Informacje

05.09.2016 21:00 FAKTY TVN

Referendum ws. prezydent Warszawy? "Nie chciała"

SERWISY:

Hanna Gronkiewicz-Waltz ponownie tłumaczyła się z afery reprywatyzacyjnej. Tym razem – członkom własnej partii. Jak dowiedział się Krzysztof Skórzyński, reporter "Faktów" TVN, politycy PO chcieli przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydent. Nie wyraziła na to zgody sama zainteresowana.

- Dołożę wszelkich starań, by ujawnić wszystkie procesy reprywatyzacyjne i Chmielną 70 jednak odzyskać - zapowiedziała po zarządzie PO prezydent stolicy.

Platforma podjęła decyzję, że podejmie próbę obrony swojej wiceprzewodniczącej. Jednak politycy tej partii niechętnie rozmawiają na temat strategii obranej przez prezydent Warszawy. Strategii, która początkowo wyraźnie dzieliła się na dwie części. Pierwsza polegająca na zrzuceni winy na urzędników. Druga – na zwołaniu rady miasta i powołaniu specjalnej komisji doraźnej do zbadania reprywatyzacji od 1990 roku.

"Hucpa zamiast sesji"

Komisji powołać się jednak nie udało. Zamiast tego skończyło się na kilkugodzinnej awanturze.

Zarząd PO uznał nadzwyczajną sesję za wizerunkowy błąd, który nie pomógł ani Hannie Gronkiewicz-Waltz, ani Platformie. – Błędem było dopuszczenie do tej hucpy i awantury pod nazwą "sesja" w sprawie reprywatyzacji – komentował w poniedziałek Stefan Niesiołowski (PO).

Jak informuje Krzysztof Skórzyński, jeszcze w piątek politycy PO nieoficjalnie sugerowali, że możliwe jest zorganizowanie referendum w Warszawie. Część kierownictwa partii była przekonana, że w stolicy, gdzie Platforma cały czas jest silna, prezydent Warszawy takie referendum wygra. A to bardzo by ją umocniło. Tej koncepcji miała sprzeciwić się sama zainteresowana.

- Pani prezydent sama musiałaby się zdecydować na tego rodzaju weryfikację przez mieszkańców Warszawy. Z tego co wiem, nie zamierza – powiedział Tomasz Lenz (PO).

Potrzebne referendum

Politycy Nowoczesnej, którzy ostro krytykują prezydent za nieprawidłowości związane z reprywatyzacją również przyznają, że poddanie się ocenie warszawiakom to najwłaściwsza forma. – Najlepszym rozwiązaniem byłoby poproszenie Rady Warszawy o rozpisanie referendum – przekonuje Ryszard Petru.

Wiadomo jednak, że takie rozwiązanie jest mało prawdopodobne. Większość w radzie sprawuje bowiem Platforma, której radni uważają, że najlepsza forma wyjaśnienia afery reprywatyzacyjnej to niezależny audyt. Jego przeprowadzenie zapowiedziała ponownie w poniedziałek Gronkiewicz-Waltz.

PO chce kupić czas

Niezależny audytor ma zostać wybrany w drodze przetargu. Ma zbadać kulisy zwrotów wszystkich działek dokonywanych przez autentycznych spadkobierców i osób, które skupują roszczenia. Taka kontrola potrwa zapewne kilka miesięcy.

Według opozycji, to czas, który chce sobie "kupić" Platforma, aby wyciszyć sprawę. – Te działania służą tylko i wyłącznie temu, aby uspokoić opinię publiczną i pokazać, jaka HGW jest dobra. Temu protestuję – powiedziała w poniedziałek Beata Mazurek, rzeczniczka klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Warszawy zapowiedziała, że jeżeli audyt wykaże jakieś nieprawidłowości, ona zawiesi swoje członkostwo w PO.

"Powinna zrezygnować"

Sytuację Hanny Gronkiewicz-Waltz komentowała w programie "Kropka nad i" Jadwiga Staniszkis. - Powinna zrezygnować z bycia wiceprzewodniczącą PO, żeby nie obciążać tej partii. Powinna dalej pełnić funkcję prezydenta, ale to, co robi, energicznie doprowadzić nie przez komisję tej samej Rady Warszawy (…), ale jakiś audyt, jakąś dobra firmę zagraniczną, która fachowo sprawdzi i będzie odpowiadała swoją reputacją – oceniła socjolog.

Całą rozmowę znajdziesz na TVN24.PL

Aferę reprywatyzacyjną komentował na antenie TVN24 także były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Według niego "tłumaczenia pani prezydent Warszawy nie brzmią zbyt wiarygodnie". - Prezydent mógłby być niezorientowany do końca przez pierwsze pół roku po objęciu takiego urzędu, ale ona była jak rozumiem osiem lat, czy więcej - powiedział.

Jak stwierdził, gdyby nie okoliczności polityczne to Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji, "ale wiemy wszyscy, co by to oznaczało w obecnej sytuacji politycznej w kraju i w stolicy". - To by prowadziło do przyspieszonych wyborów - stwierdził Cimoszewicz.

- Z politycznego punktu widzenia to nie jest dobre rozwiązanie, ale z punktu widzenia pewnych zasad, reguł gry, byłoby to prawidłowe - dodał.

Czytaj całą rozmowę na TVN24.PL


kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2016 17:08 ~obywatel

  normalny człowiek już by siedział .. i tyle w temacie

 • Behawioryzm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2016 10:20 ~Behawioryzm

  Co stoi za tą autodestrukcją?

 • alergiaNaGłupotę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2016 10:08 ~alergiaNaGłupotę

  zzzzzzz~zzzzzzz

  Pilnowanie spraw reprywatyzacji należy dociebie hgw. Mieszkancy nie po to cie wybrali i nie po to ci i tej twojej radzie, radnym placa srogie pensje zebys teraz jeszcze zewnetrzego audytora powolywala. Podaj sie do dymisji. Przyjdzie inna ekipa i ogarnie ten twoj bufetowy burdel w ratuszu w ramach pensji.
  Ile mieszkań komunalnych mogłabyś wybudowac za ten audyt. przeciez tak wspierasz budownictwo komunalne to zrob cos porzytecznego dla mieszkancow i podaj sie wkoncu do dymisji


  Zrób coś pożytecznego, weź kilka głębokich oddechów i kup słownik ortograficzny.
  Poprawa gwarantowana

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2016 09:54 ~Xavery

  POsitwa~POsitwa

  Dlaczego przez 8 lat nie uchwalili ustawy reprywatyzacyjnej?

  Nie przez osiem lat a przez ćwierć wieku. Nie wiem czemu sama PO ma być odpowiedzialna za ustawę reprywatyzacyjną o której mówi się właśnie od ćwierćwiecza i której bały się wszystkie rządy z prawa i lewa.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2016 09:51 ~Xavery

  Mic24~Mic24

  Ohyda, trwanie na stanowisku mimo takich afer oto POwskie standardy. "Mordo ty moja" - idealnie tu pasuje tekst ze starego spotu wyborczego PIS.

  ... który wymyślił i stworzył taki jeden gość niedawno z PO usunięty:)
  Rzeczywistość spotów i propagandy partyjnej ma się tak do realiów jak krzesło elektryczne do zwykłego krzesła. Warto o tym pamiętać by mimowolnie nie stać się do "ciemnym ludem który wszystko kupi".

 • mm_disabled

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2016 09:29 ~mm_disabled

  Przecież w 2013 było już jedno referendum. Była szansa usunąć złodziei z ratusza ale oczywiście warszawiakom nie chciało się ruszyć siedzeń do urn. Podbudowana tym wynikiem pani Hania nabrała wiatru w żagle. Tak więc teraz nie jęczcie, że was okradli bo sami im to umożliwiliście.

 • facepalm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2016 09:20 ~facepalm

  tu nie otrzeba referendum. Tu potrzeba podania się do dymisji jak nie panuje się nad własnymi pracownikami malwersującymi miliony publicznych pieniędzy. Tu się należy więzienie.

 • kaktus364

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2016 09:19 ~kaktus364

  HGW - kończ już, wstydu sobie oszczędź...

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2016 08:46 ~jar

  PROPONUJE NAJPIERW ABY PROKURATURA ZAJĘŁA SIĘ WAŁKAMI:
  -25 BANIEK NA STOCZNIE KTÓRE ZAJ..AŁ RYDZYK.
  -SKOK-I STOJĄ NA GRANICY BANKRUCTWA A ŻONKI PISOWCÓW WYPROWADZIŁY MILIONY
  -GRUNTY KOŚCIELNE KUPOWANE ZA 5% WARTOŚCI A POTEM SPRZEDAWANE ZA 100% PRZEZ KLECHÓW (a rolnik swojemu synowi działki nie może sprzedać) ITP.....można by wyliczać,ale lepiej politycznie kogoś wysadzić..HIPOKRYZJA I OBŁUDA AŻ ŚMIERDZI,ALE SK...NY SWOICH NIE RUSZĄ BANDYCI....(oczywiście jak HGW będzie winna to osądzić)

 • tertek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2016 08:42 ~tertek

  równiejsi~równiejsi

  Prokuratorskiego śledztwa również "Nie chciała sama zainteresowana".
  Więc go nie ma! :)


  Raczej PiS nie chciał on ma teraz władzę nad prokuraturą, sądami etc...

  Widać i on się czegoś boi i to większego bo inaczej już by było śledztwo zatrzymania samobójstwa...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »