Informacje

06.03.2013 10:32 Premiera "W Kratkę" 8 marca

Recydywistki i artyści
robią nowe pismo

SERWISY:


W areszcie Warszawa–Grochów powstało nowe pismo "W Kratkę". Tworzą go ramię w ramię
kryminalistki z przypadku i recydywistki z długimi wyrokami, a za grafiki odpowiadają znakomici polscy artyści.

- Idealny związek to taki, w którym nie ma miejsca na zdradę. W związku konieczna jest lojalność, obopólna szczerość, miłość, bez względu na przeszłość – opowiada osadzona w grochowskim areszcie Ewelina na łamach magazynu "W Kratkę". Preimera pierwszego numeru już 8 marca.

"W Kratkę" jest więziennym magazynem, którego redakcję tworzy kilkanaście kobiet przebywających w więzieniu. Wszystkie odsiadują wyroki w systemie zamkniętym, wśród nich dużą grupą stanowią recydywistki i osoby z długimi wyrokami.

"Działamy jak Playboy"

Piszą o swoim życiu codziennym, ale i marzeniach, wolności, czy planach na przyszłość. Często udział w warsztatach nauki pisania jest sposobem na walkę z nałogiem narkotykowym. Jednak przede wszystkim, pisanie pozwala podnieść autorkom własną samoocenę.

- Pół żartem, pół serio mówię, że działamy trochę jak "Playboy". To gazeta, gdzie są poważne teksty w połączeniu z dosyć frywolnymi zdjęciami. Tu łączymy teksty więżniów ze sztuką wysoką. To nie są ilustracje z jakichś zbiorów, ale oryginane prace polskich artystów, często robione na zamówienie kwartalnika - mówi Leszek Wejcman, redaktor naczelny "W Kratkę".

Kwartalnik więzienny

Wydawcą magazynu jest Fundacja Dom Kultury, która od dwóch lat prowadzi w zakładzie karnym na Olszynce Grochowskiej zajęcia artystyczno-resocjalizacyjne. Dzięki fundacji, z więźniarkami spotkali się m. in. dziennikarz Leszek Gnoiński, reżyser Sławomir Piwowarski, artysta Paweł Althamer, czy wokalistka Natalia Przybysz z zespołu Sistars.

"W Kratkę" jest kwartalnikiem. Pismo jest bezpłatne i będzie wychodzić w nakładzie kilkuset egzemplarzy (pierwsze wydanie – 200 sztuk). Magazyn jest dystrybuowany głównie w zakładach karnych w całej Polsce. Dla pozostałych czytelników "W Kratkę" jest dostępne w wersji on-line.

Autorką szaty graficznej jest Magdalena Byczewska. Oryginalne ilustracje są tworzone lub użyczane przez wielu znakomitych artystów-plastyków. Są wśród nich Dobrawa Borkała, Justyna Kabala, Eliza Proszczuk, Małgorzata Brus oraz Paweł Althamer.

lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • recenzent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2013 19:40 ~recenzent

  bardzo dobra inicjatywa, może te babki zobaczą, że można robić coś sensownego, a proszki i przemoc zostawić dla marginesu

 • Śpiewająca_recydywa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 10:51 ~Śpiewają…

  Czekam z niecierpliwościa kiedy ukaże się Magazyn Muzyczny "Na klawiszach" propagujący twórczość muzyczna, szczególnie piosenki i ballady więzienne

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »