Informacje

13.01.2017 12:59 Znaleziono 2,6 tysiąca zabytków

Reduta Ordona przebadana.
"To jeden wielki cmentarz"

SERWISY:

Wyposażenie wojskowe, monety, fosa i "wilcze doły" ze szczątkami setek żołnierzy polskich i rosyjskich. To wszystko odkryto podczas kilkuletnich badań na Reducie Ordona, miejscu walk powstania listopadowego na Ochocie.

Lokalizacja Reduty Ordona, miejsca walk powstania listopadowego przy obecnej ul. Na Bateryjce na warszawskiej Ochocie, a nie - jak wcześniej sądzono - na terenie Woli, została potwierdzona w 2010 r.

W piątek w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN odbyło się zebranie naukowe poświęcone omówieniu wyników badań archeologicznych prowadzonych na Reducie.

Sześć lat badań

- Badania na Reducie Ordona prowadzimy od 2010 roku i zakończyliśmy je w tej części wstępnej w 2013 roku. Rozpoznaliśmy mniej więcej jedną trzecią z tego, co pozostało z Reduty po różnych pracach związanych z przebudowami na tym terenie. W kolejnych latach również były prowadzone badania, jednak na dużo mniejszą skalę - opowiadał Wojciech Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

W sumie przebadano trzydzieści kilka arów terenu i odkryto - jak podkreślił - wszystkie najistotniejsze relikty związane z Redutą. Wśród nich fosę, podstawę wału i tzw. wilcze doły.

- Okazały się one jednym wielkim cmentarzem, na którym pochowano około stu kilkudziesięciu żołnierzy zarówno polskich, jak i rosyjskich. Znaleźliśmy wyposażenie, którym dysponowali, osobiste rzeczy, takie jak dewocjonalia, ale również monety, wyposażenie wojskowe. I oczywiście to wszystko, co było związane ze szturmem. Tak więc jak na wydarzenia, które działy się w sumie ok. 2,5 godz. mamy 2,6 tys. zabytków. Reszta jeszcze czeka i mamy nadzieję na kontynuację tych badań - powiedział.

Reduta w rejestrze zabytków

Obecna na spotkaniu mazowiecka wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska dodała, że Reduta Ordona została kolejny raz wpisana do rejestru zabytków, ponieważ pierwszy wpis został uchylony.

- Ale została wpisana w organicznym zakresie jako pole bitwy, ponieważ trzy kolejne ekspertyzy zlecone głównie przez Ministerstwo Kultury nie wskazały precyzyjnie lokalizacji samej Reduty, samego szańca. Zamierzamy to zrobić w tym roku, jeżeli pozyskamy środki na nieinwazyjne badania georadarowe - mówiła Jezierska.

Jak zaznaczyła, ich koszt jest znaczny, bo około 60 tys. brutto. Dlatego potrzebna jest pomoc ministerstwa i "jest duża szansa, że położenie szańca zostanie precyzyjnie określone".

- Wtedy wpiszemy kolejny raz w nowej decyzji to, co zostanie odkryte. Na razie jest wpisane samo pole bitwy z rygorem natychmiastowej wykonalności, ale oczywiście od tego są odwołania. Jeden z deweloperów hiszpańskich chce się spotkać i rozmawiać, więc zobaczymy, co przyniesie czas i czy uda się to miejsce uchronić przed zabudową. Może nie uchronić całkowicie, ale może nie tak inwazyjną jak to planują właściciele, czyli gęstą zabudowę mieszkaniową - podkreśliła.

Archeolodzy i stowarzyszenia społeczne od dłuższego czasu zabiegali o wpisanie tego terenu do rejestru zabytków celem ochrony przed zabudową deweloperską. Zwracali również uwagę na dewastacje mające wcześniej miejsce na terenie Reduty powstające w wyniku rabunkowych poszukiwań i nielegalnych wykopów ziemnych.

Obrona Reduty

Obrona Reduty Ordona miała miejsce podczas powstania listopadowego 3 lub 4 września 1831 roku, rano około godz. 6 i trwała prawdopodobnie 1,5 godziny. Fortyfikacji broniło sześć dział, a załoga mogła liczyć maksymalnie około 200 żołnierzy. Nie dowodził nimi - jak to opisał Mickiewicz - Julian Konstanty Ordon, lecz mjr Ignacy Dobrzelewski. W wyniku walk poległo wówczas kilkuset polskich i rosyjskich żołnierzy.

REDUTA ORDONA 2016. ZOBACZ FILM NAGRANY W HOŁDZIE POWSTAŃCOM:

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • prut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2017 21:36 ~prut

  Budowa Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie powoli dobiega końca, może kościół pomyślałby o nowym zadaniu, aby postawić na tym terenie świątynię dziękczynną ku pamięci poległego oddziału obronnego?

 • nutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2017 20:09 ~nutek

  grymasik~grymasik

  Zawsze mnie zastanawiała nazwa ulicy "Na bateryjce". Teraz to ma sens, tylko dlaczego zdrobniale, kiedy została nazwana i dlaczego nawiązuje nazwa do baterii (forteczne?) skoro dopiero teraz odkryto tę redutę?


  Bo bateria była tam później. Stąd to podwyższenie terenu. 100 lat temu ulica nazywała się Bateryjna, zmiany na obecną dokonano chyba w PRL-u.

 • kaktus443

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 17:25 ~kaktus443

  Z tymi badaniami to się spieszcie. Założę się, że deweloperzy już posmarowali gdzie trzeba i na wiosnę ruszy tam nowa inwestycja. A słoje już szykują kasę na apartamenty.

 • Pokusa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 16:55 ~Pokusa

  Meczet ~Meczet

  Czemu postawiono tam meczet ??? Jakim prawem na Reducie stanął meczet ???

  Bo fundatorzy płacili żywą gotówką ( Wymienialną ).

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 16:54 ~Jan

  To ilu w końcu poległo tych żołnierzy? Kilkuset czy 2,5 tys?

 • zły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 16:39 ~zły

  a ja czekam na prezydenta wawy który wreszcie przestanie wszystko zabudowywać! stolica nie potrzebuje kolejnych biurowców czy apartamentowców bo obecne i tak w połowie stoją puste! niech developerzy zabiorą swoje spocone łapska precz od tzw. 'nieużytków' jak na przykład Reduta Ordona!

 • grymasik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 15:55 ~grymasik

  Zawsze mnie zastanawiała nazwa ulicy "Na bateryjce". Teraz to ma sens, tylko dlaczego zdrobniale, kiedy została nazwana i dlaczego nawiązuje nazwa do baterii (forteczne?) skoro dopiero teraz odkryto tę redutę?

 • Lech54

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 15:46 ~Lech54

  Teren Reduty powinien być chroniony przed zabudową , symbolicznie ale widocznie powinno być to miejsce oznaczone jako teren walk powstańczych z 1831 roku;nie wszystko da się wydobyć z ziemi , dlatego trzeba pomyśleć o sposobie upamiętnienia tego miejsca w sposób wykluczający zabudowę na tym terenie.

 • MK75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 15:29 ~MK75

  Duży cmentarz istniał kiedyś przy ul. Świętokrzyskiej i Wareckiej. I co - jest zabudowa...

 • s7v6u6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 14:50 ~s7v6u6

  proponuję na terenie postawić wielki kościół, albo przynajmniej krzyż przewyższający sąsiedzki meczet !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »