Informacje

12.04.2019 11:39 cztery lokalizacje

Ratusz zamieścił kolejne ogłoszenia dotyczące "śpiochów"

SERWISY:

W ogólnopolskich dziennikach i na stronie internetowej warszawskiego ratusza ukazały się ogłoszenia w sprawie kolejnych czterech tzw. śpiochów, czyli nieruchomości z wnioskami o zwrot, o które nikt od dziesięcioleci się nie upominał. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy nikt nie zgłosi do nich praw, powrócą na stałe do miasta.

Tak zwane śpiochy to nieruchomości, które zostały objęte dekretem Bieruta, w stosunku do których złożono następnie wnioski o zwrot. Jednak po złożeniu tych wniosków wnioskodawcy, ani ich spadkobiercy przez dziesięciolecia nie zabiegali o zwrot. W konsekwencji status prawny "śpiochów" jest nieuregulowany.

Aby to zmienić, stołeczny ratusz zaczął zamieszczać ogłoszenia w prasie i na swojej stronie internetowej dotyczące takich właśnie nieruchomości.

Cztery kolejne nieruchomości

Miasto pierwszą pulę ogłoszeń dotyczących "śpiochów" zamieściło w lutym 2017 roku, teraz - poinformował w piątek ratusz - ukazała się kolejna partia ogłoszeń w sprawie czterech nieruchomości na Mokotowie, Targówku i Ursynowie. Ich adresy to aleja Wilanowska 21, Barkocińska 15, św. Wincentego 11 i Wyrębowskiego dz. 1010 - obecnie to teren przy Dolinie Służewieckiej na Ursynowie, fragment parku Romana Kozłowskiego.

Osoby, które złożyły wnioski zwrotowe przed 1950 rokiem, mają teraz sześć miesięcy od ukazania się ogłoszenia na zgłoszenie się do Urzędu m.st. Warszawy, a następnie kolejne trzy miesiące na przedstawienie dokumentów potwierdzających prawa do danej nieruchomości. Jeśli tak się nie stanie, postępowanie dekretowe zostanie umorzone, a nieruchomość pozostanie w zasobach miasta.

Ratusz podkreśla, że prezydent stolicy na podstawie tzw. "małej ustawy reprywatyzacyjnej" może odmówić zwrotu nieruchomości, już po zgłoszeniu wniosku i wykazaniu praw do byłego "śpiocha" przez właścicieli lub spadkobierców - jeśli zachodzą inne przesłanki, na przykład nieruchomość jest wykorzystywana na cele publiczne lub nie można jej podzielić ze względu na ład przestrzenny.

Wydano już ponad 90 decyzji

Pierwsze ogłoszenia w sprawie "śpiochów" ukazały się w lutym 2017 roku. Jak podaje ratusz, łącznie opublikowano już informacje o 232 nieruchomościach. W styczniu 2018 roku w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne.

Ogółem wydano już ponad 90 decyzji dotyczących tzw. śpiochów, dzięki czemu miasto odzyskało 77 nieruchomości, w których znajduje się 360 lokali miejskich - podał stołeczny ratusz.

Uregulowanie sprawy "śpiochów" - jak podkreśla urząd w komunikacie - jest możliwe dzięki tak zwanej małej ustawie reprywatyzacyjnej. Została ona uchwalona w 2015 roku. Wprowadziła między innymi ograniczenie handlu roszczeniami na terenie stolicy, a także dała podstawę do odmowy zwrotu nieruchomości służących obecnie celom publicznym.

KOMISJA REPRYWATYZACYJNA PLANUJE WEZWAĆ HANNĘ GRONKIEWICZ-WALTZ:


PAP/ab/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »