Informacje

12.08.2015 09:40 w odpowiedzi na interpelację

Ratusz ujawnił, ile zarabiają urzędnicy

SERWISY:

13 tys. dla dyrektora biura, 4 tys. dla informatyka i nieco ponad 2 tys. dla sprzątaczki - tak wyglądają średnie miesięczne zarobki w ratuszu. - Lista płac umożliwi nam sprawdzenie, jak będą rosły - tłumaczy opozycja, która domagała się upublicznienia danych.

- Wielu mieszkańców prosiło mnie o informacje o pensjach w urzędzie, dlatego wystąpiłem do prezydent - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl radny PiS Jarosław Krajewski, który pytał o ubiegłoroczne zarobki urzędników.

W odpowiedzi ratusz przesłał tabelę z wyszczególnionymi stanowiskami, średnią liczbą etatów i funduszami przeznaczonych na pensje, dla osób sprawujących poszczególne funkcje. Co wynika z tych danych?

Kto ile zarabia?

Przykładowo w 2014 roku miasto przeznaczyło na wynagrodzenia dyrektorów biur prawie 5 mln zł. W ratuszu jest 31 takich etatów. Oznacza to, że na jeden przypada 158 489 zł rocznie czyli około 13 tysięcy złotych miesięcznie.

Z kolei średnio na etat dla księgowego ratusz przeznacza kwotę 10 tysięcy złotych miesięcznie. Pdobnie zarabia główny geodeta miasta. Etat sekretarki, kierowcy czy informatyka kosztuje podatnika ponad 4 tysięcy złotych miesięcznie. Kwotę o połowę mniejszą magistrat przeznacza na etaty dla referentów, sprzątaczek i pracowników gospodarczych.

ZOBACZ WIĘCEJ DANYCH

 


Pensja plus dodatki

Wszystkie kwoty podane są brutto. Jak czytamy w odpowiedzi miasta, do wysokości wynagrodzenia wlicza się nie tylko standardową pensję. Dochodzi też dodatek stażowy, motywacyjny, premie regulaminowe, wynagrodzenie urlopowe z premii, prowizyjne, urlopowe z wynagrodzenia prowizyjnego, chorobowe oraz zasiłki społeczne.

Miasto podaje też ogólną sumę przeznaczoną dla wszystkich pracowników na danych stanowisku. Przeliczenie kwoty na etat, którym się posługujemy, jest uśrednione. Pensje pracowników na tych samych stanowiskach mogą się nieco różnić.

Ułamkowe etaty

W zestawieniu zaskakuje też liczba etatów, podana z dokładnością do trzech miejsce po przecinku, np. 79,217 zastępców dyrektorów biur.

- Wynikają one z obniżenia wymiaru czasu pracy osób na poszczególnych stanowiskach. Dotyczy to m.in. osób niepełnosprawnych czy kobiet w okresie karmienia, które w tygodniu pracują o kilka godzin mniej, niż wymaga pełny etat – wyjaśnia wiceprezydent Jarosław Jóźwiak. - Z reguły nie zdarzają się w urzędzie przypadki zatrudniania osób na mniej niż pół etatu – dodaje.

"Warszawiacy powinni znać te dane"

- Dzięki tym danym, jako radni Warszawy, będziemy mieli możliwość sprawdzenia faktycznych wynagrodzeń z regulaminem obowiązującym w ratuszu – zapowiada z kolei Krajewski. I zaznacza, że upublicznienie informacji ma doprowadzić do racjonalizacji wydatków z budżetu. – Na pierwszy rzut oka widać ogromne różnice między pensjami poszczególnych urzędników - zwraca uwagę.

I dodaje: - Lista umożliwi nam sprawdzenie w kolejnych latach, jak będą rosły wynagrodzenia.

jk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • FFx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2016 17:44 ~FFx

  2000 brutto, od 6 lat żadnej podwyżki. W tym roku mimo zapowiedzi także nie ma i nie będzie podwyżek, ponieważ ewentualne dodatkowe pieniążki pójdą do portfela dyrektora oraz jego ulubieńców. Żenada, a nie pisanie prawdy tu u was. Żenada.

 • beti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 20:34 ~beti

  Pracuję w budżetówce (sanepid) i na stanowisku młodszego asystenta zarabiam 2 tys brutto, w dodatku od 7 lat nie było żadnej podwyżki nawet inflacyjnej... skąd te kwoty?

 • Nocóż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 20:30 ~Nocóż

  Obciąćpensje niebotyczne zresztą bandzie dyrektorów .Zattrudnic więcej szeregowych urzędników na etety Za te pieniądze.Sprawy szybciej się będą załatwiać i do tego bezrobocie lekko spadnie

 • mlody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 15:09 ~mlody


  Rysiu1357Rysiu1357

  p.prezydencie i tu zą pieniążki dla dzieci i podniesienie sredniej krajowej a takich darmozjadów w kraju co nie licho
  logika~logika


  Ale jak będziesz coś załatwiał w urzędzie, to będziesz się pieklił, że jest za mało okienek i dlaczego sprawy załatwia tylko jedna urzędniczka, a nie np. trzy...

  I jeszcze będzie jęczał, ze musi stać w kolejce i mu gorąco bo klimy nie ma mimo iż mamy 21 wiek !

 • Sonia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 14:46 ~Sonia

  informatyk~informatyk

  niestety, informatyków doceniają tylko sami informatycy...


  Dobry informatyk nie musi pracować w urzędzie i ma kasy kilka razy tyle. Wiem, bo mam w domu takiego.

 • Bogna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 14:24 ~Bogna

  Maiki~Maiki

  Gra wyborcza. Kiedy pracowałem w Ratuszu zarabiałem 2000 brutto jako specjalista informatyk. Nie miałem dodatku stażowego, motywacyjnego, wynagrodzenia urlopowego z premii, prowizyjnego, urlopowego z wynagrodzenia prowizyjnego czy zasiłku społecznego. Zwrot za chorobowe jest we wszystkich firmach (prawo pracy), więc nie wiem dlaczego traktowane jest to jako coś "niebywałego". Z dodatków miałem 13-tkę. I taka jest prawda. Nie wiem dlaczego żerujecie na ludziach, którzy w porównaniu z prywatnymi firmami zarabiają kiepskie pieniądze. Moje 2000 brutto razem z 13-tką dawało w roku ok. 2167zł brutto. W Biedronce panie na kasie zarabiają więcej.


  Żerujecie? Co masz na myśli?
  Niech idą zatem do biedronki, a nie wygniatają stołki za kasę z naszych podatków.
  Zapewniam cię, że w prywatnych firmach sekretarka nie dostaje 4400 zł.
  Pracuję w prywatnym sektorze 29 lat i nie zauważyłam, żeby personel w biurze zarabiał takie kokosy. Zwykle jest to najniższa krajowa na stanowisku sekretarki, na stanowiskach specjalistycznych podstawa to 2000 zł. Prowizja raz jest, raz jej nie ma.
  Jedyna kadra z dobrymi zarobkami to IT.
  Ale zwykle są na własnej działalności.

 • Maiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 08:22 ~Maiki

  Gra wyborcza. Kiedy pracowałem w Ratuszu zarabiałem 2000 brutto jako specjalista informatyk. Nie miałem dodatku stażowego, motywacyjnego, wynagrodzenia urlopowego z premii, prowizyjnego, urlopowego z wynagrodzenia prowizyjnego czy zasiłku społecznego. Zwrot za chorobowe jest we wszystkich firmach (prawo pracy), więc nie wiem dlaczego traktowane jest to jako coś "niebywałego". Z dodatków miałem 13-tkę. I taka jest prawda. Nie wiem dlaczego żerujecie na ludziach, którzy w porównaniu z prywatnymi firmami zarabiają kiepskie pieniądze. Moje 2000 brutto razem z 13-tką dawało w roku ok. 2167zł brutto. W Biedronce panie na kasie zarabiają więcej.

 • bezradny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 08:09 ~bezradny

  Uniwieta~Uniwieta

  A ile miesięcznie kosztuje Warszawiaków Pan Radny i reszta jego kolegów z kilkaunastu rad dzielnic i rady Warszawy.


  podbijam i dodatkowe głupie pytanie, czym się ci radni zajmują, bo wiadomo, że niczym

 • ivo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 07:41 ~ivo

  wydaję leki pacjentom i dostaję 2000 na rękę zazdroszczę pani sprzątającej chyba zmienię profesję ale pewnie po protekcji

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 06:16 ~jak


  Sławek~Sławek

  Niech podadzą ile dostają premi .
  wwiak~wwiak


  Jestem za. Pewnie myślisz że z 50%???


  W urzędzie miasta od dwóch lat nie ma nagród,a premie dostają zatrudnieni na stanowiskach tzw. pomocniczych, a nie urzędniczych. Poza tym odliczcie od tych kwot ok 38%, podawanie wysokości pensji brutto to jak podawanie długości członka razem z kręgosłupem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »