Informacje

13.05.2016 07:05 Sprawa w prokuraturze

Ratusz tłumaczy się ze zwrotu działki w centrum. "Wprowadzono nas w błąd"

SERWISY:

 

- Zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez ministerstwo finansów. Nie poinformowano nas o odszkodowaniach dla Duńczyka. Nie dopełniono obowiązków. Dlatego postanowiliśmy złożyć zawiadomienie do prokuratury okręgowej – tak sprawę zwrotu działki na placu Defilad tłumaczą władze Warszawy.

Sprawa dotyczy zwrotu działki w samym sercu miasta, obok Pałacu Kultury (dawny adres Chmielna 70). Ratusz oddał ją w 2012 roku, choć jak wykazało śledztwo "Gazety Stołecznej", nie powinno tego robić. Jednym z właścicieli gruntu był bowiem Duńczyk, a wszystkich obywateli Danii Polska już spłaciła za sprawy związane z dekretem Bieruta.

Spłacenie miało nastąpić w 1953 roku. Wtedy rząd PRL przekazał Danii na ten cel 5,7 mln koron (na mocy specjalnej umowy, zwanej umową indeminizacyjną).

Duńczyk "mógł zostać spłacony"

Podczas sesji zarówno Jarosław Jóźwiak, jak i wiceszef biura gospodarki nieruchomościami Jerzy Mrygoń przekonywali, że umowy zawarte między Polską a Danią niczego w stu procentach nie rozwiązują. Kluczową sprawą jest bowiem decyzja ministerstwa finansów potwierdzająca wypłatę odszkodowań.

- Z dokumentów, które otrzymaliśmy od ministerstwa finansów wynika, że Holger Martin mógł zostać spłacony – powiedział Mrygoń. – Jeśli tak się stało, minister finansów miał obowiązek wydać decyzję administracyjną stwierdzającą przejście działki na rzecz Skarbu Państwa. Ten obowiązek wynika z ustawy – dodał.

Jak dodaje, żadna taka decyzja nie została wydana przez resort, choć powinna już w latach pięćdziesiątych. - Minister nie tylko nie wydał decyzji, do której był zobligowany, ale dodatkowo nie poinformował miasta o tym, że były właściciel otrzymał odszkodowanie – powiedział Mrygoń.

Ratusz: "pytaliśmy ministerstwo"

Władze miasta przypominały wielokrotnie: - W 2010 roku, przed zwrotem działki na placu Defilad, zwracaliśmy się do ministerstwa finansów z pytaniem w tej sprawie – mówił Jóźwiak. - Odpowiedziano nam, że resort nie posiada żadnych informacji o wypłaconym odszkodowaniu – dodał.

Z tłumaczeniami ratusza nie zgadzali się radni opozycji. - To nie prawda, że zapytanie ratusza do ministerstwa finansów zamknęło sprawę. Mieli państwo jasną odpowiedź, że resort zwrócił się w tej sprawie z wyjaśnieniem do ministerstwa spraw zagranicznych. Ratusz nie czekał na odpowiedź tylko działkę oddali – kontrował radny PiS Dariusz Figura.

- Czekaliśmy na odpowiedź ponad dwa lata, a odpowiedzi nie było. Po dwóch latach musieliśmy oddać działkę – odpowiedział Jóźwiak.

Nowe fakty i odnalezione dokumenty

Kilka tygodni temu w sprawie Chmielnej pojawiły się nowe fakty, gdyż resort finansów dokumenty Holgera Martina znalazł. – Dostaliśmy informację pod koniec kwietnia, że pozyskano akta z Danii. Istnieje w nich nazwisko Holgera Martina, ale przekreślone długopisem, co jest bardzo zastanawiające – mówi Jóźwiak.

– Dokumenty są napisane w języku francuskim. Nie mamy stuprocentowej pewności, że Duńczyk otrzymał odszkodowanie za swoją działkę. Wiemy, że za coś otrzymał 35 tys. koron i że jest wymieniony adres ulicy Chmielnej jako hipoteczny, ale nie wiemy co to dokładnie oznacza. Czy to hipoteka, czy odszkodowanie za działkę. To już musi ustalić ministerstwo finansów – dodał.

 

Zawinił rząd PO-PSL?

Zarówno radni opozycji, jak i aktywiści, którzy w czasie sesji zorganizowali swój protest nie wierzyli w tłumaczenia wiceprezydenta Jóźwiaka. - Holger Martin był Duńczykiem, Dania otrzymała odszkodowanie. Mamy to czarno na białym. Ratusz powinien odmówić zwrotu tej nieruchomości, zwłaszcza że Chmielna to jeden z najdroższych adresów w tym mieście – mówił radny Figura.

Opozycja wytknęła też władzom Warszawy, że w 2010 roku w Polsce rządziła koalicja PO i PSL. – Potwierdzacie, że to Platforma nie dopełniła obowiązków w tej sprawie – mówili radni PiS.

- Nie ma znaczenia kto wtedy rządził. Decyzja ministerstwa o wpisaniu Chmielnej do Skarbu Państwa (jeśli były ku temu powody) powinna zostać wydana już w latach pięćdziesiątych, więc jest to zaniechanie kilkudziesięcioletnie – odpowiedział Jóźwiak.

Śpiewak kontra Wojciechowicz

Jan Śpiewak tłumaczenia wiceprezydenta w sprawie działki komentował krótko: "kłamie". - Umiemy czytać umowy międzynarodowe i przeczytaliśmy umowę z Danią. Wszyscy obywatele duńscy w 1953 roku zostali spłaceni przez rząd Polski i wszystkie te nieruchomości, które należały do obywateli Danii przeszły na własność Skarbu Państwa – mówił.

- Na ratuszu spoczywał obowiązek sprawdzenia wszystkich informacji w tej sprawie. Mimo wiedzy, że właścicielem był obywatel Danii nieruchomość zwrócono. Nie ma jak się z tego wytłumaczyć, więc liczymy, że Hanna Gronkiewicz-Waltz pociągnie do odpowiedzialności Jarosława Jóźwiaka, Marcina Bajko, ale też Jacka Wojciechowicza, który miał udział w uchwalaniu placu zagospodarowania dla placu Defilad – dodał.

Śpiewakowi podczas sesji również mocno się dostało od Jacka Wojciechowicza. - To, że pan radny Śpiewak dość oszczędnie gospodaruje prawdą jest wiedzą powszechną, a z kolei pańska wiedza w sprawach miasta jest niewielka – odgryzł się wiceprezydent.

Co dalej z działką?

Ratusz zadeklarował, że będzie chciał odzyskać działkę na pl. Defilad. - Najpierw jednak ministerstwo finansów musi przetłumaczyć dokumenty, które nagle odnalazło. Potem musi wydać decyzję, na mocy której grunty zostaną wpisane w Skarb Państwa. Wtedy będziemy mieli podstawę do unieważnienia decyzji zwrotowych – powiedział Jóźwiak. - Na razie złożyliśmy wniosek o zabezpieczenie w postaci wpisu do księgi hipotecznej, aby obecny właściciel nie zbył tej nieruchomości i czekamy na działania ministerstwa – dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROTEŚCIE NA RADZIE MIASTA

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2016 08:30 ~Konrad

  QrzyśQrzyś

  Spoko. Będzie miejsce na kolejny pomnik smoleński o dużym stopniu podobieństwa do postaci które ma przedstawiać. Ament.


  Chyba pomnik nieudolności rządów PO i pomnik głupoli którzy na nich głosowali...

 • dddddddddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 22:51 ~dddddddddd

  HGW do więzienia.

 • BYSTRY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 18:46 ~BYSTRY


  czytelnik~czytelnik

  ukradzione działki trzeba zwracać i zdelegalizować ruchy miejskie które paraliżują rozwój miasta
  Działki~Działki

  Zaraz, zaraz, to ruchy miejskie ukradły te działki, że trzeba je zdelegalizować ? Nie wyglądają na takich.


  ciemny lud to prawdę u bufetowej kupuje:)

 • Qrzyś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 17:47 Qrzyś

  Spoko. Będzie miejsce na kolejny pomnik smoleński o dużym stopniu podobieństwa do postaci które ma przedstawiać. Ament.

 • Zzaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 17:31 ~Zzaa

  Warszawski wałek

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 16:38 ~Jan


  Git~Git

  Bufet się wali!
  Krok w przyszłość~Krok w przyszłość

  Do tej pory chwiał się długo na krawędzi przepaści, ale obecnie Bufetowa zrobiła wielki krok naprzód.

  Musi zrobić krok w tył.

 • edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 16:30 ~edek

  Bagno,tyle w temacie.

 • A123B

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 16:12 ~A123B

  Ciekawe tylko jak można odpuścić parę milionów beż rzetelnego sprawdzenia faktów, a tu bez przerwy się słyszy że pieniędzy brakuje na wszystko.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 16:12 ~waw


  Git~Git

  Bufet się wali!
  Krok w przyszłość~Krok w przyszłość

  Do tej pory chwiał się długo na krawędzi przepaści, ale obecnie Bufetowa zrobiła wielki krok naprzód.

  A PiS ryje pod bufetem i ciemny lud to kupuje.

 • Działki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 16:08 ~Działki

  czytelnik~czytelnik

  ukradzione działki trzeba zwracać i zdelegalizować ruchy miejskie które paraliżują rozwój miasta

  Zaraz, zaraz, to ruchy miejskie ukradły te działki, że trzeba je zdelegalizować ? Nie wyglądają na takich.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »