Informacje

03.04.2014 19:36 Niecodzienny list do redakcji

Ratusz "zatrudnił" Skłodowską-Curie. Napisała list do dziennikarzy

SERWISY:


Stołeczni urzędnicy wysłali do kilku warszawskich redakcji list. Pod nietypowym mailem podpisana jest... Maria Skłodowska-Curie. Noblistka skarży się w nim, że dziennikarze używają nazwy "most Północny", ignorując fakt, że oficjalnie przeprawa nosi jej imię.

Jak zapewniają urzędnicy list trafił kilku redakcji, którzy w swoich publikacjach konsekwentnie używają nazwy most Północny, a ponieważ chodzi o mężczyzn, stąd taki, a nie inny nagłówek. Przytaczamy list w całości:

Witam Szanownych Panów!

Kiedy ostatni raz byłam w Warszawie przez moją ukochaną Wisłę, nad brzeg której tak lubiłam przychodzić, aby ze Skarpy oglądać jej siwe wody, biegły tylko cztery mosty. A teraz dziewięć! Widać jak są potrzebne, bo ruch automobili na nich ogromny. Jakże ucieszyłam się dwa lata temu, gdy daleko na północy mojego miasta powstała nowa przeprawa, którą rajcy miejscy postanowili nazwać moim imieniem.

Ale co to? Teraz czytam gazety stołeczne, a tu mojego mostu nie ma! Jest jakiś Północny. 24 marca właśnie minęła druga rocznica, gdy tłumy warszawiaków cieszyły się z otwarcia mostu, na którym stała tabliczka "most Marii Skłodowskiej-Curie", a teraz żurnaliści piszą - Północny. Co się stało? To już nie chcą swej rodaczki, rodowitej warszawianki, którą zna cały świat?

Gdy odkryłam Polon, kilka nocy biłam się z myślami jak nazwać ten pierwiastek. Żeby było godnie, żeby pasowało, no i nawiązywało do mojej ojczyzny. Myślę, że nazwa mi się udała. Tak samo podobała mi się nazwa mostu z moim imieniem. Szkoda, że stołeczni żurnaliści o mnie nie pamiętają… Nic to, dalej spoglądam na moją ukochaną Wisłę i patrząc na most myślę: "Mój ci on mimo wszystko…".

Maria Skłodowska-Curie

Dlaczego ratusz zdecydował się na tak nietypową formułę korespondencji z mediami? - Obchodziliśmy niedawno dwulecie korzystania mostu Mari Skłodowskiej-Curie, dlatego z przymrużeniem oka postanowiliśmy zwrócić uwagę wybranym redakcjom, że taka jest oficjalna nazwa mostu – tłumaczy Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Wbrew woli mieszkańców

Dyskusja o nazwie mostu przetoczyła się przez stołeczne media przed otwarciem mostu łączącego Białołękę i Bielany. Pomysłów na nazwę dla nowego mostu było co najmniej kilka, m.in. imienia Jana Pawła II, Marka Edelmana, czy Ignacego Paderewskiego.

W sierpniu 2011 roku sam ratusz zorganizował konsultacje, w których zdecydowanie wygrała nazwa "most Północny". Jak podawał wówczas urząd miasta, w głosowaniu wzięło udział 7433 osoby. Za nazwą most Marii Skłodowskiej-Curie opowiedziało się zaledwie 15,6 proc. głosujących, tymczasem za mostem Północnym opowiedziało się aż 80,2 proc.

Także internauci biorący w sondach organizowanych przez tvnwarszawa.pl największym uznaniem cieszyła się propozycja, by most Północny pozostał po prostu mostem Północnym.

Mimo, że woli większości warszawiaków władze miasta forsowały inna nazwę. Ostatecznie radni zdecydowali, że most będzie nosił imię podwójnej noblistki.

TAK WYGLĄDAŁO OTWARCIE MOSTU:

lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 20:25 ~joanna

  Od dawna wiadomo, że MIASTO zupełnie nie liczy się ze zdaniem mieszkańców.
  Takich sond były dziesiątki - decyzje zawsze odwrotne do woli ludu

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 19:28 ~Rosomak  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck

  Gdybym był Marią Sklodowską-Curie (a nie jestem, niestety), odpowiedziałbym durnemu redaktorowi: nie wycieraj sobie mną ust. Nie masz prawa. Bo Maria była kobietą honoru, nie zabiegała o zaszczyty i tytuły. Szpital onkologiczny Jej imienia ma sens, bo Ona zadbała o środki na leczenie chorych na raka. Ale most? Abstrakcja. Uszanujmy więc pamięć Wielkiej Noblistki i niech Most Północny zachowa swoją nazwę. Panią Marię szanujemy i tak. Bez populistycznej wrzawy.
  Polon~Polon

  Pani Maria Curie zadbała również o środki na budowę pierwszego Instytutu Radowego w Warszawie, którego rolę dziś spełnia Centrum Onkologii.
  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck

  Tak jest. I taką Wielką Polkę pamiętamy. Osobę skromną, która mimo osiągnięcia światowej sławy i sukcesu, nie zapomniała o swoim kraju, wspierając go najlepiej jak mogła. W tej sytuacji nietaktem jest nazywanie Jej imieniem obiektu kompletnie niezwiązanego z Jej działalnością.

  Tak, bo i w tej formie należy okazywać szacunek Noblistce. Nie doklejając Jej nazwiska do przypadkowo dobranych obiektów.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 19:23 ~Rosomak  mistrz_prostejmistrz_prostej

  Most Północny, ul. Stołeczna, rondo Babka...
  Warszawiak na wygnaniu~Warszawiak na wygnaniu

  A to Stołeczna nazywa się inaczej niż Stołeczna? Coś przegapiłem? Bo rondo Babka próbują nawyać rondem Radka to słyszałem - ale że do Stołecznej się dobrali?
  qwerty~qwerty

  Niestety tak. Kilka lat temu dorwali się ci najbardziej Prawi i zmienili na ul.Popiełuszki.
  Stołeczna przetrwała II WŚ, komunę ale padła pod Solidaruchami. Niestety.

  Szkoda Stołecznej...

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 19:20 ~Rosomak  fraczekab~fraczekab

  Mnie najbardziej szokuje fakt ze warszawiacy, niby patrioci a glosowali zeby most nazwac polnocny a nie Marii Sklodowskiej.
  Rosomak~Rosomak


  Strasznie się spociłeś pisząc swoje dyrdymały. Warszawiacy nie są "niby patriotami", kmiotku. Warszawiacy nie lubią pompatycznych nazw, wolą proste. Zatem - nie Most Marii Skłodowskiej-Curie, tylko Most Północny. Nie Rondo Zgrupowania AK „Radosław”, tylko Rondo Babka. Jak dorośniesz, to wszystko zrozumiesz. A MSC jest w Warszawie uhonorowana kilkakrotnie, i most jest Jej potrzebny jak nosorożcowi rękawiczki.
  PRZECINAK_149PRZECINAK_149

  ~Rosomak Bardzo mądrze napisane. Pozdrawiam

  Dzięki, Przecinak. Cieszę się, że jest nas, Warszawiaków ceniących nasze miasto i jego ducha, tak wielu)) Pozdrawiam.

 • radnisradni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 19:05 ~radnisradni

  Banda radnych vs Większość Mieszkańców Warszawy. Czemu odważni radni czepiaja sie kilku dziennikarzy?? W takim razie niech sie przyczepią to mieszkańców Warszawy, do większości mieszkańców...i tak przy kolejnych wyborach przypomnimy głosno o tej ewidentej ignoracji wobec nawet takiej wydawałoby sie błachostki jak nazwa mostu. Nawet w tak prostej sprawie muszą "radni" postawić na swoim i udowodnić że głos mieszkońców jest ważny tylko tuz przed wyborami.

 • PolakMały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 18:33 ~PolakMały

  agussza~agussza

  Czy w Urzędzie Stołecznym to nie mają co robić tylko pisać wierszem listy do redakcji. Chyba nie za to płacę urzędnikom z moich podatków, żeby marnowali czas na pisanie listów wierszem. Sądzę, że napisanie taką formą trochę czasu zajmuje.
  Most będzie Północnym bo łatwiej się to wymawia, tj. Rondo Babka a nie zgrupowania..... Teraz się mówi rondo przy Arkadii a nie pełną nazwą.
  Bardzo proszę Ratusz, żeby zajął się pilnowaniem remontów, kontrolami w komunikacji i innymi ważnymi rzeczami dla mieszkańców a nie wierszami. Jest to strasznie irytujące.

  Podziekujmy gamoniom za ich prace nad wierszem przy wyborach samorzadowych!

 • tramwajarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 18:19 ~tramwajarz

  Tandetna stylizacja tego listu świadczy, że napisał go kompletny prostak! Jeszcze 10 lat temu słowo "Witam" w nagłówku listu nie było tak powszechne, ale jest tak samo niepoprawne. Natomiast w czasach M.Skłodowskiej-Curie osoby posiadające jakąkolwiek ogładę napisałyby np. "Wielmożni Panowie". Reszta jest tak słaba, że nawet komentować się nie chce. DNO!!!

 • asdds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 16:06 ~asdds

  dla mnie to most bufetowej

 • srf235

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 15:59 ~srf235

  Może Warszawiacy odpowiedzą na ten mail !!!??????


  Mozemy ?? dajecie namiary z chęcią im odpowiem


  Most Pólnocny

 • dbhd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 15:57 ~dbhd

  Nie ma mostu radnych miasta Marii Skłodowskiej tylko jest most Północny Warszawiaków.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »