Informacje

17.01.2017 16:06 absurd na targówku

Referat świadczeń rodzinnych
niedostępny dla... rodziców

SERWISY:

Niełatwe jest życie rodzica, który chce załatwić na Targówku formalności związane np. z programem 500+. Do urzędu wiodą strome schody. Winda? Owszem, jest, ale ochroniarz nie pozostawia złudzeń: tylko dla niepełnosprawnych.

Referat Świadczeń Rodzinnych to miejsce odwiedzane przez rodziców wyjątkowo często. To właśnie tam składane są wnioski o pieniądze z programu 500+, becikowe czy inne zapomogi dla rodzin.

"Żyjemy w XXI wieku, w dużym mieście, wydawałoby się, że matka miesiąc po porodzie z niemowlakiem w wózku może bez przeszkód udać się do takiego urzędu złożyć stosowne dokumenty i po miesiącu cieszyć się pomocą od państwa. Nic bardziej mylnego" – napisała do nas Reporterka 24 mama Wiktorii.

I zaprosiła na Targówek.

Winda? Jest, ale…

Chcąc dostać się do budynku trzeba pokonać strome schody. Wystarczy dobrze się rozejrzeć, by dostrzec miłą niespodziankę – znaczek z informacją o windzie. "Udajemy się we wskazane miejsce, dzwonimy dzwonkiem, z okna wygląda pan ochroniarz i informuje nas, że winda przeznaczona jest tylko dla osób niepełnosprawnych. Na pytanie czy nie wpuści pan matki z dzieckiem w wózku pada odpowiedź, że nie" – opisuje dalej mama Wiktorii.

Na miejsce udał się reporter tvnwarszawa.pl. – Schody nie są duże. Mają dziewięć stopni, ale nie ulega wątpliwości, że dla rodzica z wózkiem stanowią duży problem. Zwłaszcza teraz – zimą, kiedy jest tu bardzo ślisko – opisuje Mateusz Szmelter.

Jak dodaje, winda jest kilka metrów dalej. Zaraz obok znajduje się dyżurka ochroniarza. Podczas wizyty naszego reportera stała pusta. – Jest kartka z informacją, że z windy mogą korzystać osoby niepełnosprawne, ewentualne ich opiekunowie. Jednocześnie nie widzę tutaj kolejki osób, które próbowałyby wjechać, więc to dziwne, że zabrania się korzystania osobom z wózkami dziecięcymi – przyznaje Szmelter.

"Czy tak powinno wyglądać miejsce stworzone w dużej mierze dla rodziców z małymi dziećmi?" – zastanawia się nasza czytelniczka.

Urząd wyjaśni sprawę

Z jej pytaniem zwróciliśmy się do urzędu dzielnicy. Rzecznik Rafał Lasota przekonuje, że zakaz wynika z zaleceń producenta. - Winda jest przeznaczona tylko dla osób niepełnosprawnych i wózek dziecięcy nie może w niej jechać. Poprosiliśmy nawet o opinię prawną, która potwierdziła, że osoby inne niż niepełnosprawne nie mogą z niej korzystać – mówi.

Co nie oznacza, że rodzic powinien zostać bez pomocy. – Ochroniarz powinien pomóc tej pani i wnieść wózek na piętro. Taką wydaliśmy dyspozycję. Dlaczego tak się nie wydarzyło? Staram się wyjaśnić tę sprawę – zapewnia.

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 17:02 ~Piękny Roman

  Marta~Marta

  Miałam podobny problem jakiś czas temu, właśnie w tym urzędzie. Podjazdu żadnego, winda nie działała i nawet nikt nie wyjrzał jak naciskalam przycisk. Musiałam sama wciągać wózek z dzieckiem po schodach, a pan ochroniarz stal i się przyglądał tylko moim wysiłkom. Dobrze, że chociaż drzwi otworzył. Szkoda mi matek zwłaszcza tych po cesarce, jeśli muszą same się tak męczyć żeby załatwić sprawę w tym urzędzie. Z własnego doświadczenia wiem jaki jest ból przy próbach podniesienia czegoś.

  Łolaboga, to jak ludzie kiedyś żyli jak wind było mało (lub w ogóle), wózki cięższe i miej poręczne.... no jak oni żyli.
  U mnie w bloku jest 6 schodów i dopiero winda, na dzień dzisiejszy 3 rodziny mają małe dzieciaki w wózkach i... i kurcze wszyscy żyją, mają się dobrze i nie marudzą.

 • lop123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 16:03 ~lop123

  skąd tyle złości i agresji ? skoro budynek został przerobiony na potrzeby obywateli i to głównie matki z niemowlakami go najczęściej odwiedzają to chyba trochę chore jest że mają problem z wejściem. dla osoby zdrowej żaden problem wskoczyć na 4 piętro ale dla laski która urodziła taszczyć wózek pod górę to jest wyzwanie. Pozdrawiam wszystkich nerwusów

 • Polak Mały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 09:18 ~Polak Mały

  W du..ch wam się poprzewracało, jaka winda? jakie tu są trudności z wejściem? Ostatnio widziałem na Chrzanowskiego na Pradze Południe faceta niepełnosprawnego, który codziennie chodzi z IV - go piętra w tą i z powrotem, bez windy oczywiście. Jeszcze do tego poza kulami taszczył na górę zrobione sobie zakupy. I tak codziennie !!! A tu raz w miesiącu, lub rzadziej po 500+ ktoś przyjdzie i wielkie halo!!!

 • wujek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 08:32 ~wujek dobra rada

  tefałen nie ma juz innych tematów?
  kilka schodków to naprawdę problem? ruszcie dupy!!!!

 • nici

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 07:23 ~nici

  500+ można złożyc przez aplikacje bankową niekoniecznie trzeba po CESARCE leciec do urzedu

 • Kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 00:49 ~Kamil

  remont i "przystosowanie" tego bloku do funkcji OPS kosztowało 19 mln zł, a problem ze schodami jest od 2013 roku, albo i wcześniej.

 • Kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 00:44 ~Kamil

  od kilku lat tak jest, raz na trzy miesiące pojawia się o tym jakiś artykuł i co ? i nic, bez zmian.

 • Marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 22:52 ~Marta

  Miałam podobny problem jakiś czas temu, właśnie w tym urzędzie. Podjazdu żadnego, winda nie działała i nawet nikt nie wyjrzał jak naciskalam przycisk. Musiałam sama wciągać wózek z dzieckiem po schodach, a pan ochroniarz stal i się przyglądał tylko moim wysiłkom. Dobrze, że chociaż drzwi otworzył. Szkoda mi matek zwłaszcza tych po cesarce, jeśli muszą same się tak męczyć żeby załatwić sprawę w tym urzędzie. Z własnego doświadczenia wiem jaki jest ból przy próbach podniesienia czegoś.

 • drizzt666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 18:12 ~drizzt666

  Bareizm. Debilizm. Osoba pełnosprawna popsuje windę, matka z wózkiem dziecięcym też ale już osoba na wózku czy z kulami nie?

 • ttytyty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 17:45 ~ttytyty

  Hehe a ochroniarz jak tv zobaczył to spier... A ta winda to przepraszam za czyje pieniądze została tam wybudowana ? Ufoludków ? Czy te biurwy co tam siedzą to przynoszą jakąś korzyść społeczeństwu ? Są raptem od tego żeby przekazywać pieniądze z jednych rąk do drugich (nie generują żadnego przychodu dla państwa) a nawet dostać się tam do nich nie można. A to wszystko w nowo "rewitalizowanym" hucznie otwieranym przez hgw, byłym hotelu robotniczym zmienionym w blok komunalny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »