Informacje

08.11.2012 12:15 zdecydował sąd najwyższy

Ratusz ujawni tajne umowy.
Koniec batalii radnego

SERWISY:

Koniec batalii radnego Jaroslawa Krajewskiego o odtajnianie umów, które podpisywał ratusz. Sąd oddalił dziś skargę kasacyjną złożoną przez urzędników. Od tego momentu wszystkie umowy, które będzie zawierało miasto, mają być jawne.

Skargę kasacyjna była reakcją ratusza na wyrok sądu rejonowego, który nakazał odtajnienie sześciu umów wskazanych przez radnego PiS Jarosława Krajewskiego. - Wygrałem! Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną ratusza w sprawie jawności umów cywilno-prawnych. Ostateczne zwycięstwo! - poinformował tvnwarszawa.pl Jarosław Krajewski.

- Sąd Najwyższy zajął ostateczne stanowisko w sprawie różnic jakie wykazywał sąd pierwszej i drugiej instancji. To było potrzebne, aby uporządkować wszystkie różnice i interpretacje dwóch ustaw o ochronie danych osobowych i dostępie do informacji publicznej - powiedział Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy ratusza.

Jak dodał, od listopada do internetu mają trafiać na bieżąco podpisywane przez ratusz umowy-zlecenia i umowy o dzieło. Ujawniane mają być nazwy firm, honoraria autorów i zakres tematyki prac wykonanych na zlecenie miasta. Dotyczy to także umów archiwalnych.

Długi spór o jawność

Spór sądowy radnego z ratuszem ciągnął się od trzech lat. W 2009 roku poprosił Krajewski o informacje na temat danych osobowych z sześciu umów, budzących jego zastrzeżenia.

Urząd odmówił ujawnienia nazwisk, powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych. Sprawa trafiła do sądu.

Argumentację urzędników podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a później sąd. Sędzia podkreśliła, że osoby zatrudnione przez miasto, mają prawo do prywatności, zwłaszcza, że nie są osobami publicznymi.

Ujawnili trzy z sześciu

Jednak Krajewski odwołał się do sądu okręgowego i tym razem wygrał. Władze miasta się nie poddały i postanowiły wnieść o kasację wyroku. Ale zgodnie z prawem skarga kasacyjna nie wstrzymuje wykonania wyroku.

Dlatego Krajewski złożył w sądzie rejonowym wniosek o egzekucję prawomocnego wyroku z listopada zeszłego roku. W maju tego roku sąd przychylił się do wniosku Krajewskiego i nakazał ujawnienie umów w ciągu 14 dni pod groźbą nałożenia grzywny w wysokości 2 tys. zł. Ratusz podał do publicznej wiadomości treść tylko trzech umów, których autorzy zgodzili się na to.

Jednocześnie złożył skargę kasacyjna do Sądu Najwyższego. W czwartek sąd przyznał rację radnemu.

Koszty kasacji wyniosły 55 tys. zł. - Tyle kosztowało nas przygotowanie wniosku kasacyjnego, pism procesowych i reprezentacji przed Sądem Najwyższym - wylicza Milczarczyk.

Nowa klauzula w umowach

Od marca 2012 roku umowy zlecenia i umowy o dzieło mają specjalną klauzulę. Wedle jej zapisów praca na zlecenie ratusza oznacza automatyczne ujawnienie danych osobowych.

UMOWY ODTAJNIONE:

bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • war

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2013 19:50 ~war

  No proszę ... okazuje się że z PiSu może być jakiś pożytek ... brawo Panie Jarku :) mam nadzieję że szefostwo nie zapomni o Panu bo zrobił Pan dla Polski więcej niż ci wszyscy telewizyjni gęgacze ...

 • Koleś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2013 12:55 ~Koleś

  Nazwisko Piotra Rachtana nie jest mi obce. Na pewno nie jest to człowiek spoza układów.

 • Pozdro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2012 18:29 ~Pozdro

  Brawo! Jedna z najlepszych informacji jakie ostatnio podano! Jednak w szeregach PiS-u są tacy, którzy robią coś dla społeczeństwa, a nie tylko przeciwko PO! Mam nadzieję, że dobiorą się do tyłka HGW. Z drugiej strony ciekaw jestem jak szybko Kaczor stanie się wielkim przyjacielem pana Krajewskiego i powie, że od początku wspierał go w tych działaniach...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2012 01:09 ~warszawiak

  brawo jarek!

 • astro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 21:43 ~astro

  Panie Radny Krajewski, gratuluje wytrwałości oraz zwycięstwa w walce z arogancją władzy. Brawo

 • wawszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 15:54 ~wawszawiak

  Brawa, wielkie brawa a teraz ci co się sądzili i przergrali powinni z własnej kieszeni pokryć koszty

 • ttt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 14:40 ~ttt

  zee~zee

  Teraz gazety będą miały o czym pisać, ciekawe czy ktioś rozliczy wszechmocną Bufetową jak odtajnią archiwalne umowy. Brawo Krajewski, pierwszy od dawna uczciwy polityk.


  wyciaganie brudow innych osob czy instytucji na swiatlo dzienne to jeszcze nie wlasna uczciwosc. Jedno z drugim zwiazku nie ma.

 • yahu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 13:26 ~yahu

  BRAVO!!! trochę wiecej takich a może bufetowa skończy swą karierę przed trybunałem, bo te datki na kolesiów są nie do zdzierżenia!!! Krajewski wspinaj się na takich działaniach a Warszawa cię wynagrodzi przy najbliższych wyborach, Pamiętamy!!!

 • ciekaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 10:41 ~ciekaw

  Koszty postępowania, którymi zostali obciążeni podatnicy to 55 tysięcy złotych. Taką informację usłyszałem w radiu, czy to prawda?

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 09:48 ~Tomasz

  Super - brawo dla radnego i wymiaru sprawiedliwości - Polska-RP kolesiów 1:0

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »