Informacje

19.06.2019 17:48 gimnajzaliści wybierają szkoły średnie

Reforma, strajk, teraz "złe kliknięcie". Wydłużono czas na zmianę szkoły

SERWISY:


Problemy z podwójnym rocznikiem, strajk nauczycieli, a teraz błąd informatyka, który może zaważyć na dostaniu się do szkoły - ten rok nie oszczędzał gimnazjalistów. Dziewięć tysięcy uczniów z Mazowsza dowiedziało się, że punkty uprawniające do wyboru szkoły zostały im źle podliczone. W środę kuratorium oświaty wydłużyło termin na zmianę szkoły wskazanej w maju we wniosku rekrutacyjnym.

Dziewięć tysięcy gimnazjalistów z terenu Mazowsza padło ofiarą błędu. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie musiała zmienić wyniki z matematyki uczniów z dysleksją. Jak mówi tvnwarszawa.pl dyrektor OKE Anna Frenkiel, po poprawnym przeliczeniu okazało się, że trzy tysiące z nich ma wynik wyższy, ale sześć tysięcy niższy, niż przed wykryciem błędu.

"Strasznie późno"

- Jest pełno dzieciaków, które myślały, że mają więcej, a miały mniej punktów. Sytuacja jest taka, przynajmniej w Warszawie, że gdy wybiera się szkołę pierwszego wyboru, to zazwyczaj się szacuje na podstawie punktów z zeszłego roku i wylicza się swoje własne - mniej więcej - ile się będzie miało za świadectwa, z egzaminu i tak dalej - mówiła na antenie TVN24 Klara Klinger z "Dziennika Gazety Prawnej", która opisała problem.

Teraz część uczniów dowiaduje się, że ma inną sumę, a do tego mają bardzo mało czasu na zmianę szkoły, do której składają wnioski.

- Część może się w ogóle nie zorientować. To jest bardzo krótki czas - zaznaczyła Klinger.

Początkowo czas na przeniesienie dokumentów uczniowie mieli tylko dziś (środa) do 16 - tak wynikało z informacji na stronie Kuratorium Oświaty. Po południu okazało się, że mazowiecki kurator oświaty wydał zarządzenie zmieniające harmonogram rekrutacji.

W zaktualizowanej wersji harmonogramu rekrutacji do szkół publicznych na rok szkolny 2019/2020 czytamy, że możliwość zmiany wyboru szkoły (licea ogólnokształcące, technika, szkoły branżowe I stopnia) rozpoczęła się 17 czerwca o godzinie 10, a termin ostateczny został wydłużony do 24 czerwca (poniedziałek) do godziny 16.

"Można zmieniać"

A co, jeżeli któryś z uczniów już dokonał takiej zmiany, na przykład w poniedziałek? Czy może to zrobić ponownie? - Może dokonać zmiany dowolną liczbę razy, ale w terminie podanym przez kuratorium - wyjaśnia Katarzyna Pienkowska z biura prasowego ratusza, która zajmuje się między innymi edukacją.

Błąd przy przeliczaniu punktów z egzaminu jest kolejnym problemem, z którym muszą zmierzyć się tegoroczni absolwenci gimnazjów. Wszystko zaczęło się od reformy edukacji w roku 2017, kiedy miejsce sześcioletnich podstawówek i trzyletnich gimnazjów zajęła ośmioletnia podstawówka. Gimnazja zostały zlikwidowane.

Później był kwietniowy strajk nauczycieli, który zbiegł się z datą egzaminów gimnazjalnych. Uczniowie do ostatniego dnia przed rozpoczęciem testów, nie wiedzieli czy egzaminy się odbędą, bo brakowało nauczycieli w składach komisji egzaminacyjnych.

Na to wszystko nałożył się stres związany z wyjątkowo trudną rekrutacją do szkół średnich. Wszystko przez tak zwany podwójny rocznik, czyli uczniów trzecich klas gimnazjów i ósmych klas podstawówki, którzy kończą szkołę jednocześnie. W Warszawie każdy kandydat mógł składać tyle podań, ile chciał i gdzie chciał, co skończyło się tym, że na jedno miejsce było nawet kilkudziesięciu chętnych. Proces rekrutacji stał tym samym skomplikowaną układanką. Uczniowie mogą nie dostać się do wymarzonego liceum i stoją przed koniecznością wyboru innej szkoły. Błąd informatyka może sprawić, że i ten wybór okaże się utrudniony.

Główne zdjęcie ilustracyjne: TVN24

ran,mp/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • andrewk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2019 22:22 ~andrewk


  Cyli~Cyli

  Hm... teraz tylko czekać na pozwy rodziców w imieniu uczniów wobec państwa...
  Student~Student

  Jakiego państwa? Umiesz czytać? To lokalny, warszawski problem. Do tego tylko w Warszawie można składać papiery do ilu się chce szkół. W innych województwach to 3 do max. 5 szkół.  Coś tam słyszałeś ale nie bardzo kumasz co. Papiery składa się tylko do szkoły pierwszego wyboru, ile szkół się chce wybiera się tylko w systemie, dla systemu to żaden problem. Tą zasadę wprowadzono na ten rok właśnie ze względu na kumulację roczników z którym największy problem jest w Warszawie. Z tym maksem też ci nie wyszło bo np. w Poznaniu można wybierać 9 szkół.

 • boleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2019 10:15 ~boleks

  Dziwne, przecież w tym roku można wybierać nieograniczoną liczbę szkół więc ilość zdobytych punktów nie wpływa na wybór preferencji. Myśmy ułożyli klasy nie znając jeszcze wyników od tych najlepszych szkół aż po szkoły branżowe. Więc mimo, że okazało się że nie ma tak dużo jak liczył to nic nie zmienialiśmy. Po to są preferencje, po prostu spadnie do którejś klasy gdzie będzie miał wystarczającą liczbę punktów aby się tam dostać. Do szkoły pierwszego wyboru syn się raczej nie dostanie ale to nie znaczy, że muszę zmieniać tą listę i wycofywać papiery ze szkoły pierwszego wyboru. Zrobię to jak już będę wiedział gdzie się dostanie, bo tak to możliwe że jeszcze raz bym musiał latać. Jeżeli szacuję, że szkoła do której się dostanie jest powiedzmy na 5 wyborze to zmiana jej na 1 wybór nie ma żadnego znaczenia. Więc ta sprawa ze zmianami preferencji jest zupełnie niepotrzebnie rozdmuchiwana bo nie ma większego znaczenia. Albo niektórzy nie bardzo orientują się jak ten system działa.

 • antyznp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2019 03:54 ~antyznp

  OŚWIATA~OŚWIATA

  Kiedy będzie normalnie?


  Jak ZNP rozwiążą.

 • sasanek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2019 03:53 ~sasanek

  Cyli~Cyli

  Hm... teraz tylko czekać na pozwy rodziców w imieniu uczniów wobec państwa...


  Chyba raczej ZNP.

 • Student

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2019 00:52 ~Student

  Cyli~Cyli

  Hm... teraz tylko czekać na pozwy rodziców w imieniu uczniów wobec państwa...

  Jakiego państwa? Umiesz czytać? To lokalny, warszawski problem. Do tego tylko w Warszawie można składać papiery do ilu się chce szkół. W innych województwach to 3 do max. 5 szkół.

 • POSP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 23:20 ~POSP

  Dzisiaj, między godziną 12 a 15 zawieszał się system Vulcan, w którym nie można było zmienić preferencji licealnych!

 • OŚWIATA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 19:37 ~OŚWIATA

  Kiedy będzie normalnie?

 • ściema_puk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 18:36 ~ściema_puk

  dysleksja z matematyki to dyskryminacja uczniów piszących krócej.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 17:45 ~Nick

  Cyli~Cyli

  Hm... teraz tylko czekać na pozwy rodziców w imieniu uczniów wobec państwa...

  Czekaj czekaj, się nie doczekasz.

 • Cyli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 16:34 ~Cyli

  Hm... teraz tylko czekać na pozwy rodziców w imieniu uczniów wobec państwa...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »