Informacje

27.03.2017 06:10 Frekwencja 46,72 procent

Referendum w Legionowie. Mocne "nie" dla "wielkiej Warszawy"

SERWISY:

W referendum w Legionowie 17 793 mieszkańców, czyli 94,27 procent, wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej. Przeciwnego zdania było 1 081 osób (czyli 5,73 procent). Frekwencja była pond 46-procentowa.

Mieszkańcy odpowiadali tylko na jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?".

Miażdżąca większość

Wyniki referendum przedstawiła w poniedziałek nad ranem miejska komisja referendalna w Legionowie. Jak wynika z jej protokołu, liczba głosów ważnych oddanych w referendum wyniosła 18 tys. 874.

Za tym, żeby Legionowo zostało częścią metropolii warszawskiej oddano 1 tys. 81 głosów, czyli 5,73 proc. głosów ważnych.

Przeciw temu, żeby Legionowo stało się częścią metropolii oddano 17 tys. 793 głosy, czyli 94,27 proc. głosów ważnych.

Aby referendum było wiążące, musiało wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania, czyli około 12 tysięcy mieszkańców Legionowa. Udało się osiągnąć ten wynik. W głosowaniu ostatecznie wzięło udział 19 tys. 58 osób, a uprawnionych do głosowania było 40 tys. 786 osób. Frekwencja wyniosła więc 46,72 proc.

Wysoka frekwencja

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewskiego już w niedzielę, po zakończeniu głosowania, informował, że w wielu komisjach frekwencja wyniosła ponad 40 proc.

Tamara Mytkowska, rzecznik prasowa Legionowa wieczorem podawała, że ponad 90 procent głosujących mieszkańców powiedziało NIE, a frekwencja wyniosła ponad 40 procent.

Jan Grabiec, poseł PO napisał na Twitterze:

Nie było incydentów

- Ze szczątkowych danych można wnioskować, że frekwencja została przekroczona - mówił po 21 Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa. - Komisje zaczęły pracę punktualnie. Głosowanie zakończyło się o godzinie 21. Nie było żadnych problemów czy incydentów - dodaje.

Wyniki spływały z 24 komisji obwodowych.

Sekretarz miasta Legionowa Danuta Szczepanik powiedziała, że o godzinie 21 wszystkie lokale do głosowania zostały zamknięte i dodała, że głosowania przebiegły bez zakłóceń. - Frekwencję będziemy znali, kiedy wpłyną do na protokoły z obwodowych komisji. Liczymy, że ok. godz. 23 wszystkie komisje powinny zgłosić się z protokołami - powiedziała Szczepanik.

Inicjatywa radnych

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w Legionowie wyszli tamtejsi radni. Uchwałę w tej sprawie przyjęli podczas sesji 8 lutego, zdecydowaną większością głosów. "Za" opowiedziało się 21 z 22 radnych. Przeciwko był jedynie Andrzej Kalinowski, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość. Przekonywał, że decyzja o referendum jest przedwczesna, bo projekt PiS jest jedynie propozycją, która będzie jeszcze konsultowana.

Referendum w Legionowie było konsekwencją pomysłu Prawa i Sprawiedliwości na zmianę ustroju stolicy. Pod koniec stycznia politycy PiS zaproponowali, aby do Warszawy przyłączyć 32 okoliczne gminy, które miałyby tworzyć wspólną aglomerację. Na jej czele miał stać wspólny prezydent i wspólna 51-osobowa rada Warszawy.

"Ta ustawa ma jeden cel"

W ramach kampanii informacyjnej gmina zorganizowała serie spotkań z mieszkańcami, podczas których włodarze opowiadali o skutkach ewentualnego wprowadzenia "mega-Warszawy". Pytali też o obawy i wątpliwości płynące od lokalnej społeczności.

- Przerażające jest dla mnie przekonanie, które ma część mieszkańców, że PiS i tak zrobi co chce. Nie będzie się słuchało Legionowa – powiedział przez głosowaniem prezydent Legionowa Roman Smogorzewski.

- Niestety, niektórzy ulegli też propagandzie zaklinania rzeczywistości. Uważają, że aglomeracja rozwiąże wszystkie nasze problemy. Będzie lepsza komunikacja, jedna strefa i więcej autobusów. Wierzą, że dostaniemy jednego prezydenta, który wszystkie gminy doskonale skoordynuje – dodał. Sam w takie zapowiedzi nie wierzy.

Przekonywał, że Legionowo po włączeniu do Warszawy straci nie tylko swoją niezależność, ale i pieniądze, bo będzie musiało dokładać się do wielkiego "superpowiatu" i więcej środków przekazywać na tzw. janosikowe. - Ta ustawa ma jeden cel. Dołożenie do Warszawy pisowskiego elektoratu, który pomoże wybrać dla PiS prezydenta Warszawy – oceniał surowo.

Warszawa i Podkowa też próbowali

O przeprowadzenie podobnego referendum w sprawie poszerzenia Warszawy zabiegali radni Warszawy i Podkowy Leśnej. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera unieważnił jednak ich uchwały. Argumentował to nieodpowiednio sformułowanym pytaniem referendalnym.

Jak tłumaczył Sipiera, Warszawa i Podkowa Leśna pytały o "poszerzenie granic", natomiast kwestia ta może być rozstrzygana wyłącznie w referendum, które zostało zainicjowane przez mieszkańców, a nie radnych. Legionowo wprawdzie również wybrało tę ścieżkę i inicjatywę zgłosili radni. W pytaniu jednak mowy o granicach nie było.

skw/PAP/gp/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ludwik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2017 10:10 ~ludwik

  A w Opolu mają referendum ludzi gdzieś. Pomimo 99 % przeciw włączeniu sąsiednich gmin do Opola zrobili co chcieli a Warszawka przyklasnęła. My naród jesteśmy tylko do grabienia.

 • Legio Ludwisin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2017 09:22 ~Legio Ludwisin

  Legionowo już dawno jest Warszawą.Kto tu mieszka to wie.Na ulicy co drugi na warszawskiej rejestracji.Chamstwo takie ja w stolicy.Referendum przeprowadzone w Legionowie to żart i oszustwo.Każdy wie ,że to zagłębie platformy.Wynik z góry znany. OGrabiec stąd pochodzi.Korupcja i całkowite zniszczenie miasta za rządów prezydenta S,mentora Grabca. Pisory nie mają tutaj żadnych wpływów.Rządzi układ biznesowo-partyjny.Zresztą jaka Warszawa jak nasz prezydent jest dużo bogatszy od prezydent Warszawy.

 • vfvfrt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2017 19:15 ~vfvfrt

  Taka jest prawda. Legionowo i inne gminy boją się chociażby afer reprywatyzacyjnych wzrostu czynszów. Nie chcą wtrącania się w sprawy samorządów i odgórnego budżetu. Jak dotąd nie została przedstawiona żadna konkretna korzyść przyłączenia się do metropolii poza "będzie nam się żyło lepiej", tylko nie wiadomo jakim nam.

 • GEO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2017 13:46 ~GEO

  A ja jestem z Legionowa! Dojeżdżam 20 minut KM do Warszawy (do pracy!) a po pracy wracam do domku, wygrzewać się na tarasie z kubeczkiem kawy! Kocham to :)

 • Volontius

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2017 12:51 ~Volontius

  Jeszcze info dla wszystkich, których boli, że mieszkańcy spoza Warszawy w niej pracują i "ograbiają" stolicę: Podatek za pracowników płaci pracodawca i jeśli firma zarejestrowana jest w Warszawie, to pieniądze z podatku zostają w tym mieście.

 • matka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2017 12:35 ~matka

  w takim razie niech młodziez z Legionowa nie pcha sie do warszawskich liceów, bo zajmujecie miejsca młodziezy ze stolicy. A srednie z waszych ocen wam zawyżają prowincjonalne szkoły.

 • toja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2017 12:24 ~toja


  srik~srik

  proszę nie manipulować i nie wprowadzać opinii publicznej w błąd. To nie prawda że 94,27% mieszkańców nie chce metropolii !!!
  Po pierwsze do referendum poszła mniejszość mieszkańców bo jedynie 46% uprawnionych
  Po drugie głosu w referendum nie zabrała większość mieszkańców bo aż 54% uprawnionych i reszta któranie miała prawa głosować .
  Po trzecie z tych którzy głosowali 17793 osoby nie chce metropolii co stanowi niewiele ponad 30% wszystkich mieszkańców Legnionowa czyli z liczby 54127 mieszkańców na rok 2015
  ERGO - 30% mieszkańców nie chce metropolii
  polak~polak

  to policz jeszcze realne poparcie dla PiSu wg wyników wyborów i frekwencji.


  A jakie było poparcie dla wejścia Polski do EU?

 • DMX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2017 12:23 ~DMX

  rozbawiony~rozbawiony

  Ależ kompleksy w tej Warszawie, coż za irytacja, że Warszawę chcą włączyć do Legionowa. Krytykują, hejtują....chyba rzeczywiście słoiki boją się, że będą mówić. Skąd jesteś? Z Warszawy, koło Legionowa;)

  Ergo przelicz tak samo wybory krajowe ...
  Ergo powoływanie się Pisu na mandat suwerena jest jeszcze mniej warte niz to co napisałeś ...

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2017 12:21 ~Piękny Roman
  Praga Północ~Praga Północ

  Legionowo to taka wiocha, która wszystko zawdzięcza bliskości Warszawy. Pasożytom w dupach się poprzewracało. Pracują w Warszawie, a podatki płacą na wsi. Gdyby nie stolica, to w Legionowie bezrobocie byłoby większej niż na Ukrainie.
  WarsawDay~WarsawDay


  POpieram. Dali PO-PiS. Czas odłączyć od Warszawy, myto wprowadzić, pociągi z Legionowa jadące przez Warszawę nie powinny się w niej nigdzie zatrzymywać. To kopara by opadła wiosze.
  Piękny Roman~Piękny Roman

  I znalazły się 2 kmity co muszą wystawić zła opinie innym.
  Wracać na swoje wiochy i tam leczyć kompleksy.
  Praga Północ~Praga Północ


  A podatki m.in. na remonty i nowe drogi zapłacisz za tych przyjezdnych Ty? Jak tak, to spoko. Ja nie chcę utrzymywać tych darmozjadów spod Warszawy i nie mam ochoty płacić za rozwój i utrzymanie infrastruktury, która jest im potrzebne.

  Zamilcz kmiocie, bo to co odwalasz to zwykły, prymitywny, bezmyślny hejt.
  I zmień nick, bo HAŃBĘ tylko przynosisz Pradze i Warszawie.

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2017 12:09 ~polak

  srik~srik

  proszę nie manipulować i nie wprowadzać opinii publicznej w błąd. To nie prawda że 94,27% mieszkańców nie chce metropolii !!!
  Po pierwsze do referendum poszła mniejszość mieszkańców bo jedynie 46% uprawnionych
  Po drugie głosu w referendum nie zabrała większość mieszkańców bo aż 54% uprawnionych i reszta któranie miała prawa głosować .
  Po trzecie z tych którzy głosowali 17793 osoby nie chce metropolii co stanowi niewiele ponad 30% wszystkich mieszkańców Legnionowa czyli z liczby 54127 mieszkańców na rok 2015
  ERGO - 30% mieszkańców nie chce metropolii

  to policz jeszcze realne poparcie dla PiSu wg wyników wyborów i frekwencji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »