Informacje

14.02.2014 18:03 "brak koszy i worków"

Ratusz skontrolował odbiór śmieci. "Na razie kar nie będzie"

SERWISY:

Brak koszy i worków, a odpadów nie odbierano zgodnie z harmonogramem - to wnioski po kontroli przeprowadzonej przez ratusz. Dotyczyła odbioru odpadów w dzielnicach, gdzie obowiązuje docelowy system rewolucji śmieciowej.

- Zgłoszeń było dużo – przyznaje Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy. - Na początku najwięcej dotyczyło pojemników i worków, które nie zostały na czas dostarczone do mieszkańców. Były też zgłoszenia dotyczące nieodbierania odpadów zgodnie z przewidzianym harmonogramem – tłumaczy Dąbrowski.

"Śmietniki przepełnione"

Wiceprezydent odpowiedzialny za wdrożenie docelowego systemu śmieciowego przyznał również, że były przypadki, kiedy firmy nie zabierały z altanki wszystkich odpadów.

- W pewnym momencie śmietniki były przepełnione i mieszkańcy worki stawiali obok. Ekipa, która podjeżdżała śmieciarką, opróżniała tylko kosz. Worków ustawionych obok już nie zabierali. Administratorzy pozostałości wrzucali do kosza i pojemniki były błyskawicznie zapełnione – opisuje Dąbrowski.

Wiceprezydent zapewnia, że biuro gospodarowania odpadami w ratuszu na bieżąco jest w kontakcie z firmami obsługującymi osiem dzielnic, gdzie jest docelowy system odbioru śmieci.

- Na razie nie nałożyliśmy kar. Na początku zwracamy uwagę na pewne niedociągnięcia oczekując, że dana firma je wyeliminuje. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach cały system będzie funkcjonował tak, jak należy – stwierdził wiceprezydent.

Problemy z odpadami

Władze miasta zdecydowały się na kontrolę po uwagach od mieszkańców, głównie Ursynowa. Skarżyli się na zapchane śmietniki i brak pojemników. Na warszawa@tvn.pl dostawaliśmy też kolejne skargi, nie tylko z Ursynowa.

- Jeszcze jeden dzień a śmieci będziemy gromadzić na chodniku obok budynku – informowała Anna, mieszkanka Pragi Północ.

O podobnym problemie pisali mieszkańcy ulicy Murmańskiej na Grochowie. Mieszkańcy twierdzą, że śmieciarki wywiozły odpady z bloku mieszkalnego, ale z domów jednorodzinnych już nie. - Jak rozumiem frustracja całego bloku ma większa siłę niż poszczególnych domów jednorodzinnych. Co gorsze, firma oczekuje że pojemniki będą wystawione przed posesje, to jest do przyjęcia jeśli dotyczy to góra jednego dnia, ale od czwartku blokowanie połowy chodnika to trochę długo. Za co spodziewam się lada chwila wizyty straży miejskiej i nałożenie na mnie mandatu za blokowanie chodnika. Dodatkowo mój pojemnik staje się publicznym koszem na śmieci – pisała Ela.

Częściowa rewolucja

Śmieciowa rewolucja, która weszła w życie 1 lutego, objęła na razie osiem dzielnic Warszawy. Ze Śródmieścia odpady odbiera MPO. Na Pradze Południe i Północ, w Rembertowie, Wawrze i Wesołej działa Lekaro. Sita obsługuje Ursynów i Wilanów. W tych dzielnicach od soboty działa docelowy system odbioru i zagospodarowania odpadów.

Każdy, kto w śmieciowej deklaracji wpisał, że będzie segregować odpady, powinien wrzucać je jednego z trzech odpowiednio oznaczonych pojemników lub worków dostarczonych przez firmę.

W pozostałych 10 dzielnicach obowiązuje pomostowy system odbioru odpadów. To skutek przeciągającej się rozprawy przed Krajową Izbą Odwoławczą. Rozpatruje ona odwołania dwóch firm, które przetarg przegrały. Chodzi o spółki Byś i Remondis. Władze Warszawy zapowiedziały, że do czasu rozstrzygnięcia KIO nie wdrożą nowego systemu w całym mieście.

bf/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Menel z Pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 13:44 ~Menel z Pragi

  A kogo obchodzi Praga? Patalogii i menelom nie powinny przeszkadzać śmieci bo będą mieli w czym przebierać. Ha!

  niko~niko

  Pan Wiceprezydent naoglądał się bajek i te bajki opowiada firma Lekaro od dwuch tygodni nie odbiera smieci na ulicy Grochowskiej jedyna żeczą w co ta firma zainwestowała to chyba pojemniki bo smieciarka to jeździ jedna na cała Prage ale Urząd Warszawy chciał tanio to ma niedługo ludzie zaczną te smieci wywoźić pod Urząd

 • Sorry takie mamy smietniki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 12:54 ~Sorry…

  Oczywiście kar nie będzie bo HGW musiałaby przyznać, że to kolejna sprawa przez nią spartolona, albo w umowach z firmami są nieściśle zdefiniowane obowiązki firm wywożących smieci. A to, ze mieszkańcom śmierdzi z przepełnionych smietników, to juz SORRY, takie mamy smietniki

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 01:08 ~abc

  U mnie na Ursynowie na blok 100 mieszkań sa dwa smietniki, przepełnione po 2 snia :/

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 17:31 ~Tomasz

  Kolejna POstępowa ustawa wdrożona - by żyło się lepiej

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 15:10 ~Edek

  Jakie to miast owspaniałe, a jakie odszkodowanie dostaną mieszkańcu czyli KLIENCI miasta.

 • pat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 10:42 ~pat

  Śmietnik~Śmietnik

  Gorąco polecam firmę Lekaro! Odpady zmieszane są zbierane co 2 tygodnie!

  Chyba co dwa miesiace u mnie od poczatku Lutego ta firma czyli Lekaro jeszcze sie nie pojawiła

 • niko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 10:39 ~niko

  Pan Wiceprezydent naoglądał się bajek i te bajki opowiada firma Lekaro od dwuch tygodni nie odbiera smieci na ulicy Grochowskiej jedyna żeczą w co ta firma zainwestowała to chyba pojemniki bo smieciarka to jeździ jedna na cała Prage ale Urząd Warszawy chciał tanio to ma niedługo ludzie zaczną te smieci wywoźić pod Urząd

 • borys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 10:32 ~borys

  Rewolucja śmieciowa chyba raczej śmieciowa afera i zasługuje to na komisje śledczą. Ciekawe która gęba na tym się dorobiła.

 • MPO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 10:31 ~MPO

  Te śmieci mają u nas w domu sfermentować żeby Lekoro na żwirowisko dowiozło skiszone ???????????????????????????

 • piter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 10:17 ~piter

  od dziesięciu lat oddaje smieci raz na dwa tygodnie i jakoś nie ma epidemi -rembertów

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »