Informacje

03.02.2017 17:39 O ustawie metropolitalnej

Razem: "całkowity brak demokracji"

SERWISY:


Chcemy, żeby gminy, które miałyby wejść w skład metropolii warszawskiej, zapytały obywateli w referendach lokalnych o to, czy chcą takiej zmiany - powiedzieli w piątek politycy Partii Razem. Do tego czasu - ich zdaniem - prace nad projektem powinny zostać wstrzymane.

Przedstawiciele Partii Razem zaznaczali jednocześnie, że "jest absolutnie oczywiste", że rozwiązania aglomeracyjne dla stolicy i otaczających ją miejscowości - m.in. w dziedzinie komunikacji - "są potrzebne", ponieważ "mieszkańcy gmin podwarszawskich są silnie z Warszawą związani".

- Natomiast ta ustawa absolutnie nie daje żadnych podstaw do rozwiązania tego - mówiła Julia Zimmermann z zarządu krajowego ugrupowania na konferencji prasowej przed Sejmem.

Obywateli nie pytano

Podkreśliła, że o opinię na temat rozwiązań proponowanych przez PiS w projekcie ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy nie zapytano "ani samorządów gmin, które miałyby zostać włączone w ten projekt, ani obywateli".

- Wszystkiego tego dokonuje się ponad ich głowami - oceniła Zimmermann. - Żądamy, żeby natychmiast wstrzymano prace nad tym projektem i przeprowadzono referendum - dodała.

- Chcemy, żeby gminy wykorzystały doskonały instrument, który posiadają, a mianowicie referendum lokalne, i aby spytały obywateli o to, czy chcą takiej zmiany w swoim życiu, chcą rewolucji i wywrócenia do góry nogami tak naprawdę swojego codziennego życia - mówił też Michał Mierzwa z zarządu grójecko-piaseczyńskiego okręgu Partii Razem.

Mieszkańcy wykorzystywani?

Jego zdaniem mieszkańcy podwarszawskich miejscowości są zaskoczeni projektem PiS "tak samo, jak mieszkańcy Warszawy, a nawet bardziej", ponieważ - jak mówił - "do tej pory nikt nie kwestionował tego, jak funkcjonują samorządy pod Warszawą". Dodał, że mieszkańcy gmin okalających Warszawę czują się "wykorzystywani przez PiS" w celu zdobycia władzy nad stolicą.

- Nie zgadzamy się na to, żeby tak cynicznie wykorzystywać mieszkańców miejscowości podwarszawskich, żeby brali oni udział w kolejnej wojnie politycznej, wojnie politycznej, która doprowadzi do tego, że zlikwidowanych zostanie kilkanaście powiatów, jedne gminy będą siłą zmuszone do bycia w aglomeracji warszawskiej, kolejne gminy będą odrzucone i siłą przyłączone do powiatów, które leżą dalej, i z którymi nie mają nic wspólnego - mówił Mierzwa.

100 km metropolii

Wskazał w tym kontekście, że odległości pomiędzy gminami, które wejdą w skład metropolii, wynoszą "nawet 100 kilometrów".

Na rozmiary powiększonej stolicy zwracała również uwagę Hanna Gospodarczyk z zarządu okręgu warszawskiego Razem podkreślając, iż po wejściu w życie projektu PiS miasto stołeczne obejmowałoby terytorium dziesięciokrotnie większe niż Paryż, dwukrotnie większe niż Berlin i półtora raza większe niż Nowy Jork. - Jedyna stolica europejska, którą moglibyśmy porównać z tą nową wielką Warszawą to Moskwa, a aglomeracja moskiewska - z tego, co wszyscy wiemy - nie jest najbardziej komfortowym miejscem do życia - dodała.

Politycy Razem krytycznie odnosili się również m.in. do zakładanego przez projekt połączenia funkcji prezydenta poszerzonego miasta stołecznego Warszawy i burmistrza gminy Warszawa, obejmującej teren obecnej stolicy. - Łączenie tych dwóch funkcji z naszego punktu widzenia jest politycznym kuriozum. Zastanawiamy się: co się stanie, jeśli ten prezydento-burmistrz będzie uwikłany w konflikt między mieszkańcami i mieszkankami Warszawy a mieszkańcami i mieszkankami okolicznych gmin? Po czyjej stronie stanie? Kto będzie mediował? - pytała Gospodarczyk.

Wielka Warszawa, wielkich antagonizmów

Według Partii Razem utworzenie "wielkiej Warszawy" może się wiązać z pogłębieniem antagonizmów pomiędzy stolicą a miejscowościami podwarszawskimi, m.in. w dziedzinie podziału inwestycji. - Będzie to wielka walka o realnie mniejsze pieniądze - zaznaczyła Zimmermann.

Przedstawiciele Partii Razem zwracali też uwagę m.in. na konsekwencje wprowadzenia w wyborach do rady "wielkiej Warszawy" jednomandatowych okręgów wyborczych. - PiS, wprowadzając to rozwiązanie, chce pozbawić nawet kilkadziesiąt procent obywateli terenu objętego ustawą swojego przedstawicielstwa, dlatego że takie rozwiązanie pozbawi ludzi możliwości wybrania jako swoich przedstawicieli ludzi z inicjatyw obywatelskich, ludzi z ruchów miejskich, ludzi z mniejszych partii politycznych - przekonywała Zimmermann.

Przypomniała też, że jeszcze półtora roku temu o JOW-ach krytycznie wypowiadał się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zgodnie z projektem PiS, miasto stołeczne Warszawa - jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym - ma swoim zasięgiem objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Do zakresu działania miasta stołecznego Warszawy należeć mają "wszystkie ponadgminne sprawy publiczne o znaczeniu metropolitalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów".

Organami miasta stołecznego Warszawy, zgodnie z projektem, będą: Prezydent miasta stołecznego Warszawy (jako organ wykonawczy) oraz Rada miasta stołecznego Warszawy (organ stanowiący i kontrolny). Prezydent ma być wybierany w wyborach powszechnych przez mieszkańców m.st. Warszawy. Ma on jednocześnie pełnić funkcję burmistrza gminy Warszawa.

PAP/skw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 22:32 ~Maciek

  Jakieś 60 lat temu, to byście w pierwszym rzędzie stali, w białych koszulkach, z czerwonymi chustami i krawatami... ale epoki wam się pomyliły, a nawet kolorystyka. Chociaż może nie. Jak tak unijną farbę zmieszać z komsomolską, to jakby taki odcień wychodzi :)

 • doman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 17:10 ~doman

  Opozycja musi się zjednoczyć, przynajmniej do czasu rozwalenia pisu, bo odsunięcie tej bandy od władzy, to jest teraz cel najważniejszy. Razem, przeciwko pis!!!

 • Mi206

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 13:39 ~Mi206

  A ja bym chciał referendum w sprawie janosikowego.
  I głosować mogą tylko Ci co go płacą czyli mieszkańcy Mazowsza.

 • nsnd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 12:04 ~nsnd

  Czyli jak kilka lat temu PO przepychało kolanem ustawę metropolitarną, to też był brak demokracji? W sumie tak.
  Nic się nie zmieniło.

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 10:23 ~Realista


  prof_watowski~prof_watowski

  Cytuję Razem: "całkowity brak demokracji"

  Powinna być cenzura na powyższe wypowiedzi przy dzisiejszej władzy, władza wybrana demokratycznie.Persony głoszące owe słowa to kolejni opłaceni przez ludzi odsuniętych od żłoba.

  PS. Nie głosowałem na partię rządzącą
  walski~walski


  Ja rozumiem, że wyborca PiS nie jest w stanie ogarnąć, że Razem nie było w poprzednim rządzie. I rozumiem też, że wyborca PiS w swojej łepetynie myśli, że jego partia dostała nie 37, a 50 proc. głosów. I rozumiem, że taki łepek nie wie, że PiS stworzyło rząd tylko dzięki specyficznej ordynacji wyborczej, w której zdobywając 1/3 głosów otrzymał większość w parlamencie.

  Bo to, że pisowski łeb nie rozumie, że demokracja to m.in. przestrzeganie prawa, a nie tylko wrzucenie kartek do urny, to wiem.

  W twoim wpisie pada sformułowanie : " Wyborca PiS .... myśli ". Wydaje mi się, że to napisane jest bardzo na wyrost.

 • walski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 00:02 ~walski

  prof_watowski~prof_watowski

  Cytuję Razem: "całkowity brak demokracji"

  Powinna być cenzura na powyższe wypowiedzi przy dzisiejszej władzy, władza wybrana demokratycznie.Persony głoszące owe słowa to kolejni opłaceni przez ludzi odsuniętych od żłoba.

  PS. Nie głosowałem na partię rządzącą


  Ja rozumiem, że wyborca PiS nie jest w stanie ogarnąć, że Razem nie było w poprzednim rządzie. I rozumiem też, że wyborca PiS w swojej łepetynie myśli, że jego partia dostała nie 37, a 50 proc. głosów. I rozumiem, że taki łepek nie wie, że PiS stworzyło rząd tylko dzięki specyficznej ordynacji wyborczej, w której zdobywając 1/3 głosów otrzymał większość w parlamencie.

  Bo to, że pisowski łeb nie rozumie, że demokracja to m.in. przestrzeganie prawa, a nie tylko wrzucenie kartek do urny, to wiem.

 • przedszkolanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 21:58 ~przedszkolanka

  motorniczy~motorniczy

  chcecie referendum oki super bo nie chcecie byc warszawiakami macie takie prawo. to dla czego do warszawy jezdzicie pracowac???


  Ależ to nie pomysł mieszkańców gmin podwarszawskich. Oni tylko CHCĄ DECYDOWAĆ o swoich sprawach, o co nikt ich nie pytał, nie o jakimś oki. A ty zajrzyj i to dokładnie, do słownika ortograficznego, bo w młodszych klasach nie nauczono cię zasad ani ortografii, ani pisowni. Do piaskownicy z powrotem marsz!

 • motorniczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 19:56 ~motorniczy

  chcecie referendum oki super bo nie chcecie byc warszawiakami macie takie prawo. to dla czego do warszawy jezdzicie pracowac???

 • rosol44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 19:30 rosol44

  Przypomne ze wcześniej owczesni rzadzacy a dzisiaj totalna opozycja, zgłaszali propozycje rozszerzenia aglomeracji warszawskiej a nawet jej wylaczenia z województwa mazowieckiego.
  Nie będę komentowal was, ani zmiennych politykow Od lat uważam, ze należy powiekszyc granice Warszawy o przylegle miejscowości, niekoniecznie cale gminy.
  Oddzielna sprawa jest utworzenie aglomeracji warszawskiej wylaczonej z Mazowsza.
  Zwazywszy ze bardzo duza czesc warszwiakow w ramach zbliżenia z przyroda przenosi się do podstołecznych miejscowascim, ale również coraz więcej stolecznych firm uwzgledniajac tansze grunty, przenosi siedziby poza granice stolicyPoki co na tym wszystkim korzystają gminy opanowane przez miejscowe układy zasklepionego nepotyzmu.
  Jak mawiają ziemianie, miastowi maja tylko wybierac, a my chłopstwo od zarania tu rządzimy i będziemy rzadzic.I robia to skutecznie.Dla swoich siedlisk i gruntow rolnych, ustalają symboliczne podatki, wyrownujac podatkowo na naszych nowych domach i działkach.Uwazam, ze tylko tak możemy ten wiejski układ rozpruc.
  Co do poszerzenia granic stolicy, to należy wlaczyc okolice miast i wsi, jak;Piastow/Pruszkow, Michalowice, Nadarzyn, Raszyn, Magdalenka, Piaseczno/Zalesie D, Konstanicn, Jozefow/Michalin, Sulejowek/Milosna, Zabki/Zielonka, Marki, Nieporet, Legionowo/Jablonna, Lomianki, Izabelin/Balice, Ozarow M

  Granice aglomeracji warszawskiej z wlaczeniem samodzielnych obszarow miast i gmin;Grodzisk M, Milanowek, Brywinow, Podkowa L, Lesznowola, Piaseczno, Otwock, Wiazowna, Halinow, Wolomin, Struga, Legionowo, Nowy Dwor M/Modlin, Zakroczym, Leszno, Blonie Co Wy na to?

 • prof_watowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 19:14 ~prof_watowski

  Cytuję Razem: "całkowity brak demokracji"

  Powinna być cenzura na powyższe wypowiedzi przy dzisiejszej władzy, władza wybrana demokratycznie.Persony głoszące owe słowa to kolejni opłaceni przez ludzi odsuniętych od żłoba.

  PS. Nie głosowałem na partię rządzącą

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »