Informacje

18.07.2019 20:53 od początku roku

Ratusz: w żłobkach powstało ponad 3600 nowych miejsc

SERWISY:

Rozstrzygnięto konkurs dla przedsiębiorców, którzy są gotowi otworzyć żłobki. Zgłoszono w nim dwukrotnie więcej miejsc niż pierwotnie planowano. Od początku roku w stołecznych żłobkach powstało już ponad 3,6 tys. nowych miejsc - poinformował w czwartek ratusz.

- Wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Spodziewaliśmy się, co najwyżej 1500 miejsc, a przedsiębiorcy zadeklarowali stworzenie prawie 3 tysięcy. Od początku roku do teraz powstało w placówkach prywatnych prawie 3300 miejsc, które wykupiliśmy na potrzeby warszawskich dzieci - podkreślił wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej.

Kolejny konkurs dla przedsiębiorców

W związku z dużym zainteresowaniem konkursem "Promesa na duży żłobek" stołeczny ratusz ogłosił w czwartek kolejny konkurs dla przedsiębiorców, którzy w złożonej ofercie zapewnią minimum 70 miejsc w jednym żłobku. W dzień składania oferty podmioty przystępujące do konkursu nie muszą być zarejestrowane w formie żłobka (powinny się zarejestrować do 20 grudnia tego roku) ale otrzymają promesę - obietnicę zawarcia umowy na wykup miejsc na pięć lat. Przedsiębiorcy mają czas na składanie ofert w konkursie do 23 sierpnia.

Jednocześnie ratusz przypominał, że do 14 sierpnia przedsiębiorcy mogą składać oferty w konkursie "Żłobek blisko domu", adresowanym do operatorów prowadzących mniejsze żłobki, punkty opieki i mini-żłobki. Wykupem miejsc objęte będą również żłobki i kluby malucha w podwarszawskich gminach.

- W stolicy systematycznie przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Zachęcamy do tworzenia nowych miejsc w placówkach prywatnych, które wykupujemy i równolegle przyspieszamy budowę nowych żłobków miejskich. W najbliższych miesiącach oddamy trzy nowe żłobki przy Cynamonowej [na Ursynowie - red.], Łaguny [w Wesołej] i Ciołka [na Woli]. Znajdzie w nich miejsce łącznie 356 dzieci. W procesie inwestycyjnym jest obecnie 19 nowych żłobków - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Szkolenie na opiekunkę i opiekuna

Tworzenie nowych miejsc w żłobkach wiąże się z zatrudnianiem personelu. "W ramach akcji 'Zostań opiekunką w żłobku' miasto oferuje bezpłatnie 280-godzinne szkolenie na opiekunkę lub opiekuna dzieci do lat 3. Szkolenia odbywają się w systemie dziennym lub weekendowym, obejmują zarówno zajęcia teoretyczne, jak i warsztatowe. Do prowadzenia szkoleń angażowani są doświadczeni trenerzy, specjaliści w dziedzinie rozwoju dziecka w pierwszych 3 latach życia" - czytamy w komunikacie ratusza.

Osoby, które ukończą kurs i zdadzą egzamin, zostaną zatrudnione w Zespole Żłobków m.st. Warszawy na umowę o pracę lub będą mogły założyć własną działalność gospodarczą i otworzyć punkt dziennego opiekuna, klub dziecięcy lub żłobek. Szkolenia dla kandydatów na opiekunów najmłodszych warszawiaków oferuje też m.in. Urząd Pracy m.st. Warszawy.

Oprócz wykupu miejsc w niepublicznych placówkach miasto planuje też budowę nowych. Obecnie w Warszawie jest 65 publicznych żłobków. W tej kadencji planowana jest budowa 38 kolejnych, które mają zapewnić około pięć tysięcy miejsc.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o konferencji w sprawie żłobków:

PAP/ab/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Łukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2019 15:28 ~Łukasz

  Rzeczywistość jest niestety inna. Rekrutacja tylko w 3 wybranych żłobkach obok mojego domu (Domaniewska) daje mi zerowe szanse na dostanie się mojego dziecka. Normalna rodzina nie ma szans a podatki płacić trzeba. We wszystkich wybranych żłobkach na listach jestem powyżej 200 miejsca.
  Dziecko zapisane zaraz po tym jak otrzymała pesel i nadal jest tragedia.

 • MalaMI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2019 13:34 ~MalaMI

  Wejdź na stronę żłobków warszawskich i wszystko znajdziesz.
  Pytanie tylko od kiedy te żłobki będą dostępne w rekrutacji, bo wrzesień zbliża się wielkimi krokami, a ja nadal nie wiem gdzie mogę dziecko posłać.
  Co wybiorę fajny prywatny żłobek to się okazuje, że są tam tylko miejsca wykupione przez miasto. A w rekrutacji miejskiej nic się nie rusza od maja...

 • Łukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2019 12:12 ~Łukasz

  Które to żłobki? Jak tego szukać?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »