Informacje

02.02.2011 20:13 wstępna opinia prawników

Ratusz: sesja na Pradze Północ nielegalna

SERWISY:

Ze wstępnych opinii prawnych, sporządzonych na podstawie informacji zarządu Pragi-Północ wynika, że poniedziałkowa sesja, na której część radnych odwołała przewodniczącą rady i zarząd dzielnicy, nie była sesją w sensie prawnym - dowiedziała się PAP.

Jak powiedział wiceszef gabinetu prezydent miasta Jarosław Jóźwiak, oznacza to, że podjęte wówczas decyzje nie są w myśl obowiązujących przepisów uchwałami rady dzielnicy i nie mają żadnej mocy prawnej. Jóźwiak zaznaczył, że ratusz zajmie ostateczne stanowisko w tej sprawie, gdy wyjaśnienia złoży przewodnicząca praskiej rady - zdaniem części radnych odwołana ze stanowiska - Elżbieta Kowalska-Kobus (PO).

Szopka polityczna

W poniedziałek przewodnicząca Elżbieta Kowalska-Kobus (PO) po raz kolejny ogłosiła bezterminową przerwę w obradach. Wskutek tego nie rozpoczęła się kolejna zaplanowana na ten dzień sesja nadzwyczajna, na której posiadający większość radni opozycji (PiS, Praskiej Wspólnoty Samorządowej i jeden radny wybrany z list PO) planowali odwołać zarząd dzielnicy powołany przez prezydent miasta na początku stycznia.

Gdy radni PO i SLD opuścili ratusz, opozycyjni radni wznowili obrady. Ze stanowisk odwołali przewodniczącą rady, a następnie burmistrza dzielnicy i jego zastępców.

Jak przekonują radni PiS i PWS, obrady odbyły się zgodnie z prawem. W ich ocenie prawo do prowadzenia zwołanych na ten dzień obrad dał im statut dzielnicy. Mówi on, że w sytuacji, gdy przewodniczący jest nieobecny i nie wyznaczył osoby do pełnienia swoich obowiązków, wykonuje je najstarszy wiekiem wiceprzewodniczący lub radny. W tym przypadku był to Jacek Wachowicz (PWS), którego chwilę potem radni wybrali na nowego przewodniczącego. Radni podkreślają też, że za odwołaniem Kowalskiej-Kobus i zarządu głosowało 12 osób, czyli większość z 23-osobowej rady dzielnicy.

Jak powiedział Jóźwiak, w tym wypadku zapisanej w statucie dzielnicy nieobecności przewodniczącej, która upoważniłaby radnych do samodzielnego prowadzenia obrad, nie można rozumieć jako zwykłej nieobecności na sali obrad. W jego ocenie dotyczy to tylko sytuacji losowych, np. gdyby przewodniczący rady zaginął bez wieści.

Tak, jak 4 lata temu

Podobna sytuacja wydarzyła się na Pradze-Północ w poprzedniej kadencji samorządu. Spory kompetencyjne trwały wówczas kilka lat. Po myśli ratusza ostatecznie rozstrzygnął je sąd, który uznał, że radni nie mieli prawa wznowić sesji przerwanej przez jej przewodniczącą.

Wtedy sesja została wznowiona przez radnego seniora. Skutek był taki, że na początku ub. r. radni musieli wznowić sesję sprzed trzech lat i jeszcze raz podjąć ponad 160 uchwał, które od tego czasu zdążyła podjąć nielegalnie działająca rada.

Najpierw dokończyć przerwaną sesję

Sesję nadzwyczajną, która była kontynuowana w poniedziałek, przewodnicząca przerywała już kilkakrotnie. W ocenie miejskich prawników, dopóki ta sesja nie zostanie dokończona, nie może odbyć się kolejna, na której radni PiS i PWS planują powołać na stanowisko burmistrza Jacka Sasina - b. wojewodę mazowieckiego i b. wiceszefa kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Prascy radni już raz wybrali Sasina na burmistrza. Stało się to na zwyczajnej sesji pod koniec grudnia ub.r. Zaraz po tej decyzji Kowalska-Kobus sesję przerwała i nie wznowiła jej do dziś. To uniemożliwiło radnym wybór pełnego składu zarządu dzielnicy w wymaganym prawem terminie, zrobiła to więc prezydent miasta.

W myśl obowiązujących przepisów, kontrolę nad działalnością rad dzielnic sprawuje Rada Warszawy za pośrednictwem prezydenta miasta, do którego radni mogą kierować skargi na uchwały podjęte - w ich ocenie - z naruszeniem prawa. Dopiero prezydent może wystąpić do rady miasta o unieważnienie takich uchwał.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rotshild

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 20:24 ~Rotshild

  Tam trzeba wysłać komisję lekarzy orzeczników z ZUS, bo ci ludzie są chorzy na głowę. Trzeba im dać 300zł renty i zamknąć w pensjonacie bez klamek. Tak to jest jak się da troche władzy nieudacznikom bez żadnych umiejętności i wiedzy. Muszą pokazać "co to nie ja"

 • haler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 11:25 ~haler

  Praska Platforma Ob. kompromituje się, że już bardziej nie można. Nie chce oddac władzy, bo w kilku dzielnicach nie może już rządzić, nawet na Ursynowie przegrałą ostatecznie bój - tam też kombinowali. Czas oddać władzę Sasinowi i PWS

 • lula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 11:10 ~lula

  mnie tylko dziwi, że "praworządni i honorowi" z PISu nie brzydzą się współpracy z facetem z poważnymi zarzutami chyba pedofilskimi? Dla paru groszy i władzy dusze i honor gotowi oddać wrr brrr fee

 • jak to jest?

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 10:56 ~jak to jest?

  A co z mieszkaniami komunalnymi- kto je dostaje-wydaje się , że tylko znikoma część jest przyznawana ludziom nieporadnym, niepełnosprawnym. To są piękne domy o najwyższych normach z olbrzymimi garażami podziemnymi , placami zabaw , w doskonałej lokalizacji , ogrodzone z placami zabaw zlokalizowane obok przedszkoli ,szkół . Jak mogą czuć się ludzie biorący kredyty na 30 lat ,dzień w dzień przebijający się przez korki , dowożący dzieci do położonych daleko szkół. Czy to nie jest dyskryminacja?

 • frajerzydodomu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 10:56 ~frajerzydodomu

  tylko PO potrafi rządzić
  za naszych czasów w 70% nie realizowaliśmy budżetu inwestycji,
  nic nie robiliśmy a Kononowicz mógłby się od nas uczyć

 • PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 10:20 ~PO

  dzięki nam zatrudnienie za rzadów PO na Pradze wzrosło prawie o 100%
  jak myślicie ilu synków, córeczek, pociotków i znajomych królika zatrudnilismy?
  a wy siedźcie i piszcie dyrdymały na forach
  hahaha

 • sorki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 10:05 ~sorki

  Przegrani nie mogą rządzić.A PiS przegrał wszystko.

 • kryzys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 10:05 ~kryzys

  Ci sami prawnicy z ratusza mówili że nie nie można starać sie o odszkodowanie za opóżnienia w budowie hali sportowej na Ursynowie i tylko dzieki wyrokowi sądu, ratusz wystapił o pieniadze a teraz Ci sami prawnicy znów wiedza lepiej. Za co biorą kasę

 • tamtoowamto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 09:18 ~tamtoowamto

  Proszę o informację : jakiej specjalności lekarzem jest p.Kobus , gdzie jest zameldowana , gdzie mieszka , czy powinna wykonywać swój zawód skoro zachowuje się niestabilnie emocjonalnie? co na to psychiatrzy?

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 08:58 ~Warszawiak

  HGW awansowała na sędziego? Tak dalej bufetowa -wstyd dla Warszawy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »