Informacje

02.09.2015 18:47 uprawnionych do głosowania 30 486 693 osób

Referendum 6 września.
Sprawdź jak głosować

SERWISY:
6 września zagłosujemy w ogólnokrajowym referendum w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, uprawnionych jest 30 486 693 osób. Głosujesz w Warszawie? Przeczytaj poradnik.

W niedzielę Polacy odpowiedzą na trzy pytania, dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika. Miasto przygotowało pomoc dla głosujących ze specjalnymi potrzebami.

W dniu referendum, Warszawa zapewnia wyborcom z niepełnosprawnością ruchową i starszym bezpłatny transport od miejsca zamieszkania (lub innego wskazanego miejsca), do lokalu obwodowej komisji referendalnej i z powrotem.

Transport

Dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne, które głosują w lokalu dostosowanym do ich potrzeb, a nie mają możliwości dojazdu, mogą liczyć na pomoc miasta. Urząd zapewnia specjalistyczny transport realizowany w systemie „od drzwi do drzwi”, czyli osoba niepełnosprawna objęta jest usługą od drzwi mieszkania, do lokalu referendalnego i z powrotem.

Zamówienia przyjmowane są do soboty, 5 września, w godz. 8.00-16.00 pod nr telefonu 22 298-59-00 i 720-915-300. Osoby dzwoniące po godzinie 16.00 mogą nagrać zgłoszenie na automatyczną sekretarkę podając numer telefonu do siebie oraz imię i nazwisko, operator oddzwoni w ciągu 24h). Istnieje również możliwość złożenia zamówienia na transport specjalistyczny w formie elektronicznej poprzez przesłanie wiadomości na adres bus@specjaltrans.pl.

Dla osób starszych

Osoby uprawnione do udziału w referendum, mający problemy z poruszaniem się, a nie wymagający specjalistycznego transportu, np. osoby starsze, mogą w dniu referendum zgłaszać się do straży miejskiej w sprawie transportu do punktów wyborczych.

Zgłoszenia będą przyjmowane 6 września pod specjalnie uruchomionym nr tel. 22 598 69 29 w godzinach 07.00 – 19.00. Czas dowozu będzie uzależniony od liczby osób oczekujących. Do dyspozycji osób starszych będą wyznaczone patrole straży miejskiej.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Osoba uprawniona do udziału w referendum, która zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem referendum, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której osoba uprawniona do udziału w referendum będzie ujęta w spisie osób uprawnionych do udziału w referendum, najpóźniej do dnia 4 września.

Może on zostać złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Do odbioru zaświadczenia osoba uprawniona do udziału w referendum może upoważnić inną osobę. Wówczas osoba występująca o wydanie zaświadczenia sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie (może to być jeden dokument), w którym wskazuje swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL, a także dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia.

Osoba uprawniona do udziału w referendum, której wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślona ze spisu osób uprawnionych do udziału w referendum w miejscu stałego zamieszkania.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Wnioski przyjmowane są w urzędach dzielnic, w godzinach ich pracy (poniedziałek w godz. 8.00 – 18.00, od wtorku do piątku, w godz. 8.00 – 16.00).

kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • picset

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 15:33 ~picset

  To prawda ze PIS i PO sa za rozbudowa sejmu i zwiekszeniem liczby poslow ?

 • scamd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 14:21 ~scamd


  scand~scand

  Nie mam zamiaru brać udziału w hucpie za 100 melonów zabranych z kieszeni podatników przez notariusza tuska.
  Panic~Panic

  Notariusz Tusk w tym czasie siedział już w bezpiecznej odległości w Brukseli. Ta hucpa to zasługa byłego prezydenta, który nagle przeraził się, że zostanie byłym prezydentem i naprędce zarządził to referendum ( Nie wiadomo po co ).

  Nie zrozumiałeś moich intencji, napisałem nie NOTARIUSZ TUSK tylko NOTARIUSZ TUSKA majac na myśli byłego prezydenta, który podpisywał wszystko co mu kazał tusk

 • Przeczytajcie pytania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 13:13 ~Przeczytaj…

  Rozmawiałem z kilkunastoma osobami; każda odpowiedziała, że pytanie brzmi "Czy opowiadasz się za finansowaniem partii z budżetu". Akcja plakatowa PO utwierdza nas w tym błędnym przekonaniu.

  Czytajmy:
  ----
  "Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?."
  ----

  Pytanie nie brzmi więc ""CZY partie mają być finansowane z budżetu". Pytanie dotyczy bliżej nieokreślonej ZMIANY SPOSOBU finansowania partii z budżetu.

  Jakie to mogą być zmiany? Na wszelki wypadek nikt z naszych Przywódców nie wypowiada się na ten temat. Weźmy kilka przykładów:
  1) wycofujemy wszelkie dotacje dla partii budżetu
  2) wszystkie dotacje muszą być przekazywane gotówką
  3) z budżetu finansowana jest wyłącznie działalność PO
  4) każada dotacja ma być przeznaczona na konkretny cel
  5) na działalność partii przeznaczamy minimum 25% budżetu państwa
  itd...
  Każda z tych "ZMIAN" jest realizacją odpowiedzi "TAK". Odpowiedź "tak" lub "nie" znaczy tyle samo, co "Wybieram bramkę nr1" lub "Wybieram bramkę nr2".

 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 13:10 ~paweł

  To referendum zawiera tak ważne pytania dla kraju że wolę zostać w domu i obejrzeć dobry film niz fatygować sie do lokalu i glosować w sprawach nieistotnych dla mnie.

 • lukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 12:25 ~lukasz


  Antysystemowiec~Antysystemowiec

  Świadomie nie idę.
  Nie i już~Nie i już

  A ja dlatego, że zapamiętałem dobrze sugestie Platformy z warszawskiego referendum. Namawiano nas wtedy usilnie, żeby nie iść głosować, bo pupilka PO, pani Waltz jest napastowana przez wrogie siły i trzeba ją ratować.

  No to nie idź kogo to obchodzi

 • Nie i już

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 11:42 ~Nie i już

  Antysystemowiec~Antysystemowiec

  Świadomie nie idę.

  A ja dlatego, że zapamiętałem dobrze sugestie Platformy z warszawskiego referendum. Namawiano nas wtedy usilnie, żeby nie iść głosować, bo pupilka PO, pani Waltz jest napastowana przez wrogie siły i trzeba ją ratować.

 • Domcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 10:00 ~Domcia

  Chyba analfabeci...

  rexmh~rexmh

  ja nie ide na wybory bez znaczenia my jestesmy nieslyszacych wiec nie bede . nie dla nas wybory glusi.

 • Antysystemowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 09:08 ~Antysystemowiec

  Świadomie nie idę.

 • Calypso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 08:33 ~Calypso

  Niezdecydowana~Niezdecydowana

  No i nadal nie wiem jak glosować. Które okienka zakreślić?

  A nie lepiej udać się na grzyby, albo na lody ? Na to przynajmniej nie szkoda czasu.

 • Panic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2015 08:31 ~Panic

  scand~scand

  Nie mam zamiaru brać udziału w hucpie za 100 melonów zabranych z kieszeni podatników przez notariusza tuska.

  Notariusz Tusk w tym czasie siedział już w bezpiecznej odległości w Brukseli. Ta hucpa to zasługa byłego prezydenta, który nagle przeraził się, że zostanie byłym prezydentem i naprędce zarządził to referendum ( Nie wiadomo po co ).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »