Informacje

28.05.2015 10:08 w weekend zwiedzanie ncbj

Reaktor jądrowy z bliska,
dni otwarte w Świerku

SERWISY:


Niedostępne na co dzień obiekty, m.in. jedyny w Polsce reaktor jądrowy MARIA, będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku, podczas dni otwartych tej placówki.

Największy w Polsce instytut naukowy w sobotę i niedzielę od godz. 9 do 18 otwiera swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych. Będzie można zobaczyć nie tylko reaktor MARIA, ale i Centrum Informatyczne Świerk, Ośrodek Radioizotopów Polatom czy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

Atrakcje z przewodnikiem

Zwiedzający mają do wyboru dziesięć różnych tras. Podczas wycieczek na poszczególnych trasach można będzie obejrzeć np. reaktor MARIA, model elektrowni jądrowej, Centrum Informatyczne Świerk, laboratoria i bunkry, w których badane są akceleratory medyczne. Są też wycieczki po Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Odwiedzić można też Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych.

Atrakcje będzie można obejrzeć jedynie z przewodnikiem NCBJ w specjalnie zorganizowanych na miejscu grupach. Każdy przed wejściem na teren ośrodka będzie mógł wybrać jedną lub kilka tras tematycznych, w których będzie chciał uczestniczyć. Każda z nich zajmie od 30 do 85 minut, a o dostępności miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizatorzy zaplanowali również pokazy i zabawy z fizyką (dla młodzieży w wieku 11-15 lat).

Najtańsza energia elektryczna

Czas pomiędzy poszczególnymi wycieczkami będzie można spędzić na stoiskach tematycznych, na których zwiedzający zapoznają się m.in. z pracami nad energetyką przyszłości - fuzją jądrową czy aktualną sytuacją systemu energetycznego Francji. To jedyny kraj w Europie, który pozyskuje około 80 proc. energii z reaktorów jądrowych, dzięki czemu jego mieszkańcy korzystają z najtańszej energii elektrycznej.

Wybierając się do NCBJ trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty lub szkolną legitymację. Młodzież poniżej 18 lat, która nie będzie dysponowała żadnym z tych dokumentów, może wejść tylko pod opieką osoby dorosłej.

NCBJ znajduje się 30 km od Warszawy i 5 km od Otwocka. Na dni otwarte można dojechać własnym samochodem (organizatorzy zapewniają parking niestrzeżony) lub bezpłatnymi, specjalnie oznaczonymi autobusami, które kursować będą z Warszawy, Otwocka oraz Garwolina.

40 lat MARII

Reaktor MARIA pracuje w Świerku od 40 lat. Powstający w trakcie reakcji rozszczepienia jąder uranu strumień neutronów wykorzystywany jest do modyfikacji umieszczonego w rdzeniu reaktora materiału. Efektem jego pracy są radioizotopy wykorzystywane w medycynie, przemyśle i nauce.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁY KATARZYNA ŚMIERCIAK O SUPERKOMPUTERZE W REAKTORZE:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zuzza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2015 23:01 ~Zuzza

  JA3~JA3

  ...

  Jak by podsumować wszystkie koszty to okazało by się ze jest to nieopłacalne...


  Najbardziej opłacalne jest kopcenie Polskiego węgla :-/. Co do uzależnienia technologicznego to słaby argument bo np. panele słoneczne czy turbiny wiatrowe też trzeba zakupić za granicą bo u nas się nie wytwarza w kraju.

 • marko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2015 14:55 ~marko

  Najbardziej opłacalne to jest jeżdżenie rowerem - tyle że daleko nie zajedziesz, nie jest to wygodne i niezbyt bezpieczne w naszym kraju. Jak chcecie mieć czystą energię to wsiądźcie na rowery i podłączcie urządzenia elektryczne w domu pod to dynamo - nawet oglądanie meczu w domu przed telewizorem może się wiązać ze zdrowym stylem życia !
  A tak na skalę przemysłową to EA jest najtańsza nawet biorąc pod uwagę wszystkie koszty. Niestety jest bardzo ryzykowna, bo mały błąd eksploatacyjny czy konstrukcyjny może kosztować życie lub zdrowie wielu mieszkańców okolicy elektrowni. Już dwa przykłady mieliśmy - czy chcemy być trzecim przykładem?

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2015 14:14 ~Xavery

  JA3~JA3

  Zwolinnicy EA nie mówią, że paliwo do reaktorów musimy KUPIĆ od Ruskich albo Francuzów.

  Technologia też nie jest nasza - musimy ją KUPIĆ od innego kraju!

  Czyli rezygnujemy z niezależności, UZALEŻNIAMY SIĘ od obcych technologii i paliwa !


  Samochody czy samoloty to też są wyłącznie obca technologia. Uzależnieni jesteśmy w 100%. Zrezygnować?

 • Fachowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2015 13:42 ~Fachowiec

  to weź kalkulator i podsumuj a potem przedstaw nam PRAWDZIWE liczby bo Ci nie wierzę w te twoje pseudo-ekologiczne argumenty, elektrownie są dookoła nas i jakoś tragedii nie ma, np. małe Czechy czy Litwa.

 • mostowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2015 13:37 ~mostowiec

  Z jedną różnicą: Jako jedyni "eksporterzy" Rosjanie zabierają zużyte paliwo.

  Co do wyliczeń kosztów en.j. to należy brać do rachunków również to, że żadna el.j. na świecie nie jest ubezpieczona. Gwarantem pokrycia kosztów ewentualnych awarii mniejszych i większych są rządy państw, na terenie których budowane są takie elektrownie. Co to oznacza w przypadku awarii 7 stopnia to szkoda nawet mówić.

 • bzium

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2015 12:43 ~bzium

  technologi nie kupujemy tylko kupujemy reaktor, to tak jak by powiedziec ze kupujemy technologie od japonczykow kupujac toyote.
  Paliwo do samochodu tez kupujemy i tutaj jakos wielkiego problemu nie widzisz?

  Zrodla odnawialne sa jeszcze za malo efektywne a Energia Atomowa jes nejlepszym i najtanszym zrodlem energi (ze zrodel nie odnawialnych)

 • JA3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2015 12:04 ~JA3

  Zwolinnicy EA nie mówią, że paliwo do reaktorów musimy KUPIĆ od Ruskich albo Francuzów.

  Technologia też nie jest nasza - musimy ją KUPIĆ od innego kraju!

  Czyli rezygnujemy z niezależności, UZALEŻNIAMY SIĘ od obcych technologii i paliwa !

  Odpady też gdzieś trzeba przechowywać (trzeba mieć spacjalne wysypiska). Mało kto pamięta, że odpadem nie są wyłącznie zużyte pręty paliwowe ale wszystko co zostało skażone np. kombinezony narzędzia itp. A tego wszystkiego jest spora ilość.

  Takiej elektrowni trzeba zapewnić bezpieczeństwo (zwiększony koszt po stronie policji i wojska) bo może być celem ataków terrorystycznych.

  Jak by podsumować wszystkie koszty to okazało by się ze jest to nieopłacalne...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »