Informacje

21.05.2016 09:50 MA BYĆ GOTOWA ZA KILKA TYGODNI

Ratusz szykuje białą
księgę reprywatyzacji

SERWISY:

- Często słyszymy nieprawdziwe informacje na temat reprywatyzacji. Chcemy to wyjaśnić - mówi rzecznik warszawskiego ratusza, który planuje wydać tzw. białą księgę. Ma to być kompendium wiedzy na temat roszczeń, zwrotów i procedur prawnych.

Po głośnej sprawie związanej ze zwrotem działki na placu Defilad, na miejskich urzędników spłynęła fala krytyki. Ratusz oddał grunty, mimo że były podstawy, by wstrzymać się z decyzją. Kulisy sprawy opisała "Gazeta Stołeczna". Miasto nie ma sobie nic do zarzucenia i odpowiedzialnością obarcza m.in. ministerstwo finansów.

Kolejnym krokiem miasta w kontrowersyjnej sprawie jest wydanie tzw. białej księgi. - Reprywatyzacja to bardzo skomplikowany proces, osadzony w różnych przepisach prawa. Ważny jest nie tylko sam tzw. dekret Bieruta, ale też ustawy i inne regulacje. Chcielibyśmy przygotować materiał, który oprowadzi po tych przepisach i wyjaśni, na czym reprywatyzacja w ogóle polega. Będzie to pełne kompendium wiedzy na ten temat, od A do Z - zapowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

Teoria i praktyka

Przekonuje, że urzędnicy skupią się nie tylko na samej prawnej teorii. Mają odnosić się też do aspektów praktycznych. - Będziemy chcieli pokazać możliwie dużo konkretnych przykładów zwrotów. Opisać kwestie związane z wyrokami sądowymi, które często nakazują miastu zwroty nieruchomości lub wypłaty odszkodowań - mówi Milczarczyk.

- Wyjaśnimy też, jak miasto reagowało i reaguje na problem mieszkańców mieszkających w budynkach, które musimy zwrócić. Mamy dla nich cały pakiet rozwiązań, np. szybsza możliwość uzyskania mieszkania komunalnego. Ten pakiet również bardzo dokładnie tam opiszemy. Podobnie jak działania, które podejmowaliśmy w sprawie reprywatyzacji, jak staraliśmy się wpłynąć na Sejm, Senat czy prezydenta aby rozwiązać sprawę dekretu Bieruta - dodaje.

Biała księga ma być gotowa za około 6-8 tygodni.

Odpowiedź na "nieprawdziwe informacje"

Urzędnicy przekonują, że pomysł wziął się "z nieprawdziwych informacji powtarzanych na temat reprywatyzacji". - Różne grupy polityczne zarzucają nam, że sprzyjamy konkretnym środowiskom. Przedstawiają miasto jako urząd czerpiący korzyści z tego, że zwracamy nieruchomości. Nie przesądzam czy robią to w sposób celowy, czy może właśnie ze względu na nieznajomość procedur - mówi Milczarczyk. - Miasto działa przede wszystkim w ramach przepisów prawa. Zawsze tak działaliśmy i zawsze tak będziemy działać - podsumowuje.

- Opublikowanie białej księgi w tej sprawie to krok w dobrą stronę - komentuje ruch ratusza Jan Śpiewak z Miasto Jest Nasze. - Na przykładzie działki na placu Defilad widać, że proces reprywatyzacji zupełnie oderwał się od regulacji prawnych, więc taki audyt koniecznie należy wykonać - dodaje.

Zdaniem aktywisty, miasto powinno zawrzeć w swojej księdze wszystkie oddane nieruchomości, wraz z dokładnym opisem. - Kiedy je oddano, komu, jakie są ich dalsze losy, jakie były wyroki sądowe - wylicza. - Musi to być jasny dokument z konkretnymi faktami, a nie zwykła PR-owa zagrywka, do której przyzwyczaił nas ratusz - dodaje.

Nierozwiązany dekret Bieruta

Nierozwiązana do dziś sprawa reprywatyzacji wiąże się z tzw. Dekretem Bieruta. Dokument został wydany w 1945 roku. Miał służyć jako pomoc w odbudowaniu stolicy po II wojnie światowej. Jego skutkiem było przejęcie wszystkich gruntów znajdujących się w granicach miasta przez Skarb Państwa.

Teraz dawni właściciele lub osoby skupujące od nich roszczenia zgłaszają się do władz Warszawy po grunty i nieruchomości. Miasto, zgodnie z prawem, musi im je oddać. Traci kamienice, szkoły, parki, a także miliony złotych na odszkodowania. Sytuację może uregulować odpowiednia ustawa.

CZYTAJ TAKŻE: Spadkobiercy odzyskali grunt. Mieszkańcy boją się, że trafią na bruk

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • HGWMówieNIE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2016 08:25 ~HGWMówieNIE

  duracza 8 - czemu pozwolono wybudować blok 10 m od sąsiadującego wieżowca skoro brakuje tam miejsc parkingowych? 250 aut parkuje zamiast na poprzednim parkingu to na ulicy.

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2016 07:18 ~real

  Księga? Biała?
  Chyba 1 karteczka :)

 • zdzichkom1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 14:15 zdzichkom1

  puławska 119 tylko 8 mieszkań komunalnych 90% wykupionych. bgn czeka od tych 8-miu na łapówki?

 • bibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 13:45 ~bibi

  Grochowska 230a Dajcie nam spokojnie żyć

 • obserwatorpl300

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 13:22 obserwatorpl300

  ...bufeciarze sie spiesza ... .

 • ober

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 11:48 ober

  Cała gora Ratusza do PIERDLA ,barmanowa wyprowadzona w kajdanach wraz z jej Małżonkiem

 • Gronkiewicz Valc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 11:27 ~Gronkiewicz Valc

  Marcinkowski zwany tez biznesmanem.

 • Gronkiewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 10:54 ~Gronkiewicz

  Noakowskiego 16

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »