Informacje

17.04.2012 21:47 Będą kolejne kontrole

Ratusz uderza
w pseudotaksówkarzy

SERWISY:


31 mandatów, 12 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i jedno odebrane prawo jazdy – to bilans dwudniowej kontroli taksówek i przewozu osób. Urzędnicy zapowiadają, że to dopiero początek akcji wymierzonej w nieuczciwych przewoźników.

Do zmasowanej kontroli z udziałem sił urzędu miasta i służb wojewody doszło 12 i 13 kwietnia. Przedstawiciele inspekcji handlowej oraz transportu drogowego, Urzędu Kontroli Skarbowej, policji odwiedzili miejsca, na które najczęściej skarżą się pasażerowie, np. okolice dworca Zachodniego, Wschodniego, Rotundy i placu Zamkowego. Skontrolowali łącznie 118 przewoźników.

- Nie chcemy budować obrazu całkowitej patologii. Inspektorzy skontrolowali miejsca szczególnie wrażliwe np. okolice dworców kolejowych czy Lotniska Chopina. Kontrowaliśmy także nocą, kiedy dochodzi do największej liczby nadużyć – tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Wystawili 31 mandatów

Łącznie wystawiono 31 mandatów. Policjanci zatrzymali 12 dowodów rejestracyjnych i jeden dokument prawa jazdy. Czterech z ukaranych kierowców w ogóle nie miało licencji taksówkarskiej, a pięciu nie wydało paragonu. Nieprawidłowe ustawienia taksometru wykryto u dwóch kierowców. Kolejnych trzech nie umieściło cennika w widocznym miejscu.

Zastępca prezydent stolicy zapowiedział, że w najbliższym czasie ratusz zamierza uporządkować kwestię postojów wokół najważniejszych dworców kolejowych. - Przy dworcach powtórzymy model obowiązujący wokół Centralnego, tzn. wybierzemy w przetargu korporację, która będzie obsługiwała postój. Mamy świadomość, że to rozwiązanie nie musi być najtańsze dla pasażerów, ale dla nas kluczowe jest ich bezpieczeństwo – zapowiedział Olszewski i dodał, że podstawą do ewentualnych roszczeń jest paragon, dlatego należy go zachować.

Wkrótce kolejne kontrole

Jaka jest skala przewozowych nadużyć w stolicy dokładnie nie wiadomo. - Wiemy o kilkunastu takich przypadkach każdego miesiąca, ale nie każdy chce zgłaszać sprawę do prokuratury. Dostajemy też skargi spoza Polski – tłumaczy wiceprezydent Olszewski. Ratusz obawia się, że taksówkowi naciągacze negatywnie wpłyną na wizerunek stolicy podczas Euro. Dlatego urzędnicy zapowiedzieli, że zmasowane akcje będą kontynuowane równolegle z rutynowymi działaniami.

Piotr Bakalarski

 

Wsiadając do taksówki warto zwrócić uwagę na kilka detali:

- w górnym prawym rogu przedniej szyby samochodu powinna znajdować się naklejka z hologramem, zawierająca numer licencji taksówkarza oraz numer rejestracyjny pojazdu

- w dolnym prawym rogu szyby po stronie pasażera powinna znajdować się tabliczka informacyjna, zawierająca taryfę opłat według następującego wzoru

- w lewym górnym rogu szyby tylnych prawych drzwi powinna znajdować się dwustronna tabliczka informująca po zewnętrznej stronie szyby o cenie za 1 km w I strefie taryfowej; rewers tabliczki, widziany z siedzenia pasażera, powinien zawierać komplet informacji o stawkach

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nie zadowolony z asdriver

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2012 17:06 ~nie…

  zdecydowanie nie polecam, liczniki mają na 1.50 policzcie jak ja zrobiłem , to oszusty nie znające miasta w smierdzących pseudo samochodach, lepiej z bayerem jeździć! !!!!!!!!

 • SAWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 20:09 ~SAWA

  ELE TAXI DO KONTROLI !!!!!!!! NATYCHMIAST SPRAWDZIĆ NIEKARALNOŚCI.

 • Ada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 18:21 ~Ada

  No to polecam ITD i policji jeszcze jeden postój do kontroli: postój przy dworcu południowym w kierunku cenrum (koło tramwajów)... tam też działa mafia.
  Można się bardzo naciąć, bo za kurs można dokładnie przepłacić, mimo iż na szybie naklejka 2 zł za kilometr! Stoją tam taksówki prywatne, nie zrzeszone w korporacjach.
  Mnie się zdarzyło zapłacić za kurs do Józefosławia w ciągu dnia 75 zł i nie dostałam paragonu, cobym mogła się poskarżyć. W korporacyjnej taksówce po 2,4 za km zapłaciłam 40 zł i dostałam paragon z kasy fiskalnej, dlatego wiem, że zostałam oszukana.

 • Capriskii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 20:07 ~Capriskii

  SEBBAX~SEBBAX

  czasem trafi się na uczciwego taksówkarza, czasem na nieuczciwego... różnica pomiędzy przewozem a taxi jest tylko na papierze... wszyscy świadczą dokładnie tę samą usługę - dowiezienia w dane miejsce !!! jestem za zniesieniem licencji !!! i wprowadzeniem urzędowych cen za przejazdy taxi !!! - wtedy za przejazd tą samą drogą cena będzie zbliżona !!!


  Tak, uwolnić licencje (niech działa wolny rynek), ale wprowadzić urzędowe ceny, (czyli regulować rynek). Gdzie cie uczą takich rewelacji?? Na SGH??

 • Pijava

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 19:43 ~Pijava

  Nieznajoma ~Nieznajoma

  Niech mi ktoś lepiej napisze, jak tacy mądrzy i uczciwi jesteście, jak taksówkarz ma się utrzymać za 1,5 za km, gdy paliwo jest teraz po 6 zł i ma do tego opłacić bazę ?


  To jest oczywista sprawa, ale z drugiej strony nikt mu nie kaze jezdzic po 1,5 za km. Maksymalna stawka w Warszawie to 3 zl, wiec zamiast wymyslac prawa, ktore rykoszetem zahaczaja o ludzi pracujacych uczciwie, majacych zarejestrowana dzialalnosc, kasy fiskalne, placacych podatki, niech sie postawia w sparwie stawek...

 • pozdrowionka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 19:29 ~pozdrowionka

  Ratusz uderza w kaksówki a CBA uderza w Ratusz hee i się kręci...

 • anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 18:50 ~anty

  Proszę nie mieszać przewozu i podróbek z taxi.Jak oszuka przewóz to i tak ludzie mówią taxi.Sami na to pozwalamy tolerując nieucziwych przewoźników.

  Niech robią porzadek z taksówkami.Ja mogę płacić i 3zł za km byleby komfort jazdy był ok.Ceny za taksówki w Warszawie i tak są dosć niskie.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 18:44 ~Adam

  W Nowym Jorku rozwiązano już ten problem - na całe miasto przypada jasno określona ilośc licencji, wszystkie taksówki maja jedna stawkę, wszystkie samochody są żółte. Pasażer ma ekran z wyświetloną trasa przejazdu i bez znajomosci miasta widać czy kierowca dobrze jedzie.
  Po co się silic skoro wystarczy skopiowac gotowe i działające swietnie rozwiązania?!

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 18:11 ~SEBBAX

  czasem trafi się na uczciwego taksówkarza, czasem na nieuczciwego... różnica pomiędzy przewozem a taxi jest tylko na papierze... wszyscy świadczą dokładnie tę samą usługę - dowiezienia w dane miejsce !!! jestem za zniesieniem licencji !!! i wprowadzeniem urzędowych cen za przejazdy taxi !!! - wtedy za przejazd tą samą drogą cena będzie zbliżona !!!

 • eko taxi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 17:28 ~eko taxi

  LPG~LPG

  a gdzie byli do tej pory? przez tyle lat? TAXI to integralna część komunikacji miejskiej - dopóki urzędnicy tego nie zrozumieją, dopóty będą jeździły "przewozy osób" i inne konwoje, TAKI itd. Poza tym, korporacje są nie do ruszenia: gdyby ktoś miał wątpliwości o jakie pieniądze chodzi, to wystarczy policzyć 1000 taksówek, każda płaci daninę do korpo w wysokości ok 1000zł miesięcznie, co daje okrągłą kwotę przychodu ok 1mlm zł miesięcznie razy ilość korporacji w mieście. Ile z tego zjadają koszty stałe? Korporacje są niestety bardzo chciwe - na tym rynku brakuje konkurencji, ale licencjonowanej a nie dzikiej!

  taka to już dola słoików...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »