Informacje

16.08.2014 19:49 "Ręka świętej ma temperaturę 36,6 stopni"

Ręka Marii Magdaleny i kawałek krzyża. Relikwie przyleciały z Grecji

SERWISY:


Relikwie św. Marii Magdaleny z monasteru na greckiej górze Athos zostały w sobotę przywiezione do Polski. Wieczorem przywitano je w prawosławnej katedrze na warszawskiej Pradze. Przez tydzień delegacja mnichów z relikwiami odwiedzi miejsca ważne dla prawosławia.

Ręka świętej i cząstka krzyża Jezusa zostały przywiezione do Polski z inicjatywy hierarchów polskiej Cerkwi oraz Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego. Delegacja sześciu mnichów ze świętej góry Athos przyleciała z relikwiami do Modlina późnym popołudniem.

- To wyjątkowa sytuacja, bo relikwie bardzo rzadko opuszczają monaster Simonopetra na górze Athos. To, że akurat do Polski przylatują to znak, że możliwość naocznego obcowania ze świętymi jest dostępna dla każdego - mówił tvnwarszawa.pl ojciec Jerzy Szczur z Parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu.

"Warszawa jest dla nas wyjątkowym miejscem"

W ceremonii powitania, która odbyła się w katedrze św. Marii Magdaleny, uczestniczyli nie tylko wyznawcy prawosławia, którzy szczelnie wypełnili świątynię. Byli także duchowni innych wyznań chrześcijańskich, m.in. katolicki ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser, a także przedstawiciele władz Warszawy i korpusu dyplomatycznego, w tym ambasador Rosji w Warszawie Aleksandr Aleksiejew.

Po uroczystym powitaniu w katedrze rozpoczęło się nabożeństwo chwalebne, zwane akatystem. W sobotę świątynia będzie otwarta, póki będą przychodzić wierni. Natomiast od rana rozpoczną się nabożeństwa eucharystyczne, m.in. liturgię z użyciem ok. 15 języków narodowych. Po południu delegacja z relikwiami pojedzie do Bielska Podlaskiego.

- Warszawa jest dla nas wyjątkowym miejscem, jeżeli chodzi o kult św. Marii Magdaleny. Katedra Metropolitalna jest pod jej wezwaniem a order świętej to najważniejsze odznaczenie w kościele prawosławnym, przyznawane za pracę dla dobra cerkwi i bliźniego - mówi ojciec Szczur.

"Relikwie to wielka tajemnica"

Według duchownych prawosławnych, Maria Magdalena, określana też jako jest świętą pierwszych wieków chrześcijaństwa, czasów niepodzielonego Kościoła. Była świadkiem męki Chrystusa i jego ukrzyżowania.

- Modlitwa przy relikwiach to zbliżenie się do samego świętego, a przez to człowiek zbliża się jeszcze bardziej do Boga - wyjaśnia PAP dr Adam Misijuk z parafii prawosławnej św. Jana Klimaka w Warszawie.

Zgodnie z tradycją prawosławną, ręka św. Magdaleny utrzymuje temperaturę 36,6 stopni. Podczas uroczystości wierni będą mieli możliwość jej pocałowania. Bractwo zapewnia, że do udziału w wydarzeniu zachęca wszystkich.

"Cudowne właściwości ręki - temperatura i przyjemna woń mogą zainteresować nie tylko wiernych kościołów chrześcijańskich, ale i ateistów. Wszyscy są zaproszeni do wspólnej modlitwy i uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu" - informuje na jednym z portali społecznościowych organizatorzy.

- Relikwie to wielka tajemnica, możliwa do poznania jedynie poprzez wiarę. Poprzez nie bóg w wyjątkowy sposób objawia swoją łaskę. Bóg jest bogiem ludzi żyjących, nie martwych - tłumaczy ojciec Jerzy.

156 tysięcy prawosławnych w Polsce

Główna część harmonogramu pobytu mnichów w Polsce przypada na województwo podlaskie, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. 18-19 sierpnia delegacja będzie przebywała w sanktuarium na św. Górze Grabarce. To dni Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszych w tym prawosławnym sanktuarium, gdy rokrocznie przyjeżdżają tam i przychodzą w pielgrzymkach tysiące wiernych.

- Nasza społeczność prawosławna potrzebuje kontaktu ze świętymi. Nie dla fanaberii, tylko dlatego, że odczuwa, iż te spotkania pomagają jej w pokonywaniu różnych trudności i dziękowaniu Bogu za to, co dobre - uważa Jan Smyk, sekretarz zarządu głównego Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego.

W ostatnich dniach pobytu w Polsce, który potrwa do 23 sierpnia, delegacja odwiedzi też Wrocław i Łódź. Wszędzie odprawiane będą uroczyste liturgie, a wierni będą mogli modlić się przy relikwiach Marii Magdaleny.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS z ostatniego spisu powszechnego, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Zobacz też święto dziękczynienia w polskim kościele:

PAP/ran/kś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • indywidualistka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 11:30 ~indywidualistka

  Aż trudno uwierzyć w ludzką głupotę.Całowanie skrzynek itp.

 • Gutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2014 08:32 ~Gutek

  Prawosławie i katolicyzm to ta sama religia, tylko w innym opakowaniu.

 • fizyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2014 21:03 ~fizyk

  20 grudnia 2012 zawiązał Chrystus Jezus i Maria Magdalena mistyczne małżeństwo w Niebie, a i Ziemia, która jest również żywą istotą kosmiczną, weszła na ten sam poziom świętości jak Słońce i Księżyc.
  Jest to początek nowego cyklu życia ludzi i ich wielkich rozwojowych możliwości.

  Słońca i Księżyca alchemiczny ślub jest najbardziej tajny małżeństwem, ale może nie; współczesna nauka potrafi wyjaśnić to małżeństwo transcendentnego Boga Słońca - FOTONU i Bogini Księżyca – Elektronu.

 • plik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2014 21:44 ~plik

  Żeunujęce.

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2014 21:24 ~kasia

  trzeba było przyjechać na św. Górę Grabarkę i przekonać się kto tu jest większością

 • bebe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2014 08:48 ~bebe

  straszne bałwochwalstwo jedyny Bóg w niebie żal mi ludzi którzy idą ta ciemna droga wiary tyle boszków!!!!

 • bimbo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2014 17:07 ~bimbo

  "Zgodnie z tradycją prawosławną, ręka św. Magdaleny utrzymuje temperaturę 36,6..."

  no taka tradycja, ja tez mam taka :-)

 • Paullus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2014 14:31 ~Paullus

  Gdyby zebrać wszystkie fragmenty krzyża, które są uznawane za relikwie, to spokojnie można byłoby z nich zbudować statek :)
  W średniowieczu kiedy panowała ciemnota intelektualna, a kościół rządził królami, powstało mnóstwo relikwii, którymi po prostu "handlowano", właściwie Kościół nimi handlował.
  P.s. Nie jestem ateistą.

 • XyZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2014 11:23 ~XyZ

  pszczola~pszczola

  Maria Magdalena zajmuje w moim życiu szczególne miejsce.Bardzo żałuję że nie mogę być obecna na uroczystościach przywitania relikwi. Jestem katoliczką, a jednocześnie wielkim podziwem i uznaniem obdarzam Cerkiew Prawosławną i jej obrzędy. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, modlitwą jestem z wami.

  P.S Nie wiem Jak teraz uczą, Ale o ile pamiętam Średniowiecze to w Europie czas największego rozwoju rozkwitu nauk, szkolnictwa, rozkwit rzemiosł, sztuki, techniki. Jednym słowem 1000 lat postępu.
  Że co ???? Rozwój nauki, szkolnictwa, sztuki i techniki nastapił akurat wtedy kiedy średniowiecze skończyło i pojawił sie renesans ...

 • prawosławna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2014 10:54 ~prawosławna

  wszystko przemija i głupota ludzka też a wiara i lód boży pozostanie Sława Isusu Chrystu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »