Informacje

11.08.2013 12:55 politycy o sytuacji w warszawie

Referendum, a później wybory? "Platforma zachachmęci"

SERWISY:

- Działacie politycznie, a nie demokratycznie. Zafałszujecie świadomość społeczną – komentował namawianie warszawiaków do niebrania udziału w ewentualnym referendum ws. odwołania prezydent stolicy Ryszard Kalisz (Dom Wszystkich Polska). - To zachowanie antyobywatelskie - dodał Mariusz Kamiński z PiS.

Po premierze i Hannie Gronkiewicz-Waltz, także Bronisław Komorowski zapowiedział, że nie weźmie udziału w referendum. Deklarację prezydenta komentowali goście TVN24.

- Przeciwnicy i zwolennicy pójdą do urn i zdecydują o losie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jest czymś niespotykanym, że prezydent namawia, żeby nie iść na referendum. Mówimy o zachowaniach antyobywatelskich – skomentował w "Rozmowie bardzo politycznej" Mariusz Kamiński (PiS). – Okazało się, że jest prezydentem Platformy Obywatelskiej – dodał.

- Zacytuje Jarosława Kaczyńskiego: w referendum lokalnym, które służy temu, by ewentualnie przerwać kadencję, ten kto ma na to ochotę idzie do lokalu wyborczego określonego dnia, jeżeli nie – zostaje w domu – odpowiedział Kamińskiemu Andrzej Halicki (PO). Zaznaczył, że chodzi o sprawę z 2009 r. dotyczącą odwołania prezydenta Kropiwnickiego w Łodzi. - Jeżeli mówimy o referendum, Hanna Gronkiewicz-Waltz podda się weryfikacji warszawiaków, jestem spokojny, że rozsądek zwycięży - powiedział Halicki.

"Najgorsza rzecz"

Suchej nitki na osobach zniechęcających do udziału w referendum, zarówno teraz jak i w 2009 roku, nie zostawił Marek Sawicki (PSL). - To złe zachowania. Trzeba się skupić na tym, żeby przedstawić osiągnięcia pani Gronkiewicz-Waltz, a nie namawiać do obniżenia frekwencji – zaznaczył.

- Działacie stricte politycznie, a nie demokratycznie. Nie pójdą ci, którzy głosują na "nie", i ci, którzy nie głosują w wyborach i referendach. W związku z tym zafałszujecie stan świadomości społecznej - przekonywał w TVN24 Ryszard Kalisz. - Uczenie społeczeństwa absencji w aktach demokratycznych jest najgorszą rzeczą dla partii funkcjonującej w systemie demokratycznym - dodał.

"Platforma zachachmęci"

Kalisz ma też wątpliwości, czy ewentualne wybory na prezydenta stolicy odbędą się w tym roku. - Jest tydzień różnicy pomiędzy koniecznością zorganizowania referendum, a rokiem do wyborów w normalnym terminie w roku 2014. Jak ja znam życie, platforma zachachmęci. Wyborów nie będzie w tym roku, zobaczycie - przekonywał.

- Jeżeli warszawiacy wypowiedzą się na tak, w sensie zorganizować wybory, będą wybory – odpowiedział mu Andrzej Halicki.

"Zebrali 140 tys. podpisów"

Na razie jednak wciąż nie wiadomo, czy do referendum w ogóle dojdzie.

W piątek pisaliśmy, że według nieoficjalnych informacji warszawska delegatura Krajowego Biura Wyborczego doliczyła się niezbędnej ilości głosów, by przeprowadzić referendum w stolicy.

Z kolei Polska Agencja Prasowa dowiedziała się nieoficjalnie w delegaturze biura wyborczego, że liczenie głosów wciąż trwa, a postanowienie komisarza zostanie wydane w ostatnim możliwym terminie.

Będzie komisarz?

Gdyby Gronkiewicz-Waltz została odwołana, osobę pełniącą funkcję prezydenta miasta (tzw. komisarza) niezwłocznie wyznaczyłby premier. Swoją funkcję pełniłaby ona do czasu wyboru nowego prezydenta.

W takich sytuacjach premier zarządza też przedterminowe wybory, jednak zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym wyborów takich nie przeprowadza się, jeżeli ich data miałaby przypaść w okresie sześciu miesięcy przed zakończeniem kadencji prezydenta. Gdyby przypadła ona w okresie dłuższym niż sześć a krótszym niż 12 miesięcy przed zakończeniem kadencji, decyzję o nieprzeprowadzaniu wyborów może podjąć rada miasta. Wówczas tzw. komisarz sprawuje władzę w mieście do końca kadencji samorządu.

Obecna kadencja kończy się 21 listopada 2014 r., więc jest raczej pewne, że termin wyborów przypadłby w okresie między 6 a 12 miesiącami przed końcem kadencji. Gdyby decyzję w sprawie wyborów podejmowała rada miasta, wynik głosowania jest raczej przesądzony - większość w radzie ma Platforma Obywatelska, której Gronkiewicz-Waltz jest wiceprzewodniczącą.

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stąd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2013 12:17 ~stąd


  Stąd~Stąd

  Zastanowiłem się nad wypowiedziami osób broniących obecnej prezydent. Wypowiadają się że są zadowoleni że coś się robi, że to widać i kiedyś się skończy i będzie lepiej.
  Nie ma dla tych osób znaczenia że prace prowadzone są chaotycznie, że wiele rzeczy robionych jest byle jak i drogo, że można by wiele prac skoordynować w taki sposób żeby jak najmniej utrudniać życie nam, a co najważniejsze nie ma znaczenia to że wszystko się robi na KREDYT który następne pokolenia będą spłacać bo my nie damy rady.
  Takie rządzenie jest bardzo łatwe. Byle co byle jak byle było i w dodatku za nasze i naszych dzieci i wnuków pieniądze.
  A co się dzieje w Warszawie daje przykład zalania Trasy Toruńskiej. Oficjalnie została zalana przez złą konstrukcję odwodnień. Tylko że w czasie wielkich opadów w ostatnich dniach ani przez wszystkie poprzednie lata nie została nigdy zalana. Jest to dowód na zaniedbania a nie na złą konstrukcję, którą by zalewało za każdym razem.

  maaaciek~maaaciek

  I tu wychodzi niewiedza słoików.... Trasa AK lezy w gesti Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowyc i .... Miasto nie ma nic do tej drogi. Trzeba wpierw wiedzieć o co się walczy, a nie jak baran iść na rzez...

  Ty wiesz swoje ja wiem swoje
  To Hanna w tv oskarżała budowniczych trasy za zalanie
  a na słoiki moglibyśmy się policytować ale wali mi to

 • Karl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2013 11:24 ~Karl

  Suweren~Suweren

  Zatrudnij menadżera i powiedz mu, że przez 4 lata ma gwarancję zatrudnienia, bo szkoda Ci pieniędzy na koszty rekrutacji i obawiasz się, że jego wymiana mogłaby powodować jakieś perturbacje. I potem zastanawiaj się dlaczego nie jest zmotywowany. Dlaczego Cię olewa, zatrudnia znajomych i śmieje Ci się w twarz. Absurd.

  Ludzie, myślcie jak właściciele tego kraju. Jak pracodawcy polityków. Jak suwereni. A nie jak bydło.


  Mistrzu, gdybyś umiał czytać ze zrozumieniem byłoby łatwiej. Po odwołaniu HGW będzie komisarz, który znając życie nie będzie podejmował żadnych nowych inwestycji, ważniejszych decyzji, jedynie będzie nadzorował działalność miasta w codziennych sytuacjach (pensję, podpisy).
  Wracając do Twojego przykładu, czy firma zwolniłaby menadżera wiedząc, że to koszt ok 7 mln (taki jest koszt referendum), co spowoduje, że i tak nie będzie mogła zatrudnić nowego pracownika (komisarz a potem wybory na jesieni 2014) i nie będzie miała możliwości dalszego rozwoju? Czy ktoś z prywatnej kasy wyrzuciłby o tak 7 mln tylko po to żeby zaistnieć w mediach (pan Guział), a nie przyniesie żadnego efektu?
  Ok wyrzucicie HGW, która pewnie zaraz znajdzie lepszą posadę a w rzeczywistości nic się nie poprawi!

 • Suweren

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2013 10:36 ~Suweren

  Zatrudnij menadżera i powiedz mu, że przez 4 lata ma gwarancję zatrudnienia, bo szkoda Ci pieniędzy na koszty rekrutacji i obawiasz się, że jego wymiana mogłaby powodować jakieś perturbacje. I potem zastanawiaj się dlaczego nie jest zmotywowany. Dlaczego Cię olewa, zatrudnia znajomych i śmieje Ci się w twarz. Absurd.

  Ludzie, myślcie jak właściciele tego kraju. Jak pracodawcy polityków. Jak suwereni. A nie jak bydło.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2013 10:16 ~Xavery

  Top~Top

  Brawo! Odbijemy stolice z rąk HGW a potem cały kraj z rąk poasożytów z PO!


  A potem jak w Panu Tadeuszu: "jakoś to będzie". Geny warcholstwa przekazywane i pielęgnowane przez stulecia wykończą ten kraj.

 • WWW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2013 09:58 ~WWW

  Top~Top

  Brawo! Odbijemy stolice z rąk HGW a potem cały kraj z rąk poasożytów z PO!


  DYZI MARZYCIEL

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2013 09:42 ~Rafał


  Rafał~Rafał


  Dlaczego obrażasz ludzi, którzy są zadowoleni z rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz?

  Dla mnie to referendum to wyrzucenie w błoto pieniędzy, które można wydać na lepszy cel. Do końca kadencji pozostał rok.
  Mnie rządy p. Prezydent w wielu aspektach się nie podobają,
  ale są także plusy. Nie jestem pewien czy głosowałbym na Hannę Gronkiewicz-Waltz w kolejnych wyborach, ale na pewno w referendum udziału nie wezmę, bo nie godzę się na takie marnotrawienie pieniędzy na rok przed zakończeniem kadencji.
  Szeroki gest~Szeroki gest

  Rozumiem, że odpowiada ci rozrzucanie worków naszych pieniędzy przez HGW i jej ekipę ? Przez ten rok, który jej został do końca kadencji, zdołałaby wyczyścić miejską kasę do dna. Niebagatelną pozycję stanowiłyby w dalszym ciągu hojne nagrody i premie dla personelu jej podległego.


  Nie bój się, kasy miejskiej nie wyczyści do dna. Z resztą nie ma się co łudzić, że po przyjściu nowej ekipy zmieni się coś na lepsze.

 • LyingLion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2013 09:31 ~LyingLion

  Postawy antyobywatelskie:) A Pamiętacie taki apel "Zabierz babci dowód"? Cała platforma...

 • wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2013 09:26 ~wwa

  Top~Top

  Brawo! Odbijemy stolice z rąk HGW a potem cały kraj z rąk poasożytów z PO!


  TAAAK!!! Oddajmy wszystko innym pasożytom, którzy już liczą które stołki zajmą ich pasierbice, szwagry i siostrzeńce!!

 • lolz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2013 09:16 ~lolz

  Top~Top

  Brawo! Odbijemy stolice z rąk HGW a potem cały kraj z rąk poasożytów z PO!

  po czym oddamy go w ręce prawdziwie polskich pasożytów z PiS...

 • Karl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2013 09:07 ~Karl  mądrala~mądrala

  To referendum może być ciekawe z jednego punktu widzenia: pokaże ilu idiotów mieszka w Stolicy. Idiotą będzie ten kto pójdzie na wybory i zagłosuje PRZECIW odwołaniu HGW. Myślący albo zagłosują ZA odwołaniem, albo nie pójdą wcale.
  Rafał~Rafał


  Dlaczego obrażasz ludzi, którzy są zadowoleni z rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz?

  Dla mnie to referendum to wyrzucenie w błoto pieniędzy, które można wydać na lepszy cel. Do końca kadencji pozostał rok.
  Mnie rządy p. Prezydent w wielu aspektach się nie podobają,
  ale są także plusy. Nie jestem pewien czy głosowałbym na Hannę Gronkiewicz-Waltz w kolejnych wyborach, ale na pewno w referendum udziału nie wezmę, bo nie godzę się na takie marnotrawienie pieniędzy na rok przed zakończeniem kadencji.
  Szeroki gest~Szeroki gest

  Rozumiem, że odpowiada ci rozrzucanie worków naszych pieniędzy przez HGW i jej ekipę ? Przez ten rok, który jej został do końca kadencji, zdołałaby wyczyścić miejską kasę do dna. Niebagatelną pozycję stanowiłyby w dalszym ciągu hojne nagrody i premie dla personelu jej podległego.


  a Ty myslisz, że inne ekipy nie będą rozdawać nagród? Myślisz, że Pan Guział nie rozdaje premii na Ursynowie?
  Akurat jeśli chodzi o kasę miasta to jak na takie trudne czasy to nie jest tak w tragicznym stanie jak Ci się wydaje, proponuje najpierw zapoznać się ze stanem budżetu a nie wypisywać głupoty!!
  HGW ma plusy i minusy ale patrząc na innych prezydentów większych miast to HGW nie jest najgorsza więc odwolywanie jej przed wyborami jest stratą kasy!!
  Pan Guział chciał wypłynąć na pierwsze strony gazet i to mu się udało. Oczywiście nie chciał kandydować, ale wg niego lud go potrzebuje i to zmotywowało go do kandydowania! haha, kto jeszcze wierzy tym wszystkim politykom?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »