Informacje

22.07.2013 12:25 zebrali ponad 230 tys. podpisów

Referendum w Warszawie? Zagłosujesz nawet bez meldunku

SERWISY:

Jeśli dojdzie do referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, będzie mógł wziąć w nim udział każdy mieszkaniec Warszawy nawet, jeśli nie jest zameldowany w stolicy. Wystarczy, że dopisze się do listy wyborców.

Zbieranie podpisów za przeprowadzeniem referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy już się zakończyło. Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej i jej partnerom udało się zebrać ponad 230 tysięcy (aby referendum mogło się odbyć potrzeba 134 tysiące).

Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców

W samym referendum głos może oddać przede wszystkim osoba zameldowana w stolicy. Wśród głosujących mogą znaleźć się również ci zameldowani poza Warszawą, ale stale zamieszkujący miasto.

- Zgodnie z art. 5 pkt 9 Kodeksu wyborczego przez stałe zamieszkanie należy rozumieć zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu. Ocena ta jest zatem oceną faktu zamieszkania i okoliczności sprawy świadczących, że w miejscu pobytu koncentrują się ważne interesy życiowe majątkowe i inne danej osoby. Osoby, które stale zamieszkują w danej gminie są ujmowane w rejestrze wyborców –  wyjaśnia w piśmie przesłanym do redakcji Kazimierz Wojciech Czaplicki, krajowy komisarz wyborczy.

Urzędnicy uwierzą na słowo

Tak więc osoby, które są zameldowane poza Warszawą, ale w stolicy mieszkają na stałe, uczą się i pracują, mogą zostać dopisane do rejestru wyborców. – W odpowiednim urzędzie dzielnicy muszą złożyć odpowiedni wniosek – tłumaczy Agnieszka Kłąb z biura prasowego warszawskiego ratusza.

Jak dodaje, we wniosku musi być zawarta m.in. kserokopia dokumentu stwierdzającego tożsamość. – Musi być też pisemna deklaracja, w której wnioskodawca podaje swoje imiona, nazwisko, obywatelstwo i adres stałego zamieszkania – precyzuje Kłąb.

Czy informacje zawarte w deklaracji będą przez urzędników weryfikowane? – Wierzymy, że ktoś kto napisze, że stale zamieszkuje nasze miasto, pisze prawdę – przyznaje Kłąb.

- Oczywiście trzeba pamiętać, że poświadczenie nieprawy to przestępstwo – zaznacza przedstawicielka ratusza.

Po publikacji tekstu Kłąb doprecyzowała, że w wątpliwych przypadkach urząd może zażądać przedstawienia na przykład umowy najmu mieszkania w Warszawie.

Potrzeba 389 430 głosów

Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział, co najmniej 389 430 osób.

Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

bf//ec

Tak Piotr Guział tłumaczył potrzebę referendum:


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Asia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 14:38 ~Asia

  Katarzyna~Katarzyna

  U mnie pod blokiem też stoi chyba z 8-10 samochodów: TSK, NIL, LLU itp...

  Droga Katarzyno! Nie stałabym pod twoim blokiem z rejestracją NIL, gdyby ktoś w mojej ukochanej Iławie dał mi i mojemu mężowi pracę. Puknijcie się w czoło, zanim osądzicie. Nie jest to naszą winą, że pracę dostaliśmy w Warszawie, a na mieszkanie tutaj nas nie stać. Chętnie bym stąd wyjechała, jednak jakie czasy mamy wszyscy wiedzą. Skończcie z tą chorą nienawiścią

 • styrlic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 18:22 ~styrlic

  co znaczy płaci podatki w warszawie?

  pracuję na umowie o pracę - firma na mnie zarabia i płaci podatki, idę do sklepu, sklep płaci w warszawie podatki (chyba że jakiś lidl czy coś zagranicznego, to zwolnione jest - bezsensowne dla Polski, ale fajnie sobie to załatwili niemcy), tankuję paliwo, czy idę do kina - cala kasa, cały podatek od sprzedawcy w cały VAT zostaje w warszawie, więc chcąc niechcąc - PŁACĘ TU NIEMAŁE PODATKI

  nie widzę problemu aby dofinansować swoją wioskę kilkoma tysiącami PLN w ciągu roku, z czego część i tak idzie jako janosikowe od mojej wioski dla warszawy - "cały naród buduje stolyce"

  nie widzę tez problemu, aby przy obecnych możliwościach komunikacji (internet, telefony, helikoptery...) stolica była gdzie indziej (jak Berno w Szwajcarii) a warszawa niech sobie pozostanie stolicą biznesu

 • kasiia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 17:58 ~kasiia

  Jestem Warszawianka, mam meldunek a nawet posiadam mieszkanie w Warszawie.
  Jednak jestem obecnie n Wybrzazu i nie będę w Warszawie do listopada.
  CZY MIMO WSZYSTKO MOGE ZDALNIE np. korespondencyjnie.albo gdzies w Gdansky, BRAĆ UDZIAŁ W WRSZAWSKIM REFERENDUM?
  Jestem pewna ,że moje nazwisko jest na liście, zawsze było gdy szłam gLosować.

 • ciekawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 17:21 ~ciekawski

  Panie Burmistrzu Guział, co słychać w będzińskiej spółce Interpromex, w której radzie Pan zasiada i pobiera niemałe pieniądze. Jak Pan skomentowałby ten fakt, gdyby to zamiast Pana zasiadała by Pani Gronkiewicz-Waltz?

 • mim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2013 16:05 ~mim

  mieszkam w Warszawie 4 dni w tygodniu, czasem 3. Interesy łączą mnie tak z Warszawą, jak i moją miejscowością (nazwijmy ją Słoikowo Wielkie) i niech mi nikt nie mówi o meldunku w Warszawie, który skomplikowałby mi wszystko po kolei. Ja rozumiem, że im więcej na stolicę tym lepiej (i weselej), ale sorry... gdyby inne metropolie rządziły się takimi prawami jak Warszawa, włącznie z jej dołkami kopanymi pod przyjezdnymi (parkowanie, Karta Warszawiaka itp.)... nie byłyby metropoliami.

 • skipper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2013 12:57 ~skipper


  Agi~Agi

  LLU, NIL,NOL ETC....Przerejestrujcie swoje "bryki", oczywiście najpierw zameldujcie się w "swoich" mieszkaniach i zacznijcie płacić podatki- wtedy porozmawiamy o Warszawie.
  Ps. Jestem FZG i jakoś mogłam to zrobić dla Warszawy, to nic nie boli:)

  klocek~klocek


  Ale w jakim celu sie meldowac?
  Totalnie zbedne zamieszanie z dokumentami i niepotrzebne wydatki.  po co robić w Warszawie zakupy jak można słoiki targać !!!
  Jak to sam słoju stwierdziłeś niepotrzebne wydatki to mozę też niepotrzebnie przebywasz i zabierasz głos w tym mieście ???

 • Misiaq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 15:55 ~Misiaq

  Żeby się rozliczać w Warszawie, nie trzeba być w niej zameldowanym. Wystarczy zmienić NIP3 w danym dla nas urzędzie skarbowym przynależącym do dzielnicy, którą zamieszkujesz obecnie.

 • tychu_juje_bany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2013 20:12 ~tychu_juje_bany

  Gucio~Gucio

  Jak niezameldowani w Warszawie mogą głosować za odwołaniem Prezydent Warszawy ?
  To chyba jakiś żart. Niech odprowadzą podatki, zameldują się to będą mieli prawo wypowiadać się. A jak się nie podoba to jazda do siebie...


  A co z tymi, cxo odprowadzają podatki, ale nie są zameldowani?

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 22:54 ~ola

  Wynajmowałam mieszkania,odprowadzałam podatki ale nigdy , przenigdy nie zameldowałabym najemcy we własnym mieszkaniu. Dosyc cwaniactwa prowincji, przyjechali nachpać się a puste słoiki napełniają w domu. Nie cierpię nachalnych przyjezdnych którzy nie czują sie mieszkańcami Warszawy i nie mają żadnego szacunku dla tego miasta. Dla nich liczy się tylko żeby jak nawięcej wydoić ze struktury miejskiej ...

 • JWB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2013 22:53 ~JWB

  Polecam posty moich klubowych kolegów z Klubu Warszawa Praga Południe Ruchu Palikota na temat odwołania HGW:
  Dominik Pucek
  Lekcja demokracji
  Człowiek uczy się przez całe życie. Ta prawda stara jak świat często jest wygłaszana jako usprawiedliwienie się w sytuacji, kiedy myśląc, że w życiu widzieliśmy już wszystko - życie znienacka potrafi nas zaskoczyć. Ja również myślałem, że w postępowaniu partii, której wyborcą byłem przez długie lata, a która przez siedem lat rządów w Warszawie i sześć w Polsce bardzo skutecznie mnie do siebie zniechęciła, nic mnie już nie zdziwi. Jednak przy okazji akcji referendalnej w Warszawie otrzymaliśmy kolejny pokaz zaskakującej hipokryzji i to w wykonaniu nie byle kogo.
  więcej: http://rppragapoludnie.tumblr.com/post/55792916333/lekcja-demokracji

  Patryk Karwiński
  Dlaczego chcemy ją odwołać?
  Od zarania dziejów wszelkie ruchy zmian formułują się, gdy zachodzą jednocześnie dwa czynniki: ludziom żyje się źle i istnieje realna perspektywa poprawy. Teraz w Warszawie jest źle, bo pomimo ogromnych środków, jakie otrzymała Warszawa z Unii Europejskiej żyje się coraz ciężej, tkanka miejska obumiera, a potencjał stolicy ginie.
  więcej: http://rppragapoludnie.tumblr.com/post/55861217156/dlaczego-chcemy-ja-odwolac

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »