dnia 10.05.2013 r., pozwolił General Board Sp. z o.o. na umieszczenie siatki osłonowej z nadrukiem reklamowym na rusztowaniu na czas prowadzenia robót remontowych elewacji Pałacu Błękitnego oraz budynku dawnej Biblioteki Zamoyskich przy ul. Senatorskiej 35/37 Warszawie. Termin ważności tej decyzji minął dnia 31.12.2013 r." – poinformowało tvnwarszawa.pl biuro stołecznego konserwatora zabytków.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku firma reklamowa wystąpiła z wnioskiem o zmianę terminu pozwolenia, ale usłyszała "nie". Dlaczego? "Pozwolenie było wydane na czas prowadzenia robót budowlanych. Tymczasem, w czasie dwukrotnie przeprowadzonych kontroli: w dniu 01.07.2013 r. i 06.02.2014 r., nie stwierdzono prowadzenia jakichkolwiek robót budowlanych przy elewacji zabytkowych budynków. Tak więc ekspozycja siatki z nadrukiem reklamowym w ocenie organu ochrony zabytków nie znajduje uzasadnienia" – twierdzi biuro konserwatora.

Odwołanie w ministerstwie

Już w lipcu ustalono, że rusztowania służące do ekspozycji reklamy zostały ustawione niezgodnie z pozwoleniem. "W związku z tym, decyzją z dnia 30.08.2013 r. zobowiązano General Board Sp. z o.o. do ustawienia rusztowań zgodnie z pozwoleniem. Spółka odwołała się od tej decyzji. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego do dnia dzisiejszego nie rozpatrzył odwołania" – informują miejscy urzędnicy.

Na początku lutego służby konserwatora przeprowadziły ponownie kontrolę. Stwierdzono, że siatka osłonowa nadal znajduje się przy elewacji pałacu. "W związku z tym, w dniu 07.02.2014 r. zostało wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wydania ewentualnego nakazu usunięcia tej siatki. To oznacza, że siatka wraz z reklamą wisi bez zgody stołecznego konserwatora zabytków" – zastrzega urząd.

Kontrola remontu

Dlaczego siatkę i reklamę wywieszono nielegalnie? – Jest to błędne stwierdzenie, są niedopatrzenia formalne ze strony konserwatora – twierdzi Karolina Salamończyk z firmy General Board. Gdy zacytowaliśmy informacje z biura konserwatora przedstawicielka firmy stwierdziła: - Nic mi o niczym takim nie wiadomo. Reklama jest legalna. Sprawa się toczy między nami a konserwatorem i na pewno będzie wyjaśniona – dodaje.

Tymczasem swoją kontrolę prac w budynku zapowiada nadzór budowlany. "W najbliższych dniach odbędzie się kontrola pod kątem prowadzonych prac remontowych" – poinformował tvnwarszawa.pl Andrzej Kłosowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

"Prace wstrzymane"

Prezes firmy Theta Investments zapewnia, że formalności dotyczące reklamy leżą po stronie firmy General Board. A co z pracami remontowymi? – Jesteśmy w trakcie, ale na razie są wstrzymane. To wynika z szeregu kwestii – pozyskiwania klientów, funduszy, jesteśmy także w trakcie postępowania dotyczącego usunięcia kiosku alkoholowego, który stoi przy oficynie zabytku. Nie wyobrażam sobie remontu elewacji, jak stoi w tym miejscu – tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Zygmunt Barański, prezes Theta Investments.

I dodaje: - Jest szansa, że w tym roku prace będą wznowione.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vpw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 09:30 ~vpw

  PLAC KOSTYTUCJI~PLAC KOSTYTUCJI

  dlaczego TVN Warszawa nie pisze nic o reklamie TVN na hotelu MDM ? czy to jest ok ?


  Oczywiście. Tak samo jak reklama na Sobieskiego na wiecznie budowanym szkielecie budynku. Wydaje się, że ta budowa powstała tylko po to aby TVN mógł reklamować lekarzy, x-factor i inne programy o podobnym poziomie

 • Piotr z Wilanowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 07:47 ~Piotr z Wilanowa

  Reklamy w przestrzeni miejskiej należy po prostu.... OPODATKOWAĆ od metra kwadratowego. To jest jedyna metoda, aby ukrócić zasłanianie szmatami całych budynków.

 • Stach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2014 17:31 ~Stach

  to już kolejna " aferka" z reklamami na budynkach. Już jakiś czas temu opisywano reklamę w Dolinie Służewieckiej. Były reklamy Świtu, Beko a teraz wisi Abbey. I co i nic. Firmy prześcigają się w poszukiwaniu takich gratek o dobrej oglądalności/ natężeniu ruchu i nawet jeśli powisi przez miesiąc wszyscy są zadowoleni: dostawca, bo zarobił tych kilkadziesiąt tysięcy, reklamodawca, bo reklama produktu dotarła do jego grupy celowej a przy okazji mają poboczną kampanię chociażby na tvnwarszawa. Żyjemy w kraju, w którym prawo jest kulawe, czasem archaiczne a urzędnicy niemrawi
  Nie dziwię się tym firmą, jeśli przez luki w prawie mogą zarabiać to niech to robią im więcej bogatych ludzi w kraju tym lepiej dla nas wszystkich

 • taki_tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2014 15:07 taki_tam

  Reklama nie jest na budynku, lecz na rusztowaniu, a to zmienia postać rzeczy ;) bo zabytek nie jest przez to uszkadzany :D

 • PLAC KOSTYTUCJI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2014 14:44 ~PLAC KOSTYTUCJI

  dlaczego TVN Warszawa nie pisze nic o reklamie TVN na hotelu MDM ? czy to jest ok ?

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2014 13:47 ~kok

  "nadzór budowlany zapowiada kontrolę prac remontowych" -- czyli skoro nie urzędnicy nie potrafią pozbyć się reklamy, to naślą inne kontrole. Paragraf się znajdzie, wystarczy trochę ponękać.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2014 13:32 ~gość

  dużo daje tak naprawdę wymuszanie zmiany myslenia na firmach, które reklamują się w takich miejscach to czasem bardziej skuteczne, tak jak było z płachtą na smyku czy na nowym biurowcu przy onz. po akcji ludzi na facebooku te reklamy zdjęto. szkoda że nie da się podobnych działań wymóc na inwestorach. dlaczego nie można tak jak choćby przy Ordynackiej, gdzie się remontuje kamienicę zrobić tego po ludzku z poszanowaniem dla budynku. inwestor ma zysk bo będa tam apartamenty i to mu starcza, a nie że wyciska ile się da jeszcze na reklamach

 • BLE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2014 12:01 ~BLE

  I to jeszcze reklama tej "polskiej" firmy z Cypru

 • b72

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2014 11:18 ~b72

  Ciekawe jakie samopoczucie maja ludzie, ktorzy zawodowo zajmuja sie robieniem innych ludzi (czy to osob prywatnych, czy instytucji publicznych) w balona?
  Zarobek na reklamie wystarcza, zeby nie miec wyrzutow sumienia?

 • jaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2014 10:48 ~jaś

  A to ta płachta przykrywająca elewację jest zabytkiem?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »