Informacje

25.05.2017 18:26 chodzi o spektakl "Klątwa"

Ratusz zakazał manifestacji. Rzecznik Praw Obywatelskich żąda wyjaśnień

SERWISY:

Zakaz Hanny Gronkiewicz-Waltz dotyczący manifestacji narodowców przeciwko spektaklowi "Klątwa" zaniepokoił Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar przekonuje, że decyzja może zagrażać wolności zgromadzeń i oczekuje wyjaśnień.

Mimo zakazu prezydent Warszawy, sobotni protest środowisk prawicowych przed Teatrem Powszechnym i tak się odbędzie. Decyzję Gronkiewicz-Waltz uchylił bowiem w środę Sąd Okręgowy.

Sprawie postanowił przyjrzeć się też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

"Prezydent m.st. Warszawy jako powód podała przebieg poprzedniego protestu, podczas którego interweniowała policja. Zdaniem RPO zakaz może naruszać wolność zgromadzeń i chociaż został uchylony przez Sąd Okręgowy w Warszawie, to Rzecznik wystąpi w tej sprawie do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz z prośbą o wyjaśnienia" - poinformował w czwartek na stronie internetowej.

Ratusz: wyjaśnimy sprawę

Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza zapewnia, że władze miasta wyjaśnią sprawę Bodnarowi.

- Uzasadnienie naszego stanowiska jest zawarte w decyzji o zakazie, ale oczywiście szanujemy wyrok sądu – mówi nam rzeczniczka. - Mamy też nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami będzie bezpiecznie. Zresztą sam sąd podczas wczorajszej rozprawy zwracał uwagę na to, że manifestacja ma mieć charakter pokojowy - dodaje.

Wydając zakaz, Hanna Gronkiewicz-Waltz istotnie powołała się na demonstrację organizowaną przed teatrem kilka tygodni temu. Przypomniała, że zaatakowano wówczas widzów, a do budynku teatru wrzucano zapalone race, co mogło stanowić zagrożenie dla otoczenia.

Ponadto prezydent stolicy zapewniała, że organizatorzy manifestacją planują zablokować wejścia i wyjścia placówki na kilka dni, przez co uniemożliwią jej normalne funkcjonowanie.

Sąd: argumentacja nietrafna

Sąd Okręgowy - jak poinformowała nas w czwartek jego rzeczniczka Dorota Trautman - uznał taką argumentację za "nietrafną". Sędzia podkreśliła, że celem manifestacji (zapisanym w zgłoszeniu) jest modlitwa i protest, a nie blokowanie budynku Teatru Powszechnego.

"W ocenie Sądu incydent, który miał miejsce 4 maja 2017 roku nie stanowi wystarczającej podstawy faktycznej do twierdzenia, że zamiarem wnioskodawcy jest zablokowanie wejścia do Teatru Powszechnego w dniach, kiedy będzie tam wystawiany spektakl Klątwa" - stwierdza Dorota Trautman.

Podkreśla, że po pierwsze zdarzenie to nie było zgromadzeniem zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy, a co najwyżej zgromadzeniem spontanicznym. Po drugie - wnioskodawca nie był organizatorem ani uczestnikiem tego zdarzenia.

"W ocenie Sądu Okręgowego nie można było aprobować wydania decyzji o zakazie zgromadzenia w oparciu o domniemanie zamiarów organizatora zgromadzenia, wynikających z wcześniejszych zdarzeń, w których organizator nie uczestniczył" - informuje sędzia Trautman.

Pięciodniowy protest

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, wniosek o zorganizowanie zgromadzenia wpłynął do ratusza już 8 maja. Manifestacja ma trwać od 27 maja (od godziny 18.00) do 1 czerwca (do północy).

Przewidziano w niej udział około dwóch tysięcy osób, a jako cel zapisano: "modlitwę różańcową wynagradzającą Maryi Królowej Polski za bluźnierstwa przeciw Bogu, protest przeciw łamaniu Konstytucji przez Teatr Powszechny i deptaniu przez ten teatr prawa zabezpieczania dowodów przestępstwa".

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mateusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2017 11:45 ~mateusz

  Patologia powiadasz? Typowy demokrata z ciebie :-) Nikt ich nie zdelegalizuje bo przecież mamy słynny komitet który zapewne się wstawi w ich obronie, czytaj w obronie demoracji i praw cżłowieka... Mateusz Polskę zbaw!

 • końb laszany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2017 09:58 ~końb laszany

  ONR to patologia. Tylko ludzie nie potrafiący samodzielnie myśleć i wyciągać wniosków mogą to coś popierać. To nie są żadni patrioci, to są kontynuatorzy myśli adolfa hitlera. Dlatego nalezałoby ich zdelegalizować i zakazać pokazywania tych syfiarskich symboli.

 • Obluda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2017 08:58 ~Obluda

  magnat~magnat

  Nie zgadzam się z decyzją Sądu, choć ją szanuję. W moim odczuciu, cała ta patologia spod znaku ONR & company winna zostać osadzona bezterminowo w obozach pracy.

  Możesz nie lubić ONR - ja sam z nimi nie przepadam - ale ograniczanie wolności zgromadzeń tylko wybranym grupom pachnie brakiem wolności i demokracji, co HGW czyni bez zająknięcia. A to zarzuca się to PiSowi.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2017 08:58 ~Polak

  Jakich wyjaśnień????!!!!
  Po prostu trzeba chronić ludzi przed faszystowskimi ścierwami!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 23:48 ~Sławek

  Miejsce faszystów jest w więzieniach.

 • magnat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 21:42 ~magnat

  Nie zgadzam się z decyzją Sądu, choć ją szanuję. W moim odczuciu, cała ta patologia spod znaku ONR & company winna zostać osadzona bezterminowo w obozach pracy.

 • brukiew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 21:26 ~brukiew

  Wow ciekawe co jakby zablokowali dostęp do kościoła? Nie lubię to nie chodzę w czym problem? Za to wystawy aborcyjne muszę oglądać a to obraża moje odczucia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »