Informacje

29.06.2019 09:56 "takie rozwiązanie może być korzystniejsze"

Ratusz szuka miejsc w żłobkach.
W Markach, Raszynie, Lesznowoli...

SERWISY:


Rafał Trzaskowski obiecywał w kampanii wyborczej miejsce w żłobku dla każdego dziecka, którego rodzice wyrażą taką potrzebę. Wiadomo, że w miejskich placówkach miejsc nie wystarczy, dlatego ratusz będzie opłacał miejsca w prywatnych. Problem w tym, że część z nich znajdzie się poza Warszawą.

Pierwszy konkurs na miejsca w prywatnych żłobkach został rozstrzygnięty na początku czerwca. W jego wyniku miasto wykupiło prawie dwa tysiące nowych miejsc dla najmłodszych. Równocześnie toczą się dwa kolejne postępowania: "Żłobek blisko domu" i "Promesa na duży żłobek".

Z dzieckiem pod Warszawę

"Żłobki blisko domu" adresowany jest do operatorów prowadzących mniejsze żłobki, punkty opieki i miniżłobki. Jak zauważyła "Gazeta Stołeczna", wykupem miejsc objęte będą żłobki i kluby malucha w podwarszawskich gminach, takich jak: Izabelin, Jabłonna, Józefów, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Nieporęt, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Ząbki i Zielonka.

Takie rozwiązanie może być problematyczne dla części rodziców, na co zwróciła uwagę "Stołeczna".

Urzędnicy przekonują, że taka opcja będzie bardzo wygodna dla rodziców, którzy pracują poza Warszawą albo mieszkają na obrzeżach miasta w dzielnicach takich jak na przykład Białołęka. Ale do pracy jeździ się zwykle w przeciwnym kierunku: z peryferii do centrum, "odstawiając" po drodze dziecko. Zapewne część z rodziców będzie zmuszona do nadkładać drogi, nawet kilkanaście kilometrów.

- Zaproponowaliśmy taką możliwość, gdyż część osób na spotkaniach informacyjnych sugerowała, że w niektórych przypadkach takie rozwiązanie może być korzystniejsze dla mieszkańców dzielnic ościennych, ze względu na bliski dojazd lub fakt podejmowania pracy poza Warszawą - argumentuje Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych.

I podkreśla, że tak naprawdę celem miasta jest stworzyć jak najwięcej miejsc żłobkowych w Warszawie, a konkurs dopuszcza jedynie dodatkową możliwość wykupu miejsc poza stolicą. - Komisja decydująca o wykupie miejsc poza Warszawą, będzie brać pod uwagę czas dojazdu i bliskość do domu dla mieszkańców Warszawy - wyjaśnia Pactwa.

Urzędnik tłumaczy przy okazji, że miejsca wykupione w gminach ościennych będą przeznaczone wyłącznie dla dzieci warszawiaków, mieszkających i płacących podatki w Warszawie.

"Najważniejsza jest kadra"

Trwa także drugi konkurs "Promesa na duży żłobek". Miasto szuka w nim przedsiębiorców, którzy zapewnią minimum 70 miejsc w jednym żłobku.

Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezeskę fundacji Rodzic w Mieście, skomentowała to rozwiązanie na łamach "Stołecznej": - Tak duża placówka nie jest odpowiednia dla małych dzieci. One powinny się rozwijać w atmosferze rodzinnej, przyjaznej, w bliskim kontakcie z opiekunem. Ogromny żłobek tego nie gwarantuje.

Urzędnicy nie podzielają tej opinii, o czym mają świadczyć wyniki corocznego badania opinii rodziców, którzy oceniają zarówno żłobki publiczne i niepubliczne, duże i małe.

- Regularnie otrzymujemy kilka tysięcy odpowiedzi. Cieszy nas bardzo wysoka ocena funkcjonowania naszych żłobków, które przecież w większości są duże na 150 dzieci. Ocena żłobków miejskich jest lekko wyższa od oceny małych żłobków prywatnych. Nie znajduje zatem potwierdzenia teza, że żłobki małe są lepsze - argumentuje Pactwa.

Dodaje też, że ogólna liczba dzieci nie przekłada się na zapewnienie dzieciom właściwej opieki. O tym decydują inne czynniki: - Najważniejszy jest podział na grupy, sposób sprawowania opieki, materiały dydaktyczne, infrastruktura a przede wszystkim zmotywowana, dobrze przeszkolona, empatyczna kadra.

Urzędnik wyjaśnia jednocześnie, że przez ten konkurs miasto chciało zachęcić przedsiębiorców do tworzenia dużych żłobków, bo tacy się dotychczas nie zgłaszali.

Żłobki w miejscu pracy

Pactwa zapowiada, że miasto przygotowuje jeszcze jedno postępowanie.

- Już przygotowujemy kolejny konkurs na żłobek w miejscu pracy. Mamy tu na względzie rodziców, którym zależy, aby mieć dziecko blisko w ciągu dnia pracy, mieć także możliwość kontaktu z dzieckiem w ciągu dnia a następnie odbierać go po pracy i razem z nim wracać do domu - zapowiada Pactwa.

Magdalena Łań z biura prasowego stołecznego ratusza dodaje, że na nowe miejsca w żłobkach, można liczyć już od najbliższego "semestru". - W tych placówkach, które już istnieją i zgłoszą się do konkursu, miejsca do wzięcia będą od razu. Później dołączą placówki, które dopiero powstaną - wyjaśnia.

Łań zaznacza, że ratusz we wrześniu ogłosi ostateczną liczbę nowych miejsc w żłobkach. Na ten cel, urzędnicy planują do 2024 roku przeznaczyć 252 miliony złotych.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o tym, ile nowych miejsc ma stworzyć miasto do końca 2023 roku:

mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2019 08:53 ~nemesis

  Z Pragi do Ząbek, z Grochowa do Józefowa, z Białołęki do Jabłonny, z Ursynowa do Piaseczna. Tak rodzicu będziesz woził swoje dziecko. Potem do miasta do pracy, potem po dziecko za miasto...

 • ktos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2019 15:10 ~ktos


  mmmm~mmmm

  Przecież za PO było zlikwidowane prawie 2tysiące szkół, a ile żłobków, przedszkoli.. W Wawie dalej PO rządzi i brak żłobków co w tym dziwnego nie rozumiem;) Czy wyborcy nie wiedzieli jak PO rządzi??? A tez pretensje??
  To nawet w Markach co roku jedna szkoła rozbudowywana jest w tym nowa otwierana nowe przedszkola... Ale tu PO nie rządzi;)
  realista~realista


  100/100 ! :)

  mylisz kompetencje rządu i samorządu, dwa i jedni i drudzy rządzą/rządzili tak samo nieudacznie, krótkowzrocznie i tak samo zależy im tylko na napchaniu swoich kieszeni

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2019 10:23 ~realista

  mmmm~mmmm

  Przecież za PO było zlikwidowane prawie 2tysiące szkół, a ile żłobków, przedszkoli.. W Wawie dalej PO rządzi i brak żłobków co w tym dziwnego nie rozumiem;) Czy wyborcy nie wiedzieli jak PO rządzi??? A tez pretensje??
  To nawet w Markach co roku jedna szkoła rozbudowywana jest w tym nowa otwierana nowe przedszkola... Ale tu PO nie rządzi;)


  100/100 ! :)

 • kubulek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2019 00:23 ~kubulek

  I lody kręcą się nadal, kto kumaty ten wie o co chodzi. Kasa wypływa poza miasto.

 • Ratmaster

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2019 00:02 ~Ratmaster
  Mama~Mama

  . Zgodzili się w prywatnym żłobku, b. drogim, więc żyliśmy na skraju nędzy (lepsze to niż urlop bezpłatny), za to malutkie dziecko było bez rodziców 'tylko' 9h dziennie.

  s2v~s2v

  Ale to trzeba było rzucić pracę i poświęcić się opiece nad dzieckiem. Jeśli doszło aż do skraju nędzy, bo trzeba było jeździć do dziecka albo płacić za żłobek? Dostalibyście 500 i jeszcze jakieś dodatki dla bezrobotnych a dziecko miałoby kontakt z matką. No chyba, że to takie opowiadanie z mchu i paproci.
  Mama 2~Mama 2

  Kiedyś nie było 500+, policz sobie dodatki dla bezrobotnych i policz co za to można kupić. Najpierw pomyśl, potem policz, a potem się wypowiadaj. Jedno jest pewne na 100% nie masz dzieci. Nie masz ani jednego dziecka, za które jesteś odpowiedzialny.
  Tu są wskazane (chociaż nie to było pewnie celem tego wpisu) powody, dla których ludzie nie decydowali się na dziecko/więcej niż 1 dziecko.
  sam~sam

  zajmuj się sama swoimi bachorami za swoje pieniądze, jak się cos chce mieć to trzeba na to zarobić a nie szukać u innych (państwo nie ma żadnych swoich pieniędzy, wszystkie są z naszych podatków, więc inni dokładają się do twojego dzieciaka) a jak nie stać to trzeba było sobie nie robić

  dziękuję za ten rzadki głos rozsądku

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2019 22:22 ~Realista

  No, ale hostel dla LGBT+QWERTY z całą pewnością będzie w samym centrum miasta :)

 • mmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2019 21:41 ~mmmm

  Przecież za PO było zlikwidowane prawie 2tysiące szkół, a ile żłobków, przedszkoli.. W Wawie dalej PO rządzi i brak żłobków co w tym dziwnego nie rozumiem;) Czy wyborcy nie wiedzieli jak PO rządzi??? A tez pretensje??
  To nawet w Markach co roku jedna szkoła rozbudowywana jest w tym nowa otwierana nowe przedszkola... Ale tu PO nie rządzi;)

 • Jacek Wróbel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2019 21:16 ~Jacek Wróbel

  Niania~Niania

  Kiedy skończył mi się urlop macierzyńsko, poszłam do pracy, specjalnie po to, żeby było z czego opłacić opiekunkę w domu. Prawdę mówiąc, " na skraju nędzy " nie byliśmy, ale musieliśmy bardzo ograniczyć ekstra zachcianki. Trafiliśmy na bardzo sympatyczną i uczciwą panią, którą syn, mimo skończonej czterdziestki, wspomina do dzisiaj.

  ahaha ale ładnie kłamiesz dla Rafałka czy PO ? synek teraz 40 lat i do żłobka chodził w III RP ? Takie bujdy to tylko Po wyborcom można opowiadać bo oni z matematyka maj problemy. I do tego te frazesy o ekstra wydatkach w PRL ? dobre sobie ciekawie gdzie bo ja pamiętam puste haki w sklepach w tym okresie (no chyba że się było w resorcie tam mieliście SB-ecy własne sklepy)

 • Rodzinne strony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2019 19:53 ~Rodzinne strony


  bbbbb~bbbbb

  Obiecywał żłobki no i macie o co chodzi?;) Że nie w Warszawie?;) Przecież jeździcie za darmo nawet komunikacją w pierwszej i drugiej strefie;) Bo chyba kilkadziesiąt zł na miesiąc jeździć po całej aglomeracji to wg mnie praktycznie za darmo;)
  ale nabiał~ale nabiał


  Jasne ! Nie narzekac, bo moga zaoferować miejsca w żłobkach w Ostrołęce i Rykach.

  O co te pretensje ? Przecież stamtąd pochodzici

 • Ma swoją cenę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2019 19:51 ~Ma swoją cenę

  wkurzony~wkurzony

  Widok ośmieszonych wyborców PO - Bezcenny :)))

  Zapluwanie się zawistnych przegranych wyborców Jakiego jest jeszcze cenniejsze.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »